Fraud Blocker
Opieka nad osobami starszymi - praktyczne porady

Opieka nad starzejącymi się rodzicami czy innymi osobami z otoczenia w podeszłym wieku, wiąże się ściśle również z pewnymi dolegliwościami u samego opiekuna. Warto pamiętać, że nadrzędną zasadą jest dbanie o samego siebie w pierwszej kolejności - tak, by móc skutecznie pomagać również podopiecznym. Jak to zrobić?

Ergonomia - ułatwienie dla opiekuna

Podstawowe zasady, które pozwalają na ochronę przed wypadkiem zarówno osoby starszej, jak i samego opiekuna, wywodzą się z ergonomii. Jest to szereg reguł, które umożliwiają prawidłowe i bezpieczne podnoszenie ciężkich przedmiotów czy rozmieszania elementów wyposażenia w sposób, który pomaga uniknąć kontuzji.

Przede wszystkim - należy odpowiednio zadbać o swoje plecy. Podczas opieki nad osobą w podeszłym wieku, często konieczne jest wsparcie we wstawaniu czy pomoc w codziennych czynnościach. W takiej sytuacji kręgosłup jest znacząco obciążony i niebagatelne znaczenie ma, by podnosić ciężary w sposób prawidłowy, czyli chroniący przed urazami.

Jak podnosić chorego?

Gdy osoba starsza wymaga wsparcia we wstawaniu, niezbędne jest poznanie prawidłowej techniki, by tego dokonać. W innym przypadku - istnieje spore ryzyko, że opiekun po prostu zrobi sobie krzywdę w procesie.

Aby unieść osobę, która ma problem z samodzielnym wstaniem, należy stanąć w jak najmniejszej odległości od niej, a następnie - upewnić się, że nasze nogi opierają się o podłoże stabilnie. Warto przysunąć je nieco do boków seniora. Czynnością konieczną w prawidłowym podnoszeniu jest kucnięcie (jak do przysiadu) przed faktycznym dźwignięciem. Plecy powinny być wyprostowane, a ciężar osoby starszej ma wspierać się na mięśniach brzucha. Ta ostatnia czynność może wydawać się dość trudna, jednak pod wpływem praktyki staje się coraz prostsza z każdym kolejnym dniem. Bardzo istotnym jest, by stać jak najbliżej podopiecznego - w ten sposób można uchronić się przed urazami kręgosłupa u opiekuna. Taka pozycja sprawdzi się zarówno przy podnoszeniu, jak i obracaniu osoby starszej. Dodatkowo, dostępne są również różnego rodzaju sprzęty przeznaczone do podnoszenia chorych niechodzących - warto zorientować się w pobliskich fundacjach i innego typu organizacjach, czy istnieje szansa na skorzystanie ze wsparcia w finansowaniu tego typu urządzeń.

Przeczytaj również: Mycie osoby leżącej – krok po kroku

Co jeszcze można zrobić?

W przypadku osób starszych, które poruszają się same, jednak z trudnością, warto zadbać o odpowiednie warunki, które umożliwią maksymalną samodzielność podopiecznemu. Wśród tego typu warunków wskazać można:

- odpowiednią odległość między łóżkiem a stolikiem nocnym - tak, by senior był w stanie samodzielnie z niego wyjść;

- zbliżoną wysokość łóżka i stolika,

- brak przeszkód na trasie, po której przemieszcza się osoba starsza.

Dodatkowo, warto zabezpieczać powierzchnie przed zmoczeniem - do tego celu przeznaczone są między innymi specjalne preparaty zapobiegające wchłanianiu się wilgoci, jak również podkłady i maty. To znacznie lepsze bezpieczeństwo i ochrona - między innymi przed poślizgnięciem się.

Problem z moczem? Sprawdź jak pozbyć się zapachu moczu.

Produkty powiązane

iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

84,56 zł

3.02zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
MoliCare Premium Elastic 8K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 8K pieluchomajtki dla seniora

87,10 zł

3.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 72h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...