Fraud Blocker

Od 1 stycznia 2024 roku zostanie zwiększona wysokość refundacji na wyroby chłonne. Dotychczas refundacja wynosiła 70% z limitu finansowania. Od nowego roku refundacja zostanie zwiększona oraz podzielona na dwie grupy osób: 80% refundacji w przypadku osób dorosłych oraz 90% w przypadku dzieci do 18 roku życia. Limity finansowania pozostają bez zmian.

Do pobrania: NOWE Rozporządzenie Zaopatrzenie Na Wyroby Medyczne do pobrania 2024 (wyroby chłonne strona 68)

80% refundacji NFZ dla osób dorosłych

1. Limit finansowania 2,30 zł za sztukę minimalna chłonność 1.400 g w przypadku majtek chłonnych, 2.500 g w przypadku pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 80% do limitu czyli 1,84 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 20% do limitu czyli 0,46 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

2. Limit finansowania 1,70 zł za sztukę minimalna chłonność 1.000 g w przypadku majtek chłonnych, 1.400 g w przypadku pieluch anatomicznych i pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 80% do limitu czyli 1,36 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 20% do limitu czyli 0,34 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

3. Limit finansowania 1,00 zł za sztukę minimalna chłonność 350 g:

Wysokość refundacji: 80% do limitu czyli 0,80 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 20% do limitu czyli 0,20 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

90% refundacji NFZ dla dzieci do 18 roku życia

1. Limit finansowania 2,30 zł za sztukę minimalna chłonność 1.400 g w przypadku majtek chłonnych, 2.500 g w przypadku pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 90% do limitu czyli 2,07 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 10% do limitu czyli 0,23 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

2. Limit finansowania 1,70 zł za sztukę minimalna chłonność 1.000 g w przypadku majtek chłonnych, 1.400 g w przypadku pieluch anatomicznych i pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 90% do limitu czyli 1,53 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 10% do limitu czyli 0,17 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

3. Limit finansowania 1,00 zł za sztukę minimalna chłonność 350 g:

Wysokość refundacji: 90% do limitu czyli 0,90 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 10% do limitu czyli 0,10 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

Komu przysługuje refundacja z Narodowego Funduszu Zdrowia?

Refundacja na wyroby chłonne przysługuje osobom z neurogennym i nieneurogennym nietrzymaniem moczu lub stolca (z wyłączeniem wysiłkowego nietrzymania moczu) i występowanie co najmniej jednego z następujących kryteriów:

1. Głębokie upośledzenie umysłowe;
2. Zespoły otępienne o różnej etiologii;
3. Wady wrodzone i choroby układu nerwowego, trwałe uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego;
4. Wady wrodzone dolnych dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu;
5. Jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie dróg moczowych będące przyczyną nietrzymania moczu;
6. Jatrogenne lub pourazowe uszkodzenie układu pokarmowego będące przyczyną nietrzymania stolca;
7. Choroba nowotworowa przebiegająca w postaci owrzodziałych lub krwawiących guzów krocza lub okolicy krzyżowej; przetoki nowotworowe lub popromienne; nietrzymanie stolca lub moczu w wyniku chorób nowotworowych; powikłania po leczeniu chorób nowotworowych.

Czy pampersy dla osób starszych są refundowane?

Pieluchomajtki dla osób starszych mogą podlegać refundacji przez system opieki zdrowotnej w niektórych przypadkach. Refundacja ta jest możliwa, gdy potrzeba stosowania wyrobów chłonnych jest bezpośrednio związana z określonymi wyżej schorzeniami. Sam fakt występowania nietrzymania moczu, bez towarzyszącej diagnozy określonej choroby, zazwyczaj nie jest wystarczającym powodem, aby kwalifikować się do otrzymania refundacji NFZ.

Komu przysługuje refundacja pieluchomajtek w wysokości 100 procent?

Osoby, które mają status inwalidy wojennego lub wojskowego, a także te, które zostały represjonowane, mają prawo do otrzymywania pieluchomajtek całkowicie za darmo (pod warunkiem, że zmieszczą się w limitach, o których pisaliśmy wyżej). Oznacza to, że mogą one otrzymać niezbędne im wyroby chłonne m.in. pieluchomajtki, majtki chłonne, podkłady higieniczne czy pieluchy anatomiczne bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów (jeżeli pacjent przekroczy limit, będzie musiał dopłacić niewielką kwotę).

Pozostałe osoby zmagające się z problemem nietrzymania moczu i/lub stolca, które spełniają wszystkie kryteria mogą otrzymać częściową refundację (80% ref. dla dorosłych oraz 90% ref. dla dzieci).

Ile sztuk wyrobów chłonnych (pieluchomajtek, majtek chłonnych, pieluch anatomicznych oraz wkładek urologicznych) mogę otrzymać?

Standardowo, pacjentowi przysługuje do 90 sztuk wyrobów chłonnych miesięcznie, niezależnie od tego, czy są to pieluchomajtki, czy inne produkty higieniczne takie jak podkłady na materac (produkty można ze sobą mieszać).

Wyjątek stanowią pacjenci z uprawnieniami dodatkowymi takimi jak „Ustawa za życiem” czy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, którzy mają prawo do zwiększonego limitu ilościowego na wyroby chłonne. Jeśli standardowy limit 90 sztuk nie pokrywa potrzeb, mogą one prosić lekarza o zwiększenie ilości wyrobów chłonnych przewidzianych na miesiąc.

Osoby uprawnione do wystawienia zlecenia na wyroby chłonne:

1. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chorób wewnętrznych
2. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii dziecięcej
3. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii ogólnej
4. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie chirurgii onkologicznej
5. Felczer ubezpieczenia zdrowotnego
6. Specjalista w dziedzinie fizjoterapii
7. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie geriatrii
8. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie ginekologii onkologicznej
9. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie medycyny rodzinnej
10. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie nefrologii
11. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie nefrologii dziecięcej
12. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie neurologii
13. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie neurologii dziecięcej
14. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej
15. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie onkologii klinicznej lub chemioterapii nowotworów
16. Lekarz spełniający wymagania do wykonywania świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej, realizowanych w warunkach domowych, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 31d ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w zakresie wykonywania tych świadczeń (Dz. U. z 2022 r. poz. 2561, z późn. zm.)
17. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie pediatrii
18. Pielęgniarka lub położna, o której mowa w art. 15a ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2705, z późn. zm.)
19. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii
20. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej
21. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie rehabilitacji lub rehabilitacji medycznej, lub rehabilitacji ogólnej, lub rehabilitacji w chorobach narządu ruchu
22. Lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie urologii lub urologii dziecięcej

Gdzie kupić wyroby chłonne?

Przykładowo zrealizuj zlecenie na platformie Ortomedico.pl w 3 minuty bez wychodzenia z domu z bezpłatną dostawą na terenie całej Polski. Aby to zrobić kliknij "przejdź do realizacji zlecenia NFZ".

Z dumą oferujemy szeroki wybór asortymentu wyrobów chłonnych. Nasza oferta została starannie dobrana, aby spełniać różnorodne potrzeby naszych pacjentów, zarówno pod względem jakości, jak i funkcjonalności.

Zlecenie możesz zrealizować przez Internet lub telefonicznie bez wychodzenia z domu. Z nami unikniesz długich kolejek i zyskasz cenny czas! Proces realizacji zlecenia przez Internet jest prosty, szybki i bezpieczny. Wystarczy kilka kliknięć, aby zrealizować zlecenie.

Nasz zespół jest dostępny online, aby odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania i zapewnić profesjonalne wsparcie na każdym etapie.

Produkty powiązane

Dailee Slip Premium Maxi...
Refundacja NFZ

Dailee Slip Premium Maxi Plus pieluchomajtki na noc dla seniora

106,80 zł

3.56zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Dailee Slip Premium Plus...
Refundacja NFZ

Dailee Slip Premium Plus pieluchomajtki dla dorosłych na rzepy

63,00 zł

2.10zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
iD Slip Plus pieluchy dla...
Refundacja NFZ

iD Slip Plus pieluchy dla dorosłych zapinane na rzepy

67,76 zł

2.42zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
TENA Flex Plus ProSkin...
Refundacja NFZ

TENA Flex Plus ProSkin pieluchomajtki z regulowanym pasem mocującym

84,30 zł

2.81zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
TENA Slip ProSkin Super...
Refundacja NFZ

TENA Slip ProSkin Super pieluchomajtki dla dorosłych

84,90 zł

2.83zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...