Fraud Blocker
Nieprzyjemny zapach z miejsc intymnych - przyczyny i sposoby radzenia sobie z tym problemem

Inny niż zwykle, nieprzyjemny zapach z pochwy może być objawem chorobowym. Jakie są główne przyczyny takiej dolegliwości? W jaki sposób można ją leczyć?

Pochwa ma nieprzyjemny zapach – czy to oznak choroby?

Wydzielina pochwowa oraz pochwa u każdej kobiety mają określony zapach. Najczęściej jest on łagodny i lekko kwaskowaty. Taki zapach jest całkowicie naturalny i wynika on z obecności śluzu oraz bakterii kwasu mlekowego w mikroflorze tego narządu rodnego.

Jeśli jednak dojdzie do infekcji, zapach z pochwy może się zmienić. Niekiedy zdarza się także, że zapach z pochwy czuć przez spodnie, ponieważ w trakcie choroby jest on bardzo intensywny.

Zmiana zapachu z pochwy może oznaczać objaw chorobowy, ale również można obserwować ją po stosunku czy w trakcie i po zakończeniu miesiączki. Również zapach ten może zmieniać się u kobiet w trakcie ciąży, w połogu oraz w okresie menopauzy.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – jakie może mieć przyczyny?

Inny niż zwykle zapach okolic intymnych może mieć zróżnicowane przyczyny. Co może oznaczać nieprzyjemny zapach z pochwy?

1. Infekcja intymna
Najczęściej powodem zmiany zapachu z pochwy na bardziej intensywny i nieprzyjemny jest infekcja intymna, która wywołana jest przez namnażające się bakterie, grzyby albo pierwotniaki.

Najczęściej nieprzyjemnemu zapachowi towarzyszą wtedy także inne objawy, między innymi swędzenie i pieczenie w okolicy wejścia do pochwy, upławy o zmienionym kolorze lub konsystencji czy ból w trakcie stosunku.

Rybi zapach z pochwy najczęściej jest wywołany przez infekcję grzybiczą. Może do niej dochodzić na skutek nieodpowiedniej higieny intymnej, ale również w okresie obniżonej odporności oraz w trakcie antybiotykoterapii.

Z kolei nadmiernie kwaśny, octowy zapach może oznaczać infekcję wywołaną przez rzęsistka pochwowego, który zaliczany jest do pierwotniaków. Powoduje on chorobę określaną jako rzęsistkowica.

Jeżeli pojawia się taki rybi albo kwaśny zapach z pochwy w ciąży, należy jak najszybciej udać się do ginekologa, aby wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ brak kuracji może powodować ryzyko przedwczesnego porodu.

2. Odchody połogowe
Do nieprzyjemnego zapachy z pochwy często dochodzi również po porodzie, w okresie połogu, gdy wydzielane są tzw. odchody połogowe.

Odchody połogowe są naturalne i pojawiają się one po porodzie w celu oczyszczenia dróg rodnych. Zwykle mają one słodkawy zapach. Jeżeli jednak staje się on nieprzyjemny, może oznaczać to infekcję bakteryjną. Dodatkowo mogą towarzyszyć jej bóle brzucha, gorączka.

W takim przypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza, ponieważ dolegliwość ta może prowadzić do zapalenia błony śluzowej macicy.

3. Nieprawidłowa higiena intymna
Do nieprzyjemnego zapachu z pochwy może też prowadzić niewystarczająca czy nieprawidłowa higiena intymna. Może ona również przyczyniać się do pojawienia się infekcji pochwy.

Należy stosować bieliznę wykonaną z naturalnych, przewiewnych materiałów. Objawom może sprzyjać też noszenie nieprzewiewnych i ciasnych ubrań.

Także należy regularnie myć okolice intymne, najlepiej jeden raz dziennie z użyciem delikatnego środka myjącego. Nie należy stosować irygacji pochwy, ponieważ zwiększają one ryzyko infekcji intymnych.

W trakcie miesiączki należy również pamiętać o regularnym wymienianiu podpasek lub tamponów i myciu okolic intymnych.

Jak można pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z pochwy?

Jeżeli pojawia się nieprzyjemny zapach pochwy, warto przede wszystkim zadbać o odpowiednią higienę okolic intymnych.

Jeśli jednak objawy ten nie mija i dodatkowo towarzysza mu inne symptomy, między innymi pieczenie, swędzenie, pieniste albo cuchnące upławy, należy udać się do ginekologa. Lekarz będzie mógł wtedy przeprowadzić niezbędne badania i zalecić terapię. Zależnie od przyczyny dolegliwości stosuje się antybiotyki, leki przeciwgrzybicze lub inne preparaty.

Również dobrym wyborem może być stosowanie preparatów dopochwowych zawierających w składzie bakterie kwasu mlekowego. Pomagają one w odbudowaniu naturalnej mikroflory pochwy i zmniejszają ryzyko pojawienia się infekcji.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...