Fraud Blocker
Odleżyny - problem którego nie możemy bagatelizować.

Odleżyny występując najczęściej u osób leżących, które nie są w stanie zmieniać często swojej pozycji. Powstają w wyniku długotrwałego ucisku, a ból im towarzyszący jest nie do zniesienia. Możemy jednak zapobiec wystąpieniu odleżyn przez wdrożenie odpowiednich działań.

Profilaktyka przeciwodleżynowa - Obserwuj

Jeśli jesteś opiekunem medycznym i opiekujesz się osobami, będącymi w grupie ryzyka wystąpienia odleżyn to wszelkie zaczerwienienia skóry, pęcherze w miejscu ucisku czy uszkodzony naskórek powinny zwrócić twoją uwagę. Uważna obserwacja i wczesne dostrzeżenie zmian są bardzo ważnymi elementami które mogą zapobiec dalszym konsekwencjom.

Jak możemy przeciwdziałać powstawaniu odleżyn?

Do działań profilaktycznych, które mają zapobiec odleżynom możemy zaliczyć także inne czynności, niezwykle proste a zarazem bardzo skuteczne. Powinniśmy zmieniać pozycję ciała naszegopodopiecznego mniej więcej co 2-3h, dbać aby nie było długotrwałego ucisku na jedno miejsce, rozdzielać nogi poduszką, gdy chory leży w pozycji na boku. Dbać o suchą i świeżą pościel, a także o dokładne przycinanie paznokci.

Profilaktyka odleżynowa - pomoce specjalistyczne

Do sprzętów specjalistycznych zalecanych jako profilaktyka odleżyn, należą materac i poduszka przeciwodleżynowa, właściwie zaprojektowane podkłady i pokrowce, a także maty służące do zmiany pozycji chorego.

Trochę ruchu nie zaszkodzi!

Ważnym działaniem profilaktycznym jest również mobilizowanie chorego do wykonywania wielu czynności samodzielnie. Dzięki temu chory nie tylko może czuć się lepiej pod względem psychicznym, ale też zapewnia mu to trochę ruchu.

Jak pielęgnować skórę chorego narażonego na wystąpienie odleżyn?

Skórę osoby chorej powinniśmy pielęgnować z dużą dokładnością i delikatnością. Nie bez znaczenia są tutaj środki, które stosujemy. Wykluczone jest stosowanie silnych kosmetyków. Jeśli zauważysz zmiany na skórze, poddawaj je częstym obserwacjom, aby kontrolować ich ewentualny rozwój. Na skórę osoby chorej, leżącej dobry wpływ ma również masowanie.

Pamiętaj o odpowiedniej diecie.

Dieta każdego człowieka powinna zawierać odpowiednią dawkę wszystkich rodzajów produktów. W przypadku osób ze zmianami odleżynowymi zalecamy zastosować dietę bogatą w białka. Ponadto osoba chora powinna zrezygnować ze słodyczy, soli i tłuszczów zwierzęcych. A to wszystko dla jej dobra!

Leczenie odleżyn

Jest to proces możliwy, ale na pewno trwa długo, jest bolesny i trudny do cofnięcia. Jednak gdy dojdzie już do takiej sytuacji trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem, który właściwie to leczenie poprowadzi.

Wskazówki na koniec.

Łatwiej jest nam zapobiec powstaniu odleżyn niż je leczyć.

Dzięki stałej obserwacji szybciej dostrzeżesz zmiany na skórze dzięki czemu podejmiesz też konkretne działania.

Produkty powiązane

iD Pants Normal majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu

29,40 zł

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Loading...