Uderzenia gorąca i poty u mężczyzn to objawy andropauzy. Co warto o niej wiedzieć?

Kobieca menopauza ma swój odpowiednik u mężczyzn – to andropauza, czyli okres, gdy dochodzi do zmian biologicznych w obszarze hormonalnym na skutek postępujących procesów starzenia. Czym dokładnie jest andropauza? Jakie są jej objawy? Czy można ją leczyć?

Czym jest andropauza?

Andropauza (od gr. andros, czyli mężczyzna, człowiek) to nazwa okresu w życiu mężczyzny, który najczęściej zaczyna się po 50. roku życia. W tym czasie dochodzi do zmian w sferze hormonalnej, które wpływają na funkcjonowanie całego organizmu.

W czasie od 25. roku życia do 60. roku życia u mężczyzn dochodzi do stopniowej utraty testosteronu. Spadki dochodzą nawet do 70 proc. To bardzo ważny hormon w męskim organizmie, który odpowiedzialny jest za rozwój narządów płciowych, wygląd sylwetki, popęd seksualny. Gdy ilość testosteronu maleje, wtedy dochodzi do pojawienia się objawów podobnych do kobiecej menopauzy. Główna różnica polega na tym, że mężczyźni nadal zachowują płodność.

Inne nazwy andropauzy: męskie klimakterium, wiropauza, andropenia, męska menopauza.

Objawy andropauzy

Odczuwane uderzenia gorąca u mężczyzn przyczyny mogą mieć zróżnicowane, jednak bardzo często są one właśnie objawem andropauzy. Poza tym odczuwane są również inne dolegliwości, które mogą obniżać jakość życia.

Wśród objawów andropauzy znajdują się:
- szybsze męczenie się
- zwiększona nerwowość, zmiany nastroju
- uczucie lęku, niepokoju
- trudności w koncentracji
- obniżenie masy mięśniowej
- nadmierne wypadanie włosów
- nagłe uderzenia gorąca i poty u mężczyzn
- kołatanie serca
- otyłość brzuszna
- zmniejszone libido
- zaburzenia erekcji
- zwiększone ryzyko cukrzycy, osteoporozy

Przeczytaj także:  Mięśnie Kegla u mężczyzn – jak wzmocnić?

Czas wystąpienia powyższych objawów jest indywidualny. Duży wpływ mają czynniki genetyczne, ale także styl życia. Mężczyźni pijący alkohol, palący papierosy, stosujący niewłaściwą dietę, otyli, nieuprawiający sportów są narażeni na szybszą andropauzę. Ponadto objawy mogą być przyspieszone także przez niektóre schorzenia, na przykład cukrzycę.

Często pojawia się także pytanie – jak długo trwa andropauza u mężczyzn? Zasadniczo trwa ona do końca życia.

Andropauza – diagnostyka

Mężczyźni, którzy zauważają pierwsze objawy andropauzy, powinni skonsultować się z lekarzem endokrynologiem zajmującym się układem hormonalnym człowieka. Podczas wywiadu może on ocenić, czy prezentowane symptomy rzeczywiście wskazują na rozpoczęcie procesu andropauzy.

Diagnostyka andropauzy wykorzystuje również badania z krwi. Wykonuje się podstawowe badania – morfologię, OB, analizę moczu, a także oznacza się poziom testosteronu we krwi.

Jak leczy się andropauzę?

Gdy objawy andropauzy przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, można zdecydować się na jej leczenie. Poziom testosteronu uzupełnia się poprzez hormonalną terapię zastępczą. W tym celu stosowane są preparaty zawierające testosteron, na przykład w formie zastrzyków, tabletek czy plastrów.

Hormonalna terapia zastępcza u mężczyzn pozwala na poprawę samopoczucia – przywraca witalność, kondycję, chroni przed poważnymi schorzeniami. Pierwsze efekty można zauważyć po około 3 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Terapia powinna być prowadzona pod okiem doświadczonego lekarza endokrynologa, który dobierze odpowiednie dawki testosteronu i będzie nadzorował przebieg kuracji.

Przeczytaj także: Jak mężczyzna może poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu?

Podsumowanie

U kobiet występuje menopauza, natomiast u mężczyzn także diagnozuje się podobną dolegliwość – andropauzę. Zmiany w ilości testosteronu prowadzą wtedy do pojawienia się objawów w strefie fizycznej i psychicznej. Można jednak je zredukować, stosując hormonalną terapię zastępczą.

Produkty powiązane

iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

84,56 zł

3.02zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...