darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Odparzenia skóry u dorosłych: przyczyny, zapobieganie i leczenie

Najczęściej odparzenia skóry kojarzone są z niemowlętami, jednak mogą one powstawać również u osób dorosłych. Jak dochodzi do pojawienia się odparzeń? Jak można im zapobiegać? Co na odparzenia sprawdzi się najlepiej?

Jak powstają odparzenia skóry?

Odparzenia to zmiany na skórze tworzące się na skutek nadmiernej potliwości, wilgoci oraz tarcia skóry o skórę lub skóry o inną powierzchnię, na przykład ubrania. Zmiany te najczęściej powstają w miejscach jak pachwiny, pachy, uda, miejsca pod biustem, a także fałdy skórne.

Skóra z odparzeniami jest zaczerwieniona, mogą pojawić się na niej obrzęki, pęcherze zawierające płyn surowiczy, którym towarzyszą ból i pieczenie. Grożą one również rozwinięciem się zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego.

Na powstawanie odparzeń najbardziej narażone są:
– osoby obłożnie chore
– osoby z otyłością i nadwagą
– osoby niedbające o właściwą higienę ciała
– osoby nadwrażliwą skórą, ze skłonnościami do alergii
– sportowcy, na przykład na skutek jazdy na rowerze, ćwiczeń na siłowni

Odparzenia skórne – zapobieganie

Aby zapobiegać odparzeniom skórnym, konieczne jest wyeliminowanie ich przyczyny – tarcia skóry o skórę lub o odzież, a także zmniejszenie ilości wilgoci, na przykład potu.

Metody zapobiegania odparzeniom skórnym:
– stosowanie kosmetyków zapobiegających odparzeniom – maści, kremów, które zmniejszają tarcie takiej jak żel aktywizujący, krem z tlenkiem cynkukrem z argininą
– nakładanie talku lub innego rodzaju produktów pochłaniających nadmiar wilgoci
– zakładanie przewiewnej odzieży, która odprowadza nadmiar wilgoci
– utrata nadmiaru kilogramów u osób z nadwagą i otyłością

Jak leczyć odparzenia skóry?

Gdy na skórze pojawiają się odparzenia, konieczne jest rozpoczęcie ich leczenia, aby zapobiec zakażeniom, a także zredukować nieprzyjemne dla chorego dolegliwości.

Właściwa pielęgnacja zmniejsza odparzenia skóry, ale poza nią konieczne jest również noszenie właściwej odzieży i zapewnienie dodatkowej pomocy dla osoby, która doświadcza tego rodzaju dolegliwości. Jak leczyć odparzenia skórne?

Przewiewne ubrania zmniejszające odparzenia
Osoba z odparzeniami skórnymi powinna nosić odpowiednie ubrania, aby zmniejszyć dolegliwości. Odzież ta powinna być lekka, przewiewna, aby zmniejszyć ryzyko przepocenia.

Najlepiej unikać odzieży wykonanej z tkanin sztucznych, a zamiast nich stosować odzież z włókien naturalnych lub odzież z włókien technicznych wspierających cyrkulację powietrza, z jonami srebra zapobiegającymi infekcjom.

Pielęgnacja skóry z odparzeniami

Równie istotna jest właściwa pielęgnacja skóry z odparzeniami. Zmienione miejsca powinny być systematycznie oczyszczane, a także zabezpieczane przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Co na odparzenia będzie najlepsze?

Skórę z odparzeniami należy delikatnie przemywać preparatami powierzchniowo nieczynnymi, na przykład solą fizjologiczną. Najlepiej unikać silnych środków, na przykład mydeł.

Następnie na odparzenia skórne należy nałożyć pielęgnujące kosmetyki zawierające w składzie cynk, alantoinę, pantenol czy argininę. W sprzedaży można znaleźć wiele sprawdzonych produktów, między innymi kremy, maści i balsamy na odparzenia. Wykazują działanie łagodzące, nawilżające, regenerujące, a także redukują nieprzyjemne dolegliwości i zapobiegają ich nawrotom.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ