darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Refundacja freestyle libre – dla dzieci i dorosłych?

Od 2019 w Polsce została wdrożona refundacja Freestyle Libre. Obejmuje ona osoby chorujące na cukrzycę typu pierwszego, w wieku pomiędzy 4 a 18 lat.

Freestyle Libre refundacja – dla kogo?

Sam projekt ustawy pojawił się wśród kwestii rozważanych w parlamencie już w drugiej połowie 2019 roku. Zgodnie z nim, wśród refundowanych wyrobów przeznaczonych dla diabetyków pojawiło się urządzenie o nazwie Freestyle Libre – czyli czujnik połączony z systemem monitorowania stężenia glukozy.

Obecnie, zgodnie z wprowadzonymi w życie przepisami, zlecenie na takie urządzenie mogą otrzymać osoby z cukrzycą typu pierwszego, jednak tylko w określonym przedziale wiekowym. Aby móc nabyć urządzenie refundacja freestyle libre, czyli po preferencyjnej cenie, trzeba mieć minimum 4 lata, ale nie więcej niż 18. Drugim warunkiem, jaki należy spełnić, są częste (minimum 8 razy na dobę) pomiary glikemii.

W przypadku wyżej wskazanych kategorii osób ograniczony zostaje dostęp do refundacji na paski testowe przeznaczone do urządzeń mierzących poziom glukozy. Mimo wyraźnego zainteresowania społeczeństwa wprowadzeniem refundacji na Freestyle Libre również dla osób z innych kategorii wiekowych rząd nie zdecydował się, póki co na to rozwiązanie, tym samym nie obejmując refundacją grup wiekowych 18-26 oraz 26+. Prawdopodobną podstawą tej decyzji jest konieczność zapewnienia dostępu do szybkich pomiarów osobom najbardziej zagrożonym niekontrolowaną zmianą poziomu cukru – czyli najmłodszym diabetykom.

Refundacja sensor do pomiaru cukru – co jest refundowane?

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, czujnik Freestyle Libre został uznany za zaopatrzenie miesięczne z limitem dwóch sztuk przyrządu w skali miesiąca. Odpłatność za sprzęt wynosi 30%, a kwota refundacji nie może przekroczyć 255 zł.

Powyższe informacje oznaczają, że pacjent za jedno urządzenie będzie płacił średnio 77 zł. Możliwość zakupu refundowanego sprzętu weszła w życie pod koniec 2019 r., po podpisaniu umów z producentem sprzętu medycznego.

Brak zmian w kwestii wieku

Jeszcze w 2018 roku mówiono o tym, że prawdopodobnym wiekiem dla uzyskania refundacji na urządzenie do pomiaru cukru jest 26. rok życia, jednak okazuje się, że ministerstwo zmieniło w tym zakresie politykę. Obecnie, za niższa kwotę urządzenie mogą zakupić jedynie osoby poniżej 18. roku życia, czyli należące do pierwszej kategorii pacjentów obejmowanych refundacjami rozmaitych sprzętów.

Jak twierdzi ministerstwo zdrowia, ta metoda poznawania poziomu cukru we krwi jest znaczącą innowacją i ulepszeniem. Jest nie tylko szybsza, ale i dokładniejsza, dlatego też ministerstwo będzie starało się promować Freestyle Libre. Na chwilę obecną nie wiadomo jednak nic w kwestii wprowadzenia refundacji na urządzenia również dla innych grup wiekowych niż ta najmłodsza.

W związku z tym możliwym jest, że w ciągu najbliższych lat ministerstwo zdrowia zdecyduje się wprowadzić refundację na urządzenie również dla osób starszych niż 18 lat. Informacja taka zostanie z pewnością podana do publicznej wiadomości niezwłocznie.

Zrealizuj refundację przez internet

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ