darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Zmiana podatku na pieluchomajtki – Nowy 5 % Vat na wyroby chłonne w 2020 roku.

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

 

Ustawodawca zaproponował nam kolejne zmiany w systemie podatkowym. Już od 1 lipca 2020 roku zmienią się niektóre stawki podatkowe, dotyczące produktów i usług. Najistotniejsze z punktu widzenia konsumenta będą korekty podatku VAT, które będą przedstawione w nowej matrycy. Zmiany było o tyle konieczne, iż w niektórych przypadkach istniało szerokie pole do interpretowania stawek, w związku z czym nie były one jednolite dla niemalże tych samych produktów.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Nowe stawki będą obejmować szeroką gamę produktów codziennego użytku

Ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw jest szczegółowym aktem prawnym, wprowadzającym szereg zmian do polskiego systemu podatkowego. Najważniejszą korektą jest ujęcie nowych matryc podatku VAT, który obejmuje konkretne stawki dotyczące poszczególnych produktów. Na niektóre rzeczy stawka VAT zostanie obniżona, w innych przypadkach nieznacznie wzrośnie. Szereg zmian dotyczy także produktów o przeznaczeniu medycznym i higienicznym, takich jak pieluchomajtki czy artykuły dla niemowląt. Jakie produkty będą zatem dostępne taniej, a w przypadku których musimy przygotować się na głębsze sięgnięcie do portfela? Część produktów podstawowej potrzeby, takich jak pieczywo czy przetwory z mleka, zbóż i produktów pochodnych, będą posiadały ujednoliconą stawkę.

Pieczywo, owoce tropikalne czy pieluchomajtki po niższej stawce, owoce morza i przyprawy po wyższej

Ma to zapobiec sytuacjom, w których pojawiały się wątpliwości jaką stawkę podatku VAT zastosować np. w bagietce czosnkowej. W zależności od daty spożycia i sposobu przygotowania mogła posiadać ona diametralnie inną stawkę, w związku z czym rodziło się pole do własnych interpretacji. Ustawa nadaje wszystkim wyrobom piekarniczym i ciastkarskim jednolity podatek w wysokości 5%. Identyczna stawka pojawia się także w przypadku żywności przeznaczonej dla niemowląt, a także dla małych dzieci.

Artykuły przeznaczenia higienicznego z korektą podatkową

Co więcej, ustawa ustala stawkę podatkową w wysokości 5% – dotychczas było to 8% – w przypadku akcesoriów dla najmniejszych, takich jak foteliki do samochodu czy smoczki do ssania. Podatek VAT za pieluchomajtki również uległ nieznacznej korekcie – z 8% do 5%. Produkty takie jak podpaski, pieluchomajtki, wkładki higieniczne i inne artykuły o przeznaczeniu higienicznym zostaną objęte jednolitą, pięcioprocentową stawką podatku VAT. Dotychczas, tak jak w przypadku artykułów dla najmłodszych, były one objęte stawką ośmioprocentową.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ