Fraud Blocker
Wygodna poduszka do spania dla seniora – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Wybór wygodnej poduszki do spania jest kluczowy dla seniorów, ponieważ może ona wpłynąć na jakość ich snu i samopoczucie na co dzień. Dodatkowo starsze osoby często mają różne problemy zdrowotne i szczególne potrzeby w zakresie komfortu, które może rozwiązać dobra poduszka. Zobacz, jaka poduszka do spania będzie najlepsza dla seniora!

1. Twardość poduszki

Poduszkę dla seniora należy dobrać do preferowanego przez niego poziomu twardości. Niektórzy seniorzy wolą spać na poduszkach twardszych, inni na miękkich. Gdy dotychczasowa poduszka dla starszej osoby jest niewygodna, warto pomyśleć o zmianie jej twardości.

W sprzedaży znaleźć można także specjalne poduszki z regulowaną wysokością i twardością, które pozwalają seniorom dostosować poziom podparcia do ich konkretnych potrzeb.

2. Pozycja snu

Poduszkę powinno się również dopasować do pozycji snu seniora. Na przykład osoby śpiące na plecach mogą wygodniej wysypiać się na cieńszej poduszce, podczas gdy osoby śpiące na boku mogą preferować poduszkę grubszą, co pozwala na prawidłowe ustawienie kręgosłupa i zmniejsza dolegliwości bólowe.

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka poduszka do siedzenia dla seniora obłożnie chorego będzie najlepsza, warto zdecydować się także na grubszy, ale miękki model, który zapewni dobre wsparcie dla pleców.

3. Wypełnienie poduszki

Poduszki w sklepie dla seniora są dzisiaj oferowane w różnych wariantach pod kątem ich wypełnienia. Najpopularniejsze modele to:
• Pianka Visco, memory – poduszki z pianki tego typu dopasowują się do kształtu głowy i szyi, zapewniając komfortowe wsparcie. Zmniejszają nadmierny nacisk i wspierają prawidłowe ułożenie kręgosłupa. Używane są głównie w poduszkach ortopedycznych o specjalnym wyprofilowaniu.
• Lateks – poduszki lateksowe są hipoalergiczne i odporne na roztocza i inne alergeny. Wyróżnia je również znakomita sprężystość, dlatego idealnie dopasowują się do kształtów ciała. Także stosowane są w poduszkach ortopedycznych.
• Pierze lub puch – poduszki z pierza lub puchu są przytulne i luksusowe. Są idealne dla seniorów, którzy preferują miękką poduszkę, którą można łatwo uformować do pożądanego kształtu. Mogą jednak powodować alergie.
• Włókna syntetyczne – może mieć formę włókien kanalikowych albo kulek silikonowych, które są miękkie i sprężyste. Nie przyczyniają się do powstawania alergii, ale mogą nie zapewniać tak dobrego wsparcia jak pianki.

4. Wielkość poduszki

To w dużej mierze kwestia indywidualna. Niektórzy seniorzy preferują większe poduszki, na przykład o wymiarach 70 x 80 cm, inni te mniejsze, na przykład mające 50 x 60 cm czy 40 x 40 cm.

5. Względy zdrowotne

Wybierając poduszkę dla seniora, należy także uwzględnić jego stan zdrowia i związane z nim szczególne potrzeby, na przykład:

Alergie
Jeśli u seniora wykryto alergię, na przykład na roztocza kurzu domowego czy pyłki, warto postawić na poduszki hipoalergiczne zawierające lateks, piankę Visco lub włókna syntetyczne, aby zmniejszyć ryzyko wywołania reakcji alergicznych.

Bezdech senny lub chrapanie
Seniorzy cierpiący na bezdech senny lub chrapanie mogą korzystać ze specjalnie przeznaczonych dla nich poduszek ortopedycznych, które utrzymują głowę w komfortowej pozycji. Dodatkowo ułatwiają korzystanie z masek CPAP.

Obrzęki
W przypadku obrzęków, zastojów limfatycznych, które mogą występować po operacjach czy na skutek różnych schorzeń polecane są również poduszki pozycjonujące, które umożliwiają właściwe ustawienie pozycji ciała i kończyn. Mają one formę klinów, kształt litery A, C czy S.

Odleżyny
Seniorzy z ryzykiem powstawania odleżyn, którzy są obłożnie chorzy lub niepełnosprawni, powinni regularnie korzystać z poduszek przeciwodleżynowych. Ich specjalna budowa zmniejsza nacisk na tkanki i zapobiega dzięki temu tworzeniu się odleżyn.

6. Utrzymanie poduszki w czystości

Dla utrzymania higieny warto zdecydować się na poduszki ze zdejmowanymi, nadającymi się do prania pokrowcami. Polecane są one szczególnie dla seniorów z alergiami, dolegliwościami skórnymi.

7. Opinie użytkowników

Przed zakupieniem poduszki warto także zdecydować się na przeczytanie opinii na temat konkretnych produktów, co pozwala na ocenę, czy warto zdecydować się na dany model.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...