fbpx
E-Zlecenia od 01.01.2020r Potwierdzone!

E-Zlecenia od 01.01.2020r Potwierdzone!

            Zgodnie z decyzją ministra zdrowia, od 1 stycznia 2020r, osoby które wystawiają zlecenia zobowiązane są do stosowania nowego wzoru zleceń. A co z tym idzie, kończy się przesuwanie terminów wejścia, i od nowego roku ruszy tak wyczekiwany system E-zleceń. Jednak nie ma się czym martwić ten kto posiada wystawiony dokument do 31.12.2019r, masz taki nie martw się do końca roku jest jak najbardziej ważny. Ponieważ ministerstwo wprowadziło okres przejściowy dla dokumentów. Co więc trzeba wiedzieć gdy mamy wizytę, po tej dacie? Gdy przyjdziemy do lekarza  po 01.01.2020r? Co należy przygotować jak i czy trzeba się tego bać? Już spieszymy z odpowiedzią.

Wielka rewolucja w sposobie załatwienia potwierdzeń zleceń NFZ.

        Czy sam nowy system jest dobrym rozwiązaniem? Jak najbardziej tak, w pierwszej kolejności ograniczy do minimum konieczność wizyty w oddziale NFZ, koniec z długim wyczekiwaniem swojej kolejki, i całodniowej wyprawy i rezerwowanie sobie całego dnia na załatwienie spraw w NFZ. System ten pozwoli przy jednej wizycie u lekarza przygotować zlecenie nawet na 12 miesięcy, ( W formie ręcznej bez E-Potwierdzenia 6 miesięcy maksymalnie ) a nam pozostaje tylko zgłosić się do naszego realizatora, by wykupić potrzebne materiały, możemy również poprosić lekarza o wypisanie zlecenia na poszczególne miesiące, bez konieczności wykupu całości od razu.

           Jedynym mankamentem na dzień dzisiejszy jest niewiedza lekarzy, którzy w niektórych przypadkach nawet nie wiedzą, że istnieje taka możliwość. Jest to spowodowane słabym nagłośnieniem sprawy a co z tym idzie niewiedzy lekarzy którzy bez stosownego złożenia wniosku AP-ZZ nie będą posiadali możliwości wypisania E-Potwierdzenia czy też E-Zlecenie na pieluchomajtki.

           Oczywiście istnieje możliwość wypisania dokumentu przez lekarza ręcznie, ale daje nam to możliwość na realizacje tylko 6 miesięcy do przodu. Dlatego warto z lekarzem o tym porozmawiać, dowiedzieć się czy już uczestniczy w przedsięwzięciu.

Co tak naprawdę E-Potwierdzenie zmienia, i co daje pacjentowi?

           Dla pacjenta głównie to brak konieczności wyczekiwania w kolejce całymi dniami. Ponieważ uprawnienia pacjenta zostają potwierdzone cyfrowo przez lekarza wystawiającego zlecenie.

            Zlecenia na dane produkty medyczne cyklicznie lekarz będzie mógł wystawić do 12 miesięcy jeżeli lekarz będzie w systemie, jeżeli nie to może wypisać to ręcznie, ale wtedy na okres maksymalnie 6 miesięcy. Jedno zlecenie będzie można wykorzystać kilka razy! Jeżeli dostaniemy realizację na rok, możemy bez przeszkód realizować jest co miesiąc, bez konieczności ponownej wizyty u lekarza, oddziale NFZ. Jednak bardzo ważne jest by dokumenty były wypisane w odpowiedni sposób, by lekarz wypisał jest umiejętnie, dodał pieczątki oraz podpisy, oraz by pacjent potwierdził numer PESEL, oraz złożył ważny podpis. Wtedy realizator, na podstawie indywidualnego kodu, odnajdzie wniosek i bez zbędnej formalności wykona zlecenie.

 

         

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne 
bez wychodzenia z domu
przez internet w 3 minuty
z darmowa dostawą

  Ważne jest także to że nie zmieniają się warunki refundacji. Uprawnione są te ci sami lekarz którzy wystawiali zlecenie oraz te same podmioty realizacji. Oraz jeżeli lekarz nie będzie jeszcze posiadał konta w systemie AP-ZZ może dalej wypisać wniosek ręcznie, po oczywiście zapewnienia odpowiednich zasad, ale tylko na nowym druku, i trzeba będzie wtedy niestety potwierdzić dokument w oddziale NFZ, dlatego lepiej by lekarze za wczas wdrożyli nowe zmiany, wtedy nie będzie konieczności wizyty w NFZ.

Co należy wiedzieć, i czego pilnować?

           Najważniejsze są podpisy, głównie przez lekarza, czy to w wersji cyfrowej czy ręcznej, nie można o tym zapomnieć, bez tego dokument jest nie ważny. Sprawdzaj czy kod i kategoria produktów jest prawidłowa, jeżeli realizacja jest częściowa ( Co miesiąc ) zapamiętaj numer identyfikacyjny, będzie wymagany przy następnych realizacjach zlecenia.

Nie ma się czego bać, wystarczy otwarcie poinformować lekarza o zmianach i przystąpić do realizacji!

Zobacz także :

Program ‘ za życiem ‘ komu przysługuje ?

Zasady refundacji pieluchomajtek

Pieluchomajtki TENA i system ochrony TENA Skin

Wybieramy pieluchomajtki dla dorosłych

Realizacja e-zlecenie NFZ

E-zlecenie – Jak zrealizować nowy wniosek

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne 
bez wychodzenia z domu
przez internet w 3 minuty
z darmowa dostawą

Ten post ma 5 komentarzy

  1. Super w końcu coś na miare XX wieku , piszę XX bo do XXI liczę że jeszcze uda sie nieco udoskonalić, żeby juz w ogóle nie było papierów tylko elektronicznie. Swoją drogą bardzo fajnie opisane informacje nadchodzących nowości w realizacji e zleceń NFZ . . , gratuluje

  2. Jak zrealizować e-zlecenie na pampersy? Mam nadzieję, że teraz wszystko będzie łatwiejsze i bez problemów.

    1. Witam, realizacja e-zlecenia jest w zasadzie taka sama, jak poprzednich zleceń. Zniesione zostały karty zaopatrzenia, a co za tym idzie nie trzeba będzie już odwiedzać punktów NFZ. Myślę, że potrzeba jeszcze trochę czasu, aby system szybko i sprawnie działał, ale potem z pewnością będzie łatwiej:)

  3. Jak dla mnie kolejne zamieszanie. Blado to widzę bo własnie jestem z dokumentem lekarskim, po wizycie w NFZ i pieluch nie dostałam, bo w funduszu dziwny dokument dostałam i to na miesiąc ???

  4. Witam. Z otrzymanym dokumentem może Pani śmiało udać się do punktu zaopatrzenia medycznego w celu zrealizowania zlecenia. Styczeń jest okresem “przejściowym” jeśli chodzi o wystawianie e-zleceń. Natomiast, jeśli chodzi o ilość miesięcy jakich dotyczy wniosek to już ustala to lekarz.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Close Menu
×
×

Koszyk