darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Neurologiczne przyczyny nietrzymania moczu

 

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Zadaniem pęcherza moczowego jest gromadzenie i umożliwienie usuwania z organizmu moczu. Zdolność kontrolowania potrzeb fizjologicznych osiągamy w okolicach drugiego roku życia, jednakże może to zostać zaburzone w wyniku rozmaitych chorób neurologicznych. W wyniku tego typu schorzeń utrzymanie moczu lub jego wydalenie może się okazać dla chorego niemożliwe. Niestety, następstwa tego mogą być bardzo niebezpieczne – między innymi mocz może cofnąć się do nerek.

Nietrzymanie moczu przyczyny neurologiczne

Kłopoty z oddawaniem moczu związane z przyczynami neurologicznymi mogą być związane z uszkodzeniami mózgu, obwodowego układu nerwowego bądź rdzenia kręgowego. Tego typu problemy mogą być widoczne już w dzieciństwie i wynikać z różnych chorób wrodzonych – między innymi dziecięcego porażenia mózgowego czy niedorozwoju kości krzyżowej.

Wśród neurologicznych przyczyn powodujących kłopoty z układem moczowym można wyróżnić schorzenia degenerujące, które prowadzą do stopniowego rozwoju dysfunkcji i cyklicznego pogarszania funkcjonowania pęcherza (przykładowo demencja starcza) oraz przyczyny, które powodują nagłe i trwałe upośledzenie funkcji wydalniczych: na przykład udar czy mechaniczne urazy rdzenia kręgowego. Różnego rodzaju choroby neurologiczne mężczyźni przechodzą nieco rzadziej niż kobiety, jednak nie są to duże różnice.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Czym objawia się nietrzymanie moczu?

Kłopoty z trzymaniem moczu są niezwykle nieprzyjemną dolegliwością, która może prowadzić do poczucia upokorzenia i pogorszenia samooceny. Nietrzymanie moczu u kobiet może być wyjątkowo niebezpieczne, gdyż bez odpowiedniej dbałości o higienę intymną (co w przypadku inkontynencji może być naprawdę trudne) – często prowadzi do cyklicznych epizodów zakażeń bakteryjnych układu moczowego.

Przeczytaj na naszym blogu: Jak wzmocnić mięśnie Kegla u mężczyzn?

Kłopoty z opróżnianiem pęcherza mogą objawiać się dwojako: albo w formie nietrzymania moczu, albo zupełnie odwrotnie: problemów z oddaniem go. Niestety, każda forma znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia chorego i prowadzi nie tylko do problemów zdrowotnych w sferze fizycznej, ale także psychicznej: wywołując poczucie niepewności oraz obniżoną samoocenę.

Neurologiczne podłoże nietrzymania moczu – formy leczenia

To, jakie działania zostaną podjęte w zakresie radzenia sobie z kłopotami z inkontynacją zależy w dużej mierze od podłoża problemu. W większości przypadków wykorzystuje się formy niefarmakologiczne – między innymi treningi mięśni dna miednicy lub stymulację neuromięśniową. W kłopotach o znacznym nasileniu stosuje się także leki, które wspomagają pacjenta. Niekiedy konieczne jest również operacyjne rozwiązanie kłopotów lub stosowanie specjalnych implantów.

Jeśli kompletne poradzenie sobie z problemem nie jest możliwe lub wymaga czasu, warto zapewnić choremu komfort. Takim rozwiązaniem mogą być specjalne, damskie lub męskie wkładki urologiczne lub – w przypadku szczególnie nasilonych objawów – pieluchomajtki. Na szczęście, nowoczesne środki higieniczne pozwalają na zachowanie dużej dyskrecji, a przy tym poprawiają samopoczucie chorego.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ