darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Stomia – Życie seksualne i ciąża

Wiele osób zastanawia się, jak stomia wpływa na jakość życia seksualnego. Oczywiste jest, że w pierwszej kolejności musi ona zostać zaakceptowana przez pacjenta. Zabieg niesie za sobą nie tylko zmiany fizyczne, ale również psychiczne. Nierzadko pojawiają się trudności z zaakceptowaniem swojego “nowego” ciała. Nauka samoakceptacji może być trudna, a jednocześnie czasochłonna. W przypadku dużych problemów natury emocjonalnej warto rozważyć skorzystanie ze wsparcia doświadczonego psychologa.

Seks po zabiegu wyłonienia stomii

Zabieg wyłonienia stomii wcale nie musi negatywnie wpływać na życie seksualne. Duże znaczenie ma rozmowa z partnerem. Pamiętajmy, że druga strona również potrzebuje czasu na to, aby przywyknąć do nowej sytuacji. Oczywiste jest, że początkowo stomia może wywoływać pewnego rodzaju dyskomfort. W niektórych przypadku ogranicza ona zakres możliwości seksualnych. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do współżycia.

W okresie rekonwalescencji należy zachować wstrzemięźliwość seksualną. Jest to niezbędne do tego, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile trwa okres powrotu do formy. Wiele zależy od rodzaju zabiegu, a także indywidualnych predyspozycji .Wiadome jest, że osoby młodsze szybciej dochodzą do siebie po zabiegu. Niezbędna jest jednak kontrola lekarska.

Trzeba wspomnieć, że w przypadku usunięcia części odbytnicy lub układu moczowego seks może wywoływać dyskomfort. Niekiedy niedogodności mają charakter tymczasowy, a po pewnym czasie wszystko wraca do normy. U mężczyzn mogą pojawić się problemy z erekcją. Warto wiedzieć, że oprócz standardowych worków stomijnych dostępne są wersji mini. Doskonale sprawdzają się one w sytuacjach intymnych. Bez większych trudności stomia może zostać ukryta pod bielizną.

Ciąża a stomia

Stomia nie wpływa negatywnie na przebieg ciąży, czy też rozwój płodu. Właśnie dlatego nie trzeba obawiać się, że będzie ona przeciwwskazaniem do posiadania potomstwa. Oczywiście bardzo ważne jest to, aby znajdować się pod stałą opieką specjalisty. Istotne jest to, aby monitorować nie tylko przebieg ciąży, ale również pracę stomii. Objętość części brzusznej zwiększa się, co wymaga dostosowywania stomii. Nie jest to jednak zbyt problematyczne, a więc nie trzeba się tego obawiać.

Należy pamiętać, że wymiana worka stomijnego w zaawansowanej ciąży może być problematyczna. W takiej sytuacji warto jest skorzystać z pomocy bliskiej osoby. Możliwe jest również wykorzystanie lustra. W zdecydowanej większości przypadków poród może odbywać się siłami naturalnymi.

Osoby posiadające stomię mają zwykle sporo obaw – właśnie dlatego warto jest znaleźć kogoś, z kim można porozmawiać na ten temat. Dobrą opcją wydają się być organizacje zrzeszające pacjentów stomijnych. Chętnie dzielą się oni swoimi doświadczeniami, a także udzielają wsparcia osobom, które są świeżo po zabiegu. Inną opcją jest pielęgniarka stomijna, która posiada profesjonalną wiedzę medyczną. Można zadać jej nawet najbardziej prywatne pytanie.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ