Hasłem inkontynencja określamy problem nietrzymania moczu a także nietrzymanie kału. Jako że istnieje wiele podziałów problemu nietrzymania moczu, postanowiono je ujednolicić i tak powstał podział formalny, w którym nietrzymanie moczu i kału określane jest przez jedno słowo.
Podział inkontynencji moczowej.
Zacznijmy od inkontynencji stresowej, zwanej również wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem ten dotyczy głównie kobiet i związany jest z osłabieniem mięśni miednicy. To powoduje, że podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy kichania następuje wyciek moczu, którego nie jesteśmy wstanie skontrolować.
Inkontynencja parcia występuje wtedy gdy świadomie oddajemy mocz i objawia się małymi wyciekami, ale może to być także całkowite i niekontrolowane opróżnienie pęcherza moczowego. Jak nazwa wskazuje, ta inkontynencja poprzedzona jest uczuciem parcia.
Wyróżniamy również inkontynencję mieszaną, która jest połączeniem dwóch wyżej opisanych, a także inkontynencję nocną tzw. moczenie nocne. Ponadto mamy inkontynencję ciągłą i neurogenną, która występuje u osób z nieprawidłowo funkcjonującym układem nerwowym.
Kolejnym typem jest inkontynencja z przepełnienia i inkontynencja przetokowa. Ten typ inkontynencji objawia się wyciekiem moczu nie przez cewkę moczową, ale innymi drogami.
W przypadku niezidentyfikowanej inkontynencji nie umiemy określić źródła problemu. Innym typem problemu nietrzymania moczu jest inkontynencja podczas stosunku płuciowego.
Inkontynencja kałowa- dwa rodzaje
Inkontynencja parcia spowodowana jest osłabieniem mięśni zwieracza odbytu, co powoduje, że osoba cierpiąca na tą przypadłość nie jest w stanie zdążyć do toalety. Natomiast inkontynencja pasywna związana jest z popuszczaniem stolca, ale bez uczucia parcia u chorego. Jedną z jej przyczyn może być uszkodzenie nerwów.