Fraud Blocker
Co jeść wieczorem, by mieć niski cukier? Lista polecanych i odradzanych produktów!

Utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia, szczególnie wśród diabetyków. Co powinno się jeść wieczorem, przed pójściem spać, aby mieć niski cukier o poranku?

Co jeść przed snem, by utrzymać cukier na odpowiednim poziomie?

Podczas planowania swojego wieczornego posiłku, warto pamiętać o kilku ważnych poradach i wybierać produkty, który nie spowodują znacznych skoków poziomu cukru we krwi. Co jeść wieczorem żeby mieć niski cukier?

Pokarmy bogate w błonnik
Warto wybierać produkty bogate w błonnik pokarmowy, ponieważ błonnik może spowolnić wzrost poziomu cukru we krwi. Warzywa, szczególnie te o niskiej zawartości skrobi, takie jak brokuły, kalafior i warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste, w tym pełnoziarniste pieczywo, makarony, brązowy ryż, a także rośliny strączkowe to doskonały wybór.

Chude białka
Gdy zdiagnozowana została cukrzyca co jeść przed snem? Włącz do wieczornego posiłku źródła chudego białka, na przykład takie jak kurczak, indyk, ryba lub rośliny strączkowe, na przykład soczewicę, ciecierzycę lub fasolę. Białko pomaga spowolnić trawienie i wchłanianie węglowodanów, co pozwala ustabilizować poziom cukru we krwi.

Dobre tłuszcze
Trafnym wyborem będą również zdrowe tłuszcze roślinne, na przykład zawierają je orzechy, nasiona, oliwa z oliwek, awokado. Tłuszcze mogą również spowalniać wchłanianie węglowodanów, co prowadzi do utrzymania stabilnego poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo korzystnie wpływają na zdrowie serca i układu krwionośnego.

Zdrowe przekąski
Jeśli potrzebujesz wieczornej przekąski, postaw na zdrowe produkty, takie jak jogurt grecki z jagodami, mała garść orzechów lub pokrojone w słupki warzywa z hummusem, które szybko zaspokoją głód i dostarczą ważnych składników odżywczych bez powodowania znacznych skoków cukru we krwi.

Napoje
Pij dużo wody lub naparów ziołowych przez cały wieczór, ponieważ niewystarczająca ilość płynów w diecie może wpływać na poziom cukru w organizmie.

Wielkość porcji
Przy komponowaniu wieczornych posiłków, pamiętaj o odpowiedniej wielkości porcji, która nie powinna być zbyt duża. Nadmierne objadanie się, nawet zdrową żywnością, może prowadzić do podwyższonego poziomu cukru we krwi.

Pora posiłku
Najlepiej spożywać wieczorny posiłek o stałej porze, ponieważ nieregularne jedzenie może zakłócać poziom glukozy we krwi.

Sprawdź też: Darmowe leki dla diabetyków od 1 września 2023 roku

 

Czego diabetyk nie powinien jeść wieczorem?

Równie ważne jak to, co jeść na noc, aby mieć niski cukier rano, jest to, czego nie jeść. Jakich produktów najlepiej się wystrzegać? O jakich zasadach trzeba pamiętać, by poziom cukru o poranku nie był zaburzony?

Słodka żywność i napoje
Unikaj żywności i napojów bogatych w cukier, takich jak napoje gazowane, słodycze, ciasta. Takie produkty wywołują szybkie skoki poziomu cukru we krwi.

Węglowodany proste
Ogranicz spożycie produktów zawierających dużo węglowodanów prostych, takie jak biały chleb, biały ryż, zwykły makaron, płatki śniadaniowe. Także mogą prowadzić do szybkiego wzrostu poziomu cukru we krwi.

Wysoko przetworzona żywność
Unikaj mocno przetworzonej żywności, która często zawiera cukry, niezdrowe tłuszcze i ma niewielką wartość odżywczą, na przykład jak gotowe dania, fast-foody, słodkie i słone przekąski. Jeśli to możliwe, wybieraj nieprzetworzoną żywność.

Tłuszcze trans
Również nie jedz zbyt dużo żywności zawierającej tłuszcze trans, które mogą zwiększać ryzyko insulinooporności i cukrzycy typu 2, a także mają niekorzystny wpływ na układ krążeniowy. Tłuszcze te występują głównie w smażonych i przetworzonych produktach spożywczych.

Napoje o wysokiej zawartości kofeiny
Niektóre napoje o wysokiej zawartości kofeiny, w tym kawa, mocna herbata, zwłaszcza spożywane w nadmiarze, mogą potencjalnie wpływać na poziom cukru we krwi i zakłócać rytm snu. Wynika to z wpływu kofeiny na wrażliwość komórek na insulinę.

Alkohol
Nadmierne spożycie alkoholu może powodować wahania poziomu cukru we krwi, dlatego najlepiej z niego zrezygnować albo znacznie go ograniczyć.

Duże porcje
Jedzenie zbyt dużej ilości żywności prowadzi do podwyższonego poziomu cukru we krwi o poranku. Uważaj na wielkość porcji i unikaj nadmiernego spożycia kalorii przed snem.

Podjadanie późno w nocy
Staraj się unikać podjadania bezpośrednio przed snem, ponieważ późne przekąski mogą negatywnie wpływać na poziom cukru we krwi i pogarszać jakość snu.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...