Fraud Blocker
Mycie osoby leżącej – krok po kroku

Codzienna higiena jest bardzo ważna także w przypadku osób obłożnie chorych. Osoby leżące, które nie mogą zadbać o siebie samodzielnie, wymagają wtedy odpowiedniej pomocy. Mycie osoby leżącej może być jednak krępujące nie tylko dla niej, lecz również dla opiekuna. O czym warto pamiętać podczas porannej i wieczornej higieny podopiecznego?

Czystość ma znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale również dobrego samopoczucia. Nie można zapominać o niej również w przypadku osób, które nie mogą same udać się do łazienki. Systematyczne dbanie o higienę pozwoli wtedy na uniknięcie nieprzyjemnego zapachu, zaczerwienienia i podrażnienia skóry, infekcji i odparzeń.

Jak przygotować się do umycia osoby leżącej? Jak myć jej ciało? Jak umyć głowę osobie leżącej? Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę? Zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem!

Przygotowanie do mycia osoby leżącej

Właściwe przygotowanie ma duże znaczenie przy myciu osoby obłożnie chorej. Zebranie odpowiednich kosmetyków i akcesoriów, a także stworzenie wygodnej przestrzeni zaoszczędzi czas opiekuna i poprawi komfort podopiecznego.

Przygotuj miejsce, w którym będzie można umyć podopiecznego. Powinno być osłonięte przed wzrokiem innych, na przykład można zorganizować je w osobnym pokoju lub za parawanem.

Zamknij okna i drzwi, żeby nie doszło do przeciągów, które mogą spowodować przewianie i przeziębienie.

Zbierz wszystkie potrzebne produkty:
- miska z ciepłą wodą
- dodatkowy dzbanek z ciepłą wodą
- myjka
- ręczniki
- kosmetyki
- wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki czy majtki chłonne, gdy u podopiecznego występuje nietrzymanie moczu

By zabezpieczyć osobę leżącą przed przemoczeniem łóżka, można także zastosować jednorazowe podkłady chłonne lub prześcieradła. Dzięki temu po każdym myciu nie trzeba będzie wymieniać pościeli.

Do mycia najlepiej nie stosować zwykłych mydeł, które nadmiernie przesuszają skórę. Warto wybrać delikatne preparaty, które zawierają łagodne substancje myjące, dlatego nie powodują pojawienia się podrażnień.

Podczas higieny osoby obłożnie chorej można też wykorzystać chusteczki nawilżane lub pianki do ciała, lecz należy pamiętać o tym, że powinny być one stosowane tylko uzupełniająco – nie jako podstawa dbania o czystość ciała.

Mycie chorego w łóżku

Po wstępnych przygotowaniach można przystąpić do mycia. Od czego zacząć?

Najlepiej rozpocząć mycie osoby leżącej od jej twarzy, szyi oraz od zębów – takie czynności należy prowadzić każdego ranka i wieczorem. Aby zabezpieczyć podopiecznego przed zabrudzeniem i zmoczeniem ubrania, można zastosować jednorazowe śliniaki higieniczne, które zawiązuje się na szyi.

Kolejnym krokiem jest umycie ramion, rąk oraz klatki piersiowej z brzuchem. W tym celu konieczne jest zdjęcie górnej części garderoby osoby. Należy pamiętać wtedy, aby podopieczny był zasłonięty przed wzrokiem innych, by zapewnić mu prywatność. W trakcie mycia klatki piersiowej u kobiet trzeba pamiętać o dokładnym oczyszczeniu skóry pod piersiami, ponieważ to w tym miejscu istnieje ryzyko pojawienia się odparzeń. Podobnie trzeba postępować z innymi fałdami skórnymi na pozostałych partiach ciała.

Następnie myje się nogi i stopy podopiecznego. Tutaj także należy zwrócić uwagę na miejsca pod kolanami oraz na pachwiny.

Potem należy przewrócić osobę leżącą na bok, żeby można było umyć plecy i pośladki. W tym celu należy:
- zdjąć z łóżka poduszki i zagłówki – podopieczny powinien leżeć płasko
- stanąć na tej stronie, na którą chce się obrócić osobę
- zgiąć w kolanie jej dalszą nogę, a dalszą rękę umieścić na klatce piersiowej
- bliższą rękę zgiętą w łokciu położyć nad głową podopiecznego
- złapać podopiecznego pod dalszym barkiem i biodrem
- delikatnym ruchem przewrócić na bok

Ostatnim etapem higieny jest umycie okolic intymnych. W tym celu można zastosować myjkę, gazę, które nasączone są wodą oraz niewielką ilością płynu do higieny intymnej.

Po umyciu skóry chorego można także zastosować kosmetyki pielęgnacyjne – balsamy do ciała, kremy ochronne, olejki. Redukują one ryzyko pojawienia się suchości, podrażnień, swędzenia oraz odparzeń skóry.

Mycie włosów u osoby leżącej

U osób leżących bardzo istotne jest także mycie włosów. Najlepiej robić to dwa razy w tygodniu lub zależnie od potrzeb. Latem zaleca się częstsze mycie włosów. Jak umyć głowę osobie leżącej?

Do umycia głowy potrzebne będą:
- dzbanek z wodą
- kosmetyki do włosów
- ręczniki
- podkład jednorazowy
- miska

Bardzo pomocna może być wanienka pneumatyczna – można ją napompować i ustawić w łóżku chorego. Wanienka ma wycięcie na szyję, dlatego mycie głowy jest wtedy wygodniejsze. Do wanienki można też dokupić mobilny prysznic – worek z wężykiem, który pomoże w opłukiwaniu włosów.

Szyję i dekolt podopiecznego należy zabezpieczyć ręcznikiem. Pod miskę warto położyć drugi ręcznik albo podkład jednorazowy, aby nie zawilgocić łóżka. Gdy korzysta się ze zwykłej miski, należy podtrzymywać głowę osoby leżącej.

Jeśli mycie włosów akurat nie jest możliwe, na przykład podopieczny jest przeziębiony, wtedy można zastosować szampon w piance. Taki kosmetyk odświeża włosy i skórę głowy i nie wymaga spłukiwania.

Produkty powiązane

iD Pants Normal majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu

32,90 zł

2.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

36,96 zł

2.64zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...