darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Andropauza – jak sobie z nią poradzić?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że przekwitanie, zwane u kobiet menopauzą, ma również swój odpowiednik u mężczyzn. Andropauza, bo tak określa się ten proces, jest wynikiem starzenia się organizmu i z reguły rozpoczyna się po 50. roku życia (w nielicznych przypadkach może się zacząć nawet dekadę wcześniej). Co wskazuje na andropauzę i czy da się ją leczyć?

Objawy andropauzy

Pierwsze z nich mogą wydawać się nieco nieswoiste i początkowo w ogóle nie kojarzymy ich z andropauzą. Można tu wymienić:

– znaczny spadek odporności, kłopoty z sercem (mogące kojarzyć się z arytmią kołatania),

– brak apetytu,

– emocjonalne rozchwianie i często niemający podstaw lęk,

– osłabienie kości, a w skrajnych przypadkach nawet początki osteoporozy,

– utrudnioną koncentrację i kłopoty z zapamiętywaniem.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Dlaczego mężczyźni przechodzą andropauzę?

Występowanie tego procesu ma nierozerwalny związek ze spowolnieniem wytwarzania androgenów, czyli męskich hormonów. W związku z powyższym następuje znaczący spadek testosteronu w organizmie, co prowadzi do licznych zaburzeń i niejakiego “ogłupienia” organizmu.

Często wskazuje się, że spowolnić lub przyspieszyć ten proces może sytuacja życiowa mężczyzny. Nadmierna ekspozycja na stres oznacza pogorszenie stanu organizmu, który może przyspieszyć andropauzę.

Nie bez znaczenia jest również poziom aktywności fizycznej. Mężczyźni uprawiający sporty i prowadzący ogólnie zdrowy tryb życia starzeją się znacznie wolniej od tych, którzy nadużywają alkoholu czy papierosów i prowadzą raczej siedzący tryb życia.

Andropauza leczenie

Wśród “domowych” sposobów na tę przypadłość można wymienić po prostu zwiększenie aktywności fizycznej, a także zarzucenie korzystania z używek.

W niektórych, nieco bardziej nasilonych wypadkach, lekarz może zlecić stosowanie kuracji hormonalnej, która ma poprawić produkcję testosteronu. Terapia ta jednak posiada liczne przeciwwskazania i niesie za sobą potencjalne skutki uboczne, dlatego w pierwszej kolejności warto postawić na poprawę jakości życia.


Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ