Fraud Blocker
Zespół stopy cukrzycowej: jak go rozpoznać i leczyć rany cukrzycowe?

Szacuje się, że stopa cukrzycowa jest problemem nawet 10 proc. diabetyków. To dolegliwość, która może prowadzić do amputacji. Co ją powoduje? Jak ją rozpoznać? Jak odbywa się leczenie stopy cukrzycowej?

Stopa cukrzycowa – co to jest?

Zespół stopy cukrzycowej jest dolegliwością obejmującą stopy, która rozwija się jako powikłanie cukrzycy. Na jej powstawanie narażone są w szczególności te osoby, u których cukrzyca nie jest prawidłowo leczona lub nie jest leczona w ogóle.

Przyczyną pojawienia się zespołu stopy cukrzycowej jest hiperglikemia, czyli długo utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi, co prowadzi do zaburzeń krążenia, a tym samym do skrzepów, pęknięć i martwicy tkanek.

Dodatkowo u diabetyków często dochodzi do zmian neurologicznych. Przekładają się one na osłabienie czucia w stopach, a w konsekwencji do osłabienia mięśni, kości, deformacji.

Do rozwoju stopy cukrzycowej przyczyniają się:
- nieprawidłowe ukrwienie tkanek stóp
- uszkodzenia tkanki nerwowej w stopach
- nadmierne obciążenie, na przykład na skutek wad stóp

Pierwsze objawy stopy cukrzycowej

Symptomy rozwijania się stopy cukrzycowej są dość łatwe do rozpoznania. Należy wtedy jak najszybciej zacząć zapobiegać ich pogłębianiu się. Zatem, jak wygląda stopa cukrzycowa zanim jeszcze rozwiną się na niej rany?

Do pierwszych objawów stopy cukrzycowej zaliczają się:
- drętwienie i mrowienie kończyn
- pogorszona wrażliwość w stopie, między innymi na temperaturę, dotyk, wibracje
- obniżone napięcie mięśniowe
- szorstka, cienka, pękająca skóra
- wydłużenie czasu gojenia się ran
- nagniotki, modzele, pęcherze i podobne
- zmiana w wyglądzie paznokci
- deformacje kości, na przykład haluksy

Jak wyglądają rany cukrzycowe?

Gdy diabetyk nie zacznie leczenia stopy cukrzycowej od razu po zauważeniu pierwszych objawów, wówczas pojawia się ryzyko powstania ran. Jak wygladaja rany cukrzycowe?

Schorzenie jest klasyfikowane według 6-stopniowej skali Wagnera. W pierwszym stopniu na skórze widać powierzchowne owrzodzenia. Potem zmienia się ono w rozlegle stany zapalne i rany z charakterystycznymi wałowatymi brzegami.

Rany na stopach są też narażone na infekcje bakteryjne. W takiej sytuacji skóra staje się zaczerwieniona, z rany zaczyna się sączyć ropna wydzielina, która wywołuje nieprzyjemny zapach. Pojawia się też ból.

W skrajnych przypadkach na skórze formują się wrzody w kolorze żółtym, brązowym lub czarnym. Oznaczają one procesy martwicze. Wtedy, gdy rany nie zaczną być leczone, konieczna będzie amputacja.

Leczenie stopy cukrzycowej

Leczenie polega głównie na właściwym oczyszczeniu ran i wykonaniu drenażu w przypadku sączenia się ropy. Następnie zakłada się opatrunki, które należy systematycznie zmieniać. Pacjent przyjmuje też antybiotyki, by zapobiec infekcji bakteryjnej.

Dodatkowo można stosować domowe sposoby na stopę cukrzycową. Obejmują one właściwą profilaktykę, która ma na celu zapobieganie dalszemu pogłębianiu się ran oraz powstawaniu nowych.

Profilaktyka i leczenie stopy cukrzycowej w domu:
- Mycie stóp w umiarkowanej temperaturze, aby zapobiec poparzeniom.
- Smarowanie stóp z użyciem odpowiednich kosmetyków, na przykład kremów nawilżających i natłuszczających.
- Korzystanie ze specjalistycznego obuwia, wkładek przeznaczonych dla diabetyków, które zmniejszają ryzyko pojawienia się urazów. Takie wkładki możecie nabyć na https://www.relax-med.pl/wkladki-indywidualne/
- Sprawdzanie przed założeniem obuwia, czy nie znajdują się w nim drobne przedmioty, na przykład kamyczki, które mogłyby spowodować rany.
- Niezakładanie obuwia na gołe stopy.
- Luźniejsze wiązanie obuwia sznurowanego, aby nie doprowadzić do zaburzeń krążenia krwi.
- Noszenie nieuciskających skarpetek wykonanych z naturalnych włókien, na przykład bawełny.
- Stosowanie prawidłowej diety w cukrzycy, aby zapobiegać nagłym wahaniom poziomu cukru.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...