darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Worek stomijny – Zbiór praktycznych wskazówek

Zabieg stomii jest równoznaczny z koniecznością użytkowania worka stomijnego. Początkowo może być on źródłem dyskomfortu. Wraz z upływem czasu można przywyknąć jednak to jego obecności oraz pielęgnacji. Nie ma potrzeby rezygnowania z dotychczasowego trybu życia. Priorytetem jest to, aby treści wydobywające się ze stomii zostały właściwie zabezpieczone. Odpowiada za to worek, który bezpośrednio przylega do brzucha. Jest on szczelny, dzięki czemu nie trzeba obawiać się o przeciekanie, czy też nieprzyjemne zapachy.

Rodzaje worków stomijnych

Worek stomijny musi został właściwie dopasowany do rodzaju zabiegu. Wiele więc zależy, czy wykonano kolostomię, ileostomię, czy urostomię. Wspomniane akcesoria występują zarówno w standardowej wielkości, jak i mini. Trzeba zaznaczyć, że to specjalista lub pielęgniarka stomijna dopasowują worek, a następnie uczą jego obsługi. Jego wymiana nie będzie więc stanowić żadnego problemu. W zdecydowanej większości przypadków pacjenci robią to samodzielnie.

Worek stomijny gładko przylega do powierzchni ciała, dzięki czemu jest wyjątkowo dyskretny. Nie trzeba obawiać się, że jego obecność zostanie zauważona przez otoczenie. Dzięki temu można poczuć się zupełnie tak, jak przed zabiegiem. Powrót do dawnego życia stanie się łatwiejszy.

Wymiana worka stomijnego

Worek stomijny wymaga regularnej wymiany, a wszystko zależy od jego rodzaju. Na początku proces ten może wydawać się skomplikowany, jednak po pewnym czasie nie będzie przysparzał najmniejszych trudności.
– Worek do kolostomii – wymieniany jest 1-3 razy dziennie. Minusem jest fakt, że ich zakup bywa sporym obciążeniem finansowym. Z tego względu wiele osób decyduje się na zakup worków do ileostomii, które można opróżniać i stosować ponownie.
– Worek do ileostomii – jest on wielokrotnego użytku, dzięki czemu można sporo zaoszczędzić. Worki otwarte należy opróżniać kilka razy dziennie.
– Worek do urostomii – wymaga on wymiany kilka razy dziennie. W nocy istnieje możliwość jego podłączenia do zbiórki nocnej.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ