Darmowe leki dla diabetyków od 1 września 2023 roku – kto może je otrzymać?

30 sierpnia 2023 roku Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową listę zawierającą wykaz refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych, która zaczęła obowiązywać od 1 września 2023 roku. Wprowadziła ona szereg darmowych leków przeznaczonych dla dwóch grup pacjentów – osób mających powyżej 65 roku życia oraz dzieci i młodzież do ukończenia 18 roku życia. Wśród nich znalazły się również wyroby dla diabetyków!

Jakie darmowe leki dostępne są dla diabetyków?

Główne zmiany na liście refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych odnoszą się do włączenia nowych grup do grona pacjentów uprawnionych do otrzymywania darmowych leków.

Minister Zdrowia Katarzyna Sójka wskazuje, że wykaz darmowych leków przeznaczonych dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia obejmuje ponad 2800 pozycji, natomiast dla seniorów powyżej 65 roku życia aż 3800 pozycji.

Do katalogu darmowych leków zaliczane są również preparaty stosowane w leczeniu cukrzycy, w tym poniższe rodzaje środków:

Darmowe leki dla diabetyków w wieku powyżej 65 lat

Pierwszą z grup uprawnionych do otrzymywania darmowych leków na cukrzycę jest grupa osób powyżej 65 roku życia – wcześniej refundacja wielu produktów była dostępna jedynie dla osób mających więcej niż 75 lat.

Obniżony pułap daje seniorom dostęp do szeregu darmowych leków przeciwcukrzycowych oraz insuliny, w tym także leków najnowszej generacji, które stosowane są w leczeniu cukrzycy.

Na szczególną uwagę zasługuje refundacja leków z grupy flozyn, czyli dapagliflozyny, empagliflozyny i kanagliflozyny, o którą od dłuższego czasu zabiegało Polskie Stowarzyszenie Diabetyków wraz z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym, Polskim Towarzystwem Nefrologicznym oraz Polskim Towarzystwem Kardiologicznym.

Dodatkowo pacjenci w wieku powyżej 65 lat mogą skorzystać z darmowych analogów GLP-1 w refundowanych dotychczas wskazaniach oraz starszych leków, takich jak inhibitory DPP-4, akarboza i pochodne sulfonylomocznika.

Darmowe leki dla diabetyków do 18 roku życia

Z kolei osoby w wieku do 18 roku życia ze schorzeniem takim jak cukrzyca mogą otrzymać za darmo leki refundowane w dostępnych dotychczas wskazaniach.

Darmowe leki dla osób niepełnoletnich to dokładnie insuliny ludzkie oraz analogi insulin ludzkich, długodziałające analogi insulin, a także metformina.

Co zrobić, aby dostać darmowe leki w aptece?

Żeby otrzymać darmowe leki w ramach nowego programu, muszą być spełnione poniższe warunki:

1. Otrzymanie recepty na darmowe leki od lekarza albo pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

2. Leki muszą znajdować się na liście leków bezpłatnych i muszą być one opatrzone adnotacjami „S” (dla osób w wieku od 65 roku życia) lub „Dz” (dla osób do 18 roku życia).

Czy na liście znajdują się nowe wyroby dla diabetyków?

Obowiązująca od 1 września 2023 roku nowa lista refundacyjna nie wprowadziła znacznych zmian pod kątem rodzaju oraz cen produktów dla osób ze schorzeniem, takim jak cukrzyca.

Paski do glukometrów, insuliny, igły do penów, a także leki dla diabetyków nadal pozostają bez większych zmian pod względem ich rodzajów. Na liście nie pojawiły się zatem żadne nowe pozycje, a także żadne nie zostały z niej usunięte w porównaniu z ostatnimi zapisami.

Zmiany dokonano jedynie w przypadku insuliny NovoRapid 10 ml, której cena została obniżona o 57 gr z 19,07 zł na 18,50 zł.

Dokładną listę zawierającą wszystkie darmowe leki dostępne dla pacjentów powyżej 65 roku życia oraz do 18 roku życia można znaleźć na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/z-programu-bezplatnych-lekow-skorzysta-wiecej-osob.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...