darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Zrealizuj wniosek na wyroby stomijne przez internet.

Zrealizuj wniosek na wyroby stomijne przez internet.

Wypełnij poniższy formularz

Gdzie go znajdę? Podaj swój "unikalny numer identyfikacyjny"

Dlaczego warto zrealizować wniosek na ortomedico.pl?

Realizacja bez wychodzenia z domu

Darmowa dostawa prosto do domu

Firma z 29-letnim doświadczeniem

Jak przebiega proces realizacji?

Złoż zamówienie

zostawiając numer telefonu

Przedzwonimy do Ciebie

aby wybrać odpowiednie dla Ciebie zaopatrzenie

Odbierz paczkę

z darmową przesyłką prosto do Twojego domu

Przekaż dokumenty kurierowi

podpisane i wypełnione

W Polsce u wielu pacjentów wyłoniono stomię. Czasami bywa to jedyne rozwiązanie na uratowanie życia człowieka oraz na pozwolenie mu w miarę normalnie funkcjonować. Sprzęt stomijny, który jest wówczas potrzebny każdej takiej osobie to dość drogi wydatek. Dlatego też, Ministerstwo Zdrowia w połączeniu z Narodowym Funduszem Zdrowia od kilku lat oferuje takim osobom pomoc finansową w postaci refundacji sprzętu stomijnego. Jakie są jej zasady? Jakie warunki należy spełnić? Jak wygląda sama procedura w praktyce? Zapraszam do zapoznania się z poniższym artykułem. Naprawdę warto.

Stomia refundacja w 2020


Refundacja to swoista pomoc finansowa państwa dla pacjentów, którzy zmagają się z dość ciężkimi, przewlekłymi chorobami. W tym przypadku na refundacja odbywa się zakup sprzętów stomijnych. Od 1 tycznia 2020 r. weszły w życie pewne zmiany w tym zakresie. Pojawiły się nowe wzory zleceń, na których to lekarze i pacjenci powinni wystawiać zaopatrzenie pacjenta na dany sprzęt. Pacjenci, którzy posiadają jeszcze stare zlecenia, lub którzy otrzymali w placówkach medycznych zlecenia jeszcze na poprzednich wzorach – nie muszą się obawiać, bowiem i te będą jeszcze realizowane. Takie zlecenia można spokojnie wykorzystać do dnia 31 marca 2020 r.

Limity


Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, sprzęt stomijny jest refundowany w 100% w ramach określonych limitów kwotowych. I tak np. osoby borykające się z kolostomią mogą liczyć na dofinansowanie w kwocie 300 zł miesięcznie, osoby cierpiące na ileostomię otrzymają pomoc w kwocie 400 zł miesięcznie, osoby z urostomią mogą liczyć na dopłatę do produktów medycznych w postaci 480 zł miesięcznie, osoby z przetoką ślinową otrzymają 400 zł miesięcznie a chorzy z nefrostomią – około 120 zł miesięcznie. Jak wspomniano wyżej, od nowego roku pojawił się nowy wzór zleceń. Osoby, które chcą uzyskać refundację na sprzęt stomijny powinny mieć na takich zleceniach specjalny kod wyrobu medycznego – jest to P.99 lub P.98.

Nowy wzór zleceń obowiązujący od 1 stycznia 2020 r.
Osoby, które otrzymały zlecenia na wyroby medyczne na starych wzorach (obowiązujących do tego roku) mogą je spokojnie zrealizować do dnia 31 marca 2020 r. Będą one natomiast wymagały stosownego potwierdzenia w placówkach NFZ. Nowe zlecenia, z kolei wyposażone są w kod kreskowy. Realizacja nowych zleceń odbywa się już w systemie eZWM.

Kto jest uprawniony do wystawiana zleceń?


Pacjenci, którym została wykonana stomia w szpitalu, powinni dostać wypis z adnotacją, iż taki zabieg został u nich wykonany. Następnie powinni zgłosić się do specjalistów, którzy będą ich prowadzić podczas tej choroby. Najczęściej są to lekarze chirurdzy, urolodzy, ginekolodzy, onkolodzy, lekarze opieki paliatywnej lub hospicyjnej oraz same pielęgniarki i położne. Osoba, która wystawia takie zlecenie musi posiadać stosowne uprawnienia. Zlecenie na sprzęt medyczny może być wystawione albo na 6 miesięcy, albo na 12. Zlecenie z terminem na 12 miesięcy powinno być dokonane przez system Narodowego Funduszu Zdrowia. Zlecenie na 6 miesięcy, które nie jest wykonane w systemie – musi być potwierdzone osobiście w takiej placówce.

Jak to wygląda w praktyce?


Zaleca się, by osoby chore lub ich opiekunowie byli na bieżąco z informacjami o refundacji na tego typu sprzęty. Stosowną wiedzę można zdobyć wchodząc na stronę Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia lub dowiedzieć się z samych placówek medycznych oraz od lekarzy i pielęgniarek. Osoba chora udaje się do swojego lekarza, który wystawia mu zlecenie na dany sprzęt. Takie zlecenie oprócz danych osobowych pacjenta, musi zawierać szereg niezbędnych informacji w postaci: unikalnego numeru identyfikacyjnego, kod kreskowy, dane placówki, która wystawia takie zlecenie dla pacjenta, kod choroby uprawniający do skorzystania z refundacji, dokładne wskazanie, na jakie wyroby medyczne wystawiane jest to zlecenie, określenie liczby sztuk na miesiąc oraz kilka innych niezbędnych informacji. Z takim zleceniem, pacjent lub jego opiekun prawny udaje się do sklepu stacjonarnego lub może wykorzystać je w sklepie internetowym. W sklepie stacjonarnym procedura wygląda następująco: pacjent ma możliwość zostawienia takiego zlecenia w placówce i raz w miesiącu może przychodzić po dane wyroby (w ramach tego pozostawionego zlecenia). Jest to wygodne rozwiązanie szczególnie dla osób, których nie stać, by jednorazowo wydać tak dużą kwotę na materiały medyczne niezbędne w tej chorobie. To, w jaki sposób pacjent będzie zaopatrywał się w wyroby medyczne zależy już tylko w głównej mierze od niego. Korzystając zakupów ze sklepów internetowych, wówczas należy okazać stosowny dokument z danymi odbiorcy (jak np. numer pesel) kurierowi.

Dlaczego warto skorzystać z refundacji?


Refundacja na sprzęty stomijne to świetny sposób, by pomóc osobom, których życie codziennie bywa ograniczone przez chorobę. Kupno materiałów medycznych stomijnych jest dość drogim wydatkiem, który znacznie nadwyręża budżet osób chorych. Dlatego też możliwość otrzymania pomocy od państwa jest czasem dla nich jedynym i dogodnym rozwiązaniem, które pozwala choć w części normalnie i godnie funkcjonować na co dzień. Refundacja na takie wyroby nie tylko dotyczy samodzielnych chorych, ale i osób leżących w szpitalach, hospicjach, domach spokojnej starości oraz w innych miejscach. Wówczas warto zainteresować się takimi osobami, które nie są w stanie samodzielnie załatwić formalności, by również i one mogły skorzystać z refundacji, którą proponuje pacjentom Minister Zdrowia oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Wówczas, opiekunowie takich osób mogą udać się do lekarzy specjalistów tych osób i poprosić o wypisanie stosownego zlecenia zgodnie z chorobą wskazanego pacjenta. Czasami w celu potwierdzenia, wymagana jest wizyta w najbliższej palcówce Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak wynika z powyższego refundacja na sprzęty stomijne to dobre rozwiązanie, które pozwala pomóc osobom chorych w zakupie niezbędnego dla nich sprzętu medycznego. Warto z niej skorzystać jak najszybciej i spełnić wszystkie formalności, o których mowa w niniejszym artykule, gdyż wcale nie są skomplikowane ani czasochłonne.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ