darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Stomia u dzieci – Pytania i odpowiedzi

Czy dziecko z wyłonioną stomią może być przytulane?

Stomia u dzieci budzi u wielu rodziców strach. Przede wszystkim obawiają się oni trzymania na rękach, czy też przytulania malucha. Należy jednak wiedzieć, że jego tryb życia może wyglądać zupełnie tak, jak przed zabiegiem, o ile lekarz nie stwierdzi przeciwwskazań. Unikać należy wszelkich aktywności, które mogłyby uszkodzić stomię. Mowa tutaj w szczególności o sportach kontaktowych np.piłce nożnej.

Jak powinna wyglądać stomia?

Niemal u każdego dziecka stomia wygląda podobnie. Jej kształt powinien być okrągły lub owalny. Kolorem przypomina wnętrze jamy ustnej. Jest miękka, a zarazem uniesiona nad powierzchnię brzucha (około 0,5-1 cm). Trzeba zaznaczyć, że w przypadku nieprawidłowości stomia może zmienić kolor na bardzo jasny lub bardzo ciemny. Ponadto w stolcu może pojawić się krew. Czasami sączy się ona bezpośrednio ze stomii. W takiej sytuacji należy bezwzględnie zgłosić się do lekarza.

Czy dotknięcie stomii jest bolesne?

Stomia u noworodka, starszego dziecka, czy też osoby dorosłej nie posiada zakończeń nerwowych, dzięki czemu jej dotknięcie nie wywołuje bólu. Oczywiście bezpośrednio po zabiegu pacjent może odczuwać nieprzyjemne dolegliwości w okolicy brzucha. Z każdym dniem dyskomfort powinien jednak się zmniejszać.

Czy kształt stomii zmienia się po czasie?

Kształt stomii zwykle zmienia się w ciągu kilku pierwszych miesięcy po zabiegu jej wyłonienia. Zmianie może ulec również jej rozmiar. Jest to kwestia bardzo indywidualna, która bezpośrednio zależy od predyspozycji organizmu. Zazwyczaj znajduje się ona nad poziomem skóry, jednak można wyróżnić również stomię równą z powierzchnią brzucha, a nawet wklęsłą. Każdy rodzaj wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Ponadto dziecko rośnie, a więc niekiedy zachodzi konieczność zmiany rozmiaru otworu stomijnego.

Jak często należy opróżniać worek stomijny?

W przypadku dzieci nie zaleca się czekana na całkowite wypełnienie worka. Opróżnienie powinno nastąpić w przypadku, gdy jest on w około 1/3 pełny. Nie powinno to przysporzyć niepotrzebnych problemów. Ponadto redukuje to ryzyko wycieku zawartości. Im niższe zapełnienie worka, tym łatwiej jest utrzymać prawidłowy poziom higieny, czy też uniknąć nieprzyjemnego zapachu.

Przez jaki czas można nosić worek stomijny?

Nie można jednoznacznie powiedzieć, jak długo można nosić jeden worek stomijny. Wiele zależy od m.in. wieku, aktywności, metabolizmu, konsystencji kału. Nierzadko u niemowląt konieczna jest codzienna wymiana. U nieco starszych dzieci możliwe jest noszenie jednego worka stomijnego przez około trzy-cztery dni. Warto poprawić o poradę lekarza lub pielęgniarkę stomijną.

Czy kąpiel może uszkodzić stomię?

Kąpiel bez worka stomijnego jest w pełni bezpieczna. Nie trzeba obawiać się uszkodzenia stomii. Bardzo ważne jest to, aby stosować delikatne preparaty myjące, które nie posiadają w swoim składzie substancji nawilżających, które mogłyby obniżyć przyczepność worka. Trzeba wspomnieć, że wiele osób woli kąpać dziecko z założonym workiem, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy dojdzie do wycieku kału, czy też moczu.

Kiedy pojawiają się podrażnienia wokół stomii?

Podrażnienia w okolicy stomii mogą być wywołane wieloma różnymi czynnikami, a więc nie można wskazać jednoznacznej przyczyny. Zwykle powodem jest wyciekanie treści jelitowej, czy też moczu. Nierzadko oznacza to, że otwór stomijny posiada zbyt dużą średnicę. Należy wspomnieć, że dostępne są pierścienie uszczelniające, które zmniejszają ryzyko wyciekania kału lub moczu.

Czy dziecko może zmieniać worek samodzielnie?

Zmiana worka stomijnego wymaga zachowania wysokiego poziomu higieny. Właśnie dlatego małe dziecko nie może wykonać tego samodzielnie. Bardzo często nawet starsze osoby mają z tym problem. Niewłaściwie zamocowany worek będzie przeciekał, co nie tylko wywołuje dyskomfort, ale również jest przyczyną plam na odzieży, czy też uciążliwego zapachu. Z czasem można uczyć malucha samodzielnej wymiany worka, jednak nie można wskazać odpowiedniego wieku.

Jakie ubrania może nosić dziecko ze stomią?

Niejeden rodzic nie ma pojęcia, w co ubierać dziecko z wyłonioną stomią. Ubranie powinno przylegać do ciała, tak aby zapewnić wysoką stabilność worka. Nie może on przemieszczać się podczas normalnej aktywności. Istotne jest jednak to, aby odzież nie była przesadnie uciskająca. Należy upewnić się, że guma od spodni lub spódnicy nie znajduje się w okolicy stomii. Istotny jest również dobór bielizny – ważne jest to, aby dziecko nie mogło podciągnąć jej zbyt wysoko. Dobrą opcją wydają się być wszelkie ubrania jednoczęściowe np. body.

Czy stomia może doprowadzić do odwodnienia?

Odwodnienie występuje głównie w przypadku biegunki, wymiotów, czy też nadmiernego wydalania moczu. W takiej sytuacji najlepiej zgłosić się do specjalisty, który zdecyduje, jak będzie przebiegać leczenie dziecka. Ważne jest to, aby uzupełniać utracone płyny. Sama obecność stomii nie zwiększa ryzyka odwodnienia – jest ono zwykle spowodowane innymi czynnikami.

Czy dziecko ze stomią wymaga specjalnej diety?

W zdecydowanej większości przypadków dziecko z wyłonioną stomią może jest różnorodne produkty spożywcze. Istotne jest to, aby dieta była odpowiednio zbilansowana. Niekiedy lekarz zaleca specjalną dietę np. mieszanki mleczne. Wszystko zależy od stanu zdrowia dziecka. Decyzji o sposobie żywienia nie należy podejmować samodzielnie, gdyż jest to zbyt duże ryzyko. Istotne jest to, aby każdego dnia podawać maluchowi dużą ilość płynów.

Czy spożywane produkty wpływają na konsystencję stolca?

Produkty zagęszczające stolec to m.in. ziemniaki, banany, białe pieczywo, masło orzechowe. Warto również wspomnieć, o żywności, która działa odwrotnie, a więc rozrzedza kał. Mowa tutaj w szczególności o warzywach i owcach, czy też pokarmach mocno przyprawionych. Trzeba wiedzieć, że niektóre produkty zmieniają także kolor stolca – jest to np. burak.

Kiedy dochodzi do zastoju pokarmowego?

Z zastojem pokarmowym mamy do czynienia w przypadku, gdy treści jelitowe nie mogą być swobodnie wydalane. Opisywane zjawisko częściej występuje w przypadku ileostomii. Wynika to z faktu, że jej średnica jest mniejsza, niż światło jelita. Odpowiednio dopasowana dieta może zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia zastoju pokarmowego. Najważniejsze jest to, aby unikać produktów ciężkostrawnych, które stanowią spore obciążenie dla układu pokarmowego. Nie bez znaczenia jest również sposób jedzenia. Dziecko powinno dokładnie przeżuwać każdy kęs. Nie można również zapomnieć o optymalnym nawodnieniu organizmu – bez tego transport treści pokarmowych jest znacznie utrudniony. Zastój pokarmowy może nieść za sobą wiele objawów np. bóle i skurcze brzucha, wymioty, nudności, obrzęk stomii, wydalanie wodnistego stolca.

Co wywołuje gazy u dziecka?

Gazy u dziecka często wywołane są połykaniem powietrza np. podczas zabawy, czy też ssania smoczka. Oczywiście mogą być one spowodowane również spożyciem niektórych pokarmów np. fasoli, kapusty, napojów gazowanych. Właśnie dlatego dużą wagę należy przyłożyć do diety dziecka. Jeśli problem się powtarzać, to warto jest zainwestować w specjalne worki z systemem filtrów, które ułatwiają uwalnianie zgromadzonych gazów.

Jak postępować w przypadku biegunki?

O biegunce świadczy przede wszystkim częstsze oddawanie stolca. Zazwyczaj pojawiają się także dolegliwości bólowe. Kał może posiadać wodnistą konsystencje. Istotne jest to, aby podawać dziecku dużą ilość płynów. Może ono spożywać wyłącznie lekkostrawne produkty np. sucharki lub kleiki. Warto również skontaktować się ze specjalistą lub pielęgniarką stomijną.

Jak założyć worek na mocz u niemowlaka?

Założenie worka na mocz lub kał u niemowlaka powinno odbywać się zgodnie z instrukcją producenta. Wiek malucha nie ma tutaj większego znaczenia. Warto postawić na produkt z elastycznym przylepcem, który znacząco ułatwi proces zakładania, a także nie będzie wywoływał dyskomfortu. Warto wziąć pod uwagę, że skóra niemowląt jest szczególnie wiotka, a zarazem delikatna. Właśnie dlatego standardowe przylepce stosowane przez osoby dorosłe nie są dobrym rozwiązaniem.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ