Fraud Blocker
Ile kosztuje glukometr - najważniejsze informacje, rodzaje glukometrów, cena i refundacja NFZ

Glukometr jest urządzeniem służącym do pomiaru cukru we krwi. Dla pewnej grupy osób jest on refundowany, jednak część osób, która również go potrzebuje musi zakupić go sobie sama. Przedział cenowy jest bardzo duży ponieważ wynosi od 40- 350 złotych. W poniższym artykule podajemy wskazówki, które ułatwią wam zakup glukometru, albo uzyskanie go z refundacji.

Glukometr za darmo

Czy paski do glukometrów są refundowane? Czy glukometry są refundowane? Te dwa pytania są zadawane przez pacjentów bardzo często, dlatego też chcemy na nie odpowiedzieć, aby rozwiać wszelkie wątpliwości. Zarówno glukometry jak i paski są refundowane ale tylko dla określonych pacjentów czyli dla osób z cukrzycą typu pierwszego i drugiego. Natomiast do tych szczęśliwców nie zaliczamy osób, u których wykryto stan przedcukrzycowy jak również kobiet z cukrzycą ciążową. Ta grupa pacjentów jest zobowiązana do kontrolowania swojego stanu i zakupieniu glukometru za swoje pieniądze.

W jaki sposób dostać glukometr z refundacji?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy darmowy glukometr mogą otrzymać pacjenci z cukrzyca typu 1 lub 2. Taki glukometr pacjenci powinni dostać w poradni, która dysponuje tego typu sprzętem a jeśli tak się nie stanie z powodu chwilowego braku to wtedy lekarz wypisuje nam receptę na darmowy glukometr i paski. Jednakże za paski płacimy we własnym zakresie.

Gdy pacjent odbiera glukometr w poradni, musi przyjąć ten model, który jest dostępny, a ten niekoniecznie może spełniać jego wymagania. W przypadku gdy odpiera glukometr w aptece a glukometr przepisany mu przez lekarza jest dostępny, może używać najodpowiedniejszego dla siebie modelu.

Refundacja freestyle libre co warto wiedzieć? Przeczytasz na naszym blogu.

Ceny glukometrów

Poniżej przedstawiamy modele glukometrów podzielonych ze względu na ich cenę.

-glukometry do 50 złotych: Cera-Chek 1Code, Diagnostic Gold, Glucosense Pro, iXell, GlucoSure HT, VivaChek Ino

-glukometry od 50-100 złotych: Abra, OneTouch Select Plus Flex, OneTouch Select Plus, Superior, Glucomaxx, Gmate Mini, Gmate Step, Evercare Genius

-glukometry od 100-200 złotych: Accu Chek Active, Accu Chek Performa Nano, Accu Chek Instant, Contour Plus, Glucomaxx Connect, Gmate Smart

-glukometry od 200-300 złotych: iXell Audio (posiada odczyt głosowy), Optium Xido Neo

-glukometry od 300-400 złotych: Contour Plus Link 2.4, Contour Plus Link, Contour Plus One

Czym powinniśmy się kierować wybierając glukometr?

Dodatkowe funkcje, w które wyposażony jest glukometr automatycznie podnoszą jego cenę. Tak więc glukometr z funkcją odczytu wyników, czy glukometr z możliwością pomiaru ilości ciał ketonowych ma wyższą cenę. Są tez glukometry, które współdziałają z pompą insulinową pacjenta przez przesyłanie do niej danych, co później jest wykorzystywane dookreślenia potrzebnej dawki insuliny. Wśród droższych glukometrów znajda się modele bardzo dobre dla osób, które wykonują wiele pomiarów w ciągu dnia. Takie glukometry są połączone z aplikacjami w telefonie, a to bardzo ułatwia kontrolę wyników pomiarów.

Także dla kobiet z cukrzycą ciążową trzeba dobrać odpowiedni model. Jako że u takich pacjentek zły poziom cukru występuje po posiłkach, model glukometru powinien umożliwić znakowanie glikemii przed i po posiłku. Dzięki temu lekarz szybciej zdiagnozuje problem.

Glukometr to jednak nie wszystko…

Urządzenie do pomiaru cukru we krwi nie jest zalecane tylko osobom zmagającym się z cukrzycą. Każdy powinien mieć w domu to proste urządzenie a przede wszystkim osoby będące w grupie ryzyka rozwoju tej choroby. Najdokładniejszą formą badania są oczywiście badania w labolatorium, ale własne urządzenie pozwoli nam lepiej kontrolować swoje zdrowie, a w razie nieprawidłowego wyniku udamy się do labolatorium.

Czy lancety do glukometrów są refundowane?

Sam glukometr jednak nie wystarczy, żeby zmierzyć poziom cukru. Potrzebujemy również pasków, lancetu i nakłuwacza. Rola pasków jest wszystkim znana. Lancet służy nam do nakłuwania opuszki a nakłuwaczem ustawiamy głębokość nakłucia. Kupując glukometr lub odbierając go jako produkt przysługiwany nam z refundacji dla diabetyków, nie zapomnijmy sprawdzić czy zawiera on wszystkie niezbędne elementy.

Wśród dostępnych na rynku zestawów z paskami wyróżniamy: zestaw z glukometrem Accu-chek Performa Nano, zestaw z glukometrem CeraChek 1Code, zestaw z glukometrem Diagnostic Gold, zestaw z glukometrem OneTouch Select Plus Flex.

 

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...