darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Jak umyć zęby osobie leżącej? Zasady higieny jamy ustnej krok po kroku

Toaleta jamy ustnej ma bardzo duże znaczenie w przypadku osób niesamodzielnych. Jej brak może przyczynić się do powstawania poważnych dolegliwości. Jakie są główne zasady higieny jamy ustnej leżącego?

Instrukcja higieny jamy ustnej osoby leżącej

Niesamodzielna osoba leżąca, która nie może zadbać o higienę jamy ustnej, wymaga asysty ze strony opiekuna. Jak umyć zęby leżacemu?

Przygotowania do higieny jamy ustnej

Pierwszym krokiem są odpowiednie przygotowania, które należy wykonać, by mycie zębów mogło odbyć się bezpiecznie i w komfortowych warunkach.

Należy zebrać wszystkie potrzebne produkty, które pozwalają na umycie jamy ustnej podopiecznego, a także zabezpieczyć odzież i pościel, by ich nie zabrudzić.

Czynności higieniczne należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Dodatkowo, gdy osoba leżąca ma infekcje, zaleca się zastosować maseczkę ochronną.

Przed rozpoczęciem mycia zębów należy poinformować o tym osobę i w miarę możliwości uzyskać jej zgodę.

Mycie zębów osoby leżącej

Sposób mycia zębów u osoby leżącej będzie zależny od tego, czy ma ona własne zęby czy też stosuje protezę zębową. Jak umyć zęby osobie leżącej?

Jeżeli osoba ma własne zęby:
– Myj zęby z użyciem szczoteczki z pastą przez co najmniej 2 minuty. Zwróć uwagę na przestrzenie między zębami – możesz zastosować szczoteczki międzyzębowe, nitkę dentystyczną.
– Dla dodatkowej higieny możesz zastosować raz na kilka dni akcesoria do oczyszczania języka.
– Podaj osobie kubek z wodą do wypłukania jamy ustnej oraz miskę, do której może wypluć wodę.
– Po wypłukaniu ust wodą można zastosować dodatkowo płyn do płukania jamy ustnej.

Jeżeli osoba ma protezę zębową:
Poproś osobę o wyjęcie protezy z jamy ustnej albo wyjmij ją samodzielnie – protezę najlepiej umieścić w kubku z wodą.
– Umyj protezę zębową za pomocą przeznaczonych do tego celu środków, na przykład specjalnej pasty lub tabletki musującej.
– Jeżeli osoba ma część własnych zębów, umyj je. Oczyść też język.
– Podaj wodę do płukania ust z miską do jej wyplucia. Możesz zastosować płyn do płukania jamy ustnej.
– Delikatnie zamocuj umytą protezę zębową z powrotem.

Jeżeli osoba nie ma własnych zębów i protezy:
– Umyj dziąsła za pomocą gazika lub nakładki na palec.
– Podaj osobie wodę do wypłukania jamy ustnej lub płyn do płukania ust z miską.

Dodatkowe zalecenia przy myciu zębów leżącemu

Jeśli osoba leżąca jest nieprzytomna, do usuwania wody z jamy ustnej należy stosować ssak medyczny. Można także wykorzystać specjalne pianki i płyny do pędzlowania.

Dokładne zasady higieny jamy ustnej warto uzgodnić również ze specjalistą, gdy osoba leżąca ma dolegliwości jak suchość w ustach, grzybica, rany, owrzodzenia nowotworowe.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ