Fraud Blocker
Materac przeciwodleżynowy – kiedy warto go stosować? Wskazania, rodzaje, refundacja NFZ

Odleżyny są poważnym problemem dla osób leżących. Powstają one na skutek nadmiernego nacisku oraz niedotlenienia skóry i mogą prowadzić do martwicy. Aby zapobiegać odleżynom i skuteczniej je leczyć, warto zastosować materac przeciwodleżynowy. Jak właściwie go dobrać? Czy można uzyskać refundację NFZ na materac na odleżyny?

Kiedy warto zakupić materac przeciwodleżynowy?

Zdrowe osoby mogą samodzielnie zmieniać swoją pozycję w ciągu nocy, aby zapobiegać odleżynom. Te unieruchomione ze względu na swój stan nie mają takiej możliwości, dlatego istnieje wtedy u nich większe ryzyko powstania odleżyn.

Aby zapobiegać odleżynom u osób leżących, zaleca się regularną zmianę ich pozycji przez opiekuna. Nie zawsze jednak częste zmiany pozycji są możliwe lub wystarczają one do tego, by zapobiec pojawieniu się odleżyn. Właśnie dlatego zaleca się dodatkowe stosowanie materaców przeciwodleżynowych.

Materac przeciwodleżynowy jest rodzajem materaca, który zalecany jest dla osób narażonych na odleżyny oraz dla tych, u których już się one pojawiły. Jego specjalna budowa redukuje nacisk na skórę i w ten sposób zmniejsza niebezpieczeństwo związane z tymi dolegliwościami.

Zakupienie materaca przeciwodleżynowego jest polecane między innymi w przypadkach jak:
- Paraliże,
- Urazy rdzenia kręgowego,
- Inne urazy wymagające unieruchomienia,
- Zaawansowane choroby neurodegeneracyjne,
- Niepełnosprawność,
- Śpiączka.

Mogą być one stosowane również w przypadku innych dolegliwości u osób, u których pojawia się ryzyko odleżyn.

Jaki materac na odleżyny wybrać?

W sprzedaży można znaleźć różne rodzaje materaców na odleżyny. Jak wybrać materac przeciwodleżynowy?

Materace przeciwodleżynowe statyczne

To rodzaj materaców na odleżyny, które wyprodukowane są ze specjalnych pianek, które pozwalają na równomierne rozłożenie ciężaru ciała i dzięki temu zmniejszają ryzyko tworzenia się odleżyn w miejscach nacisku.

Najlepsze efekty można uzyskać przy zastosowaniu materaców wykonanych z pianek typu Visco, czyli pianek termoelastycznych. Są to pianki miękkie, przyjemne w dotyku, które uginają się nie tylko pod wpływem ciężaru, lecz też ciepła ciała, dlatego zapewniają równomierne wsparcie na całej jego długości.

Dodatkowo materace statyczne mogą być wyposażone w głębokie nacięcia tworzące osobne bloczki. Nie tylko ograniczają one podrażnienia skóry i zmniejszają ryzyko odleżyn, ale również wspomagają wentylację materaca i wydłużają jego trwałość.

Tego typu materace nie wymagają zasilania jak materace zmiennociśnieniowe. Wobec tego nie hałasują i nie przeszkadzają użytkownikowi.

Materace statyczne być stosowane we wszystkich stopniach odleżyn od I do IV, czyli również przy zaawansowanych odleżynach.

Dostępne są też modele wyposażone w dodatkowe wkładki pneumatyczne, które pozwalają na zmodyfikowanie właściwości materaca i dopasowanie go do stopnia zaawansowania odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe zmiennociśnieniowe

Tego typu materace wykorzystują zmienne ciśnienie dla regulacji nacisku na skórę. Dzięki temu pomagają one w zmniejszaniu ryzyka odleżyn i również mogą być stosowane u pacjentów, u których już one wystąpiły. Mogą być one stosowane również w różnych stopniach odleżyn.

Budowa materaców przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych wykorzystuje osobne komory pompowane powietrzem, które następnie jest spuszczane. Regularnie napełniające się powietrzem komory powodują, że nacisk na skórę stale się zmienia.

Materace te mają dołączony kompresor – sprężarkę i pilot, który służy do wyboru odpowiedniego trybu pracy urządzenia, jego włączania, wyłączania. Warto poszukiwać modeli, które nie pracują głośno, by nie przeszkadzały osobie chorej.

Wyróżnia się dwa rodzaje materac przeciwodleżynowych zmiennociśnieniowych:
- materace rurkowe, rurowe – zbudowane są z równolegle ułożonych rurek
- materace bąbelkowe – tworzą fakturę przypominającą bąbelki

Materace o konstrukcji rurowej mają większą wytrzymałość od bąbelkowych, dlatego zalecane są one dla pacjentów o wyższym ciężarze i do długotrwałego używania. Pozwalają one też na wyjmowanie pojedynczych rurek, aby dopasować je do potrzeb pacjenta doświadczającego bólów w konkretnych miejscach ciała.

Z kolei materace bąbelkowe mają niższą odporność na obciążenia, jednak duża liczba komór powoduje, że są one dla wielu pacjentów wygodniejsze od materaców rurkowych.

Należy pamiętać o tym, że stosowanie materaców zmiennociśnieniowych związane jest z ryzykiem ich uszkodzenia – rozklejenia, przerwania powłoki.

Jak uzyskać refundację materaca przeciwodleżynowego?

Materac przeciwodleżynowy może być związany ze sporym wydatkiem. Właśnie dlatego wielu pacjentów oraz ich opiekunów korzysta z refundacji. Kiedy można ją uzyskać?

Najczęściej stosowana jest refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia. Refundacja NFZ materaca przeciwodleżynowego możliwa jest w określonych przypadkach, a dokładnie przy dolegliwościach jak paraplegia, tetraplegia oraz przypadłości, które wymagają stałego przebywania w pozycji leżącej.

Aby otrzymać refundację, należy udać się do lekarza, który wystawi zlecenie na wyrób medyczny. Kwota dofinansowania NFZ wynosi do 70%, natomiast maksymalny limit finansowania to 400 złotych.

Możliwe jest również skorzystanie z dofinansowania zakupu materaca z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – PFRON. Jest ono dostępne dla osób niepełnosprawnych.

Ponadto o środki można ubiegać się z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – PCPR lub Miejskiego albo Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...