Fraud Blocker
Jak załatwić pielęgniarkę środowiskową dla seniora?

Wielu seniorów wymaga profesjonalnego wsparcia w codziennych czynnościach kluczowych dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. W takim przypadku można skorzystać z pomocy pielęgniarki środowiskowej. Czym dokładnie zajmuje się pielęgniarka środowiskowa? Jak można skorzystać z jej pomocy? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie!

Pielęgniarka środowiskowa – kto to jest?

Pielęgniarką środowiskową nazywa się pielęgniarkę, która odpowiedzialna jest za przestrzeganie zasad oraz prowadzenie terapii zaleconej przez lekarza POZ – podstawowej opieki zdrowotnej.

Pielęgniarkę środowiskową można wybrać samodzielnie, podobnie jak lekarza rodzinnego. Można ją również zmienić w dowolnym momencie, gdy pojawi się taka potrzeba. Zmiany można dokonać bezpłatnie maksymalnie do 2 razy w ciągu roku. Każda kolejna zmiana jest płatna.

Kto może pracować jako pielęgniarka środowiskowa?

Pod kątem wykształcenia pielęgniarka środowiskowa musi ukończyć szkołę pielęgniarską oraz kurs kwalifikacyjny przygotowujący do pracy na tym stanowisku.

Może być to kurs w dziedzinie pielęgniarstwa środowiskowego, rodzinnego, zachowawczego albo środowiskowo-rodzinnego. Również może mieć ona wykształcenie w zakresie opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi.

Jakie świadczenia oferuje pielęgniarka środowiskowa?

Pielęgniarki środowiskowe świadczą usługi w poniższym zakresie:
• Leczenie – zajmuje się podawaniem przepisanych leków, podłączaniem kroplówek, robieniem zastrzyków, zakładaniem i zmianą opatrunków, cewnikowaniem, zdejmowaniem szwów pooperacyjnych i innymi czynnościami leczniczymi.
• Pielęgnacja – zajmuje się pielęgnacją oraz opieką nad osobami unieruchomionymi, obłożnie chorymi, niepełnosprawnymi np. pielęgnacja osoby leżącej.
• Rehabilitacja – pomaga w zabiegach rehabilitacyjnych, pionizowaniu osoby chorej, jej prawidłowym ułożeniu.
• Edukacja – zajmuje się edukowaniem pacjenta oraz jego bliskich w zakresie opieki.
• Przepisywanie leków – może przepisywać niektóre leki zgodnie z posiadanymi przez siebie uprawnieniami, skierowania na badania i zlecenia na wyroby medyczne, na przykład pieluchomajtki, cewniki.
• Sprawy socjalno-bytowe – zajmuje się wsparciem pacjenta w różnych codziennych czynnościach, współpracując z innymi instytucjami i służbami, na przykład ośrodkiem pomocy społecznej.

Jednocześnie pielęgniarka środowiskowa może zajmować się w tym samym czasie maksymalnie 8 pacjentami.

Komu przysługuje pielęgniarka środowiskowa?

Z pomocy pielęgniarki środowiskowej może skorzystać każdy, kto opłaca składki zdrowotne. Wsparcie pielęgniarki środowiskowej przysługuje osobom wymagającym jej pomocy, w tym obłożnie chorym i przewlekle chorym, które przebywają w domu.

Bardzo często usługi te świadczone są na rzecz osób starszych, które ze względu na swój stan zdrowia i wiek wymagają fachowego wsparcia, zarówno w zakresie codziennych czynności, jak i opieki medycznej.

Czy za usługi pielęgniarki środowiskowej trzeba płacić?

Jeżeli pielęgniarka środowiskowa dla seniora ma umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, a senior posiada ważne ubezpieczenie NFZ, w takim przypadku jej usługi są bezpłatne.

Jak załatwić pielęgniarkę środowiskową dla seniora?

Gdy konieczna jest pielęgniarka środowiskowa dla seniora, w takim przypadku konieczne jest zgłoszenie potrzeby skorzystania z jej pomocy. Jak można to zrobić?

W celu skorzystania z pomocy pielęgniarki środowiskowej należy ją wybrać, składając odpowiedni wniosek, jeśli nie została ona wybrana wcześniej. Można zrobić to bezpośrednio w placówce lub przez IKP – Internetowe Konto Pacjenta. Następnie należy zwrócić się bezpośrednio do pielęgniarki albo do lekarza POZ, który zaleci skorzystanie z jej pomocy.

Co wtedy, gdy pielęgniarka środowiskowa nie wystarcza?

Jeżeli pielęgniarka środowiskowa dla seniora jest nie wystarczająca, na przykład senior potrzebuje stałej opieki, wówczas można skorzystać z innych rozwiązań.

Jednym z nich jest opiekunka środowiskowa przyznawana przez ośrodek pomocy społecznej, która opiekuje się swoim klientem, dba o jego higienę, utrzymanie czystości w domu, gotuje pierze odzież, robi zakupy.

Również można ubiegać się o przyznanie pielęgniarki długoterminowej, która zapewnia intensywniejszą opiekę medyczną w porównaniu do pielęgniarki środowiskowej. Mogą skorzystać z niej osoby, które wymagają stałej opieki dłuższej niż 2 tygodnie.

Produkty powiązane

ABENA Slip Premium 4...
Refundacja NFZ

ABENA Slip Premium 4 pieluchomajtki zapinane na rzepy

59,64 zł

2.84zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 72h
iD Slip Plus pieluchy dla...
Refundacja NFZ

iD Slip Plus pieluchy dla dorosłych zapinane na rzepy

67,76 zł

2.42zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
TENA Flex Plus ProSkin...
Refundacja NFZ

TENA Flex Plus ProSkin pieluchomajtki z regulowanym pasem mocującym

84,30 zł

2.81zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...