Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej – jak go liczyć?

Wybrane osoby z niepełnosprawnością mają prawo do uzyskania dodatkowego urlopu wypoczynkowego. Jaki jest jego wymiar? Na jakich zasadach jest on udzielany?

Czym jest dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej?

Według przepisów art. 19 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych istnieje dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej bywa również określany potocznie jako urlop rehabilitacyjny. Nie należy jednak mylić go z prawem do zwolnienia od pracy w wymiarze 21 dni roboczych przysługującym osobie niepełnosprawnej, która może wykorzystać ten czas na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym, badaniach czy zabiegach, gdy nie mogą one odbywać się poza godzinami pracy.

Jaka osoba z niepełnosprawnością może otrzymać dodatkowy urlop wypoczynkowy?

Dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej jest możliwy do uzyskania wtedy, gdy posiada ona orzeczony znaczny albo umiarkowany stopień niepełnosprawności.

Jaki jest wymiar urlopu dla niepełnosprawnych?

Zgodnie z przepisami wymiar urlopu dla niepełnosprawnych wynosi 10 dodatkowych dni. Są one doliczane do liczby dni przysługujących pracownikowi. Jak liczyć urlop rehabilitacyjny?

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy wymiar urlopu osoby z niepełnosprawnością wynosi:

- 30 dni w ciągu roku – w przypadku osób, które są zatrudnione krócej niż 10 lat,

- 36 dni w ciągu roku – w przypadku osób, które są zatrudnione dłużej niż 10 lat.

Wymiar urlopu dla niepełnosprawnych jest udzielany według wymiaru czasu pracy pracownika.

Za jeden dzień urlopu w przypadku osób niepełnosprawnych uznaje się 8 godzin pracy albo 7 godzin pracy w zależności od tego, jaki jest stopień niepełnosprawności danej osoby.

Kiedy osoba z niepełnosprawnością otrzymuje prawo do dodatkowego urlopu?

Osoba niepełnosprawna uzyskuje prawo do urlopu dodatkowego wtedy, gdy przepracuje ona minimum 1 rok po dniu, w którym doszło do przyznania jej znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Dniem, w którym uzyskuje ona stopień niepełnosprawności, jest dzień, w którym doszło do wydania orzeczenia przez zespół orzekający.

Zasady udzielania urlopu dla niepełnosprawnych – o czym należy pamiętać?

Aby dodatkowy urlop dla osoby niepełnosprawnej mógł być udzielony, muszą być spełnione konkretne warunki. Do najważniejszych zasad udzielania takiego urlopu zaliczane są:

  1. Prawo do urlopu wypoczynkowego dla osoby niepełnosprawnej jest przyznawane od dnia 1 stycznia każdego roku. Wobec tego pierwszy dodatkowy urlop osoba niepełnosprawna otrzymuje również wtedy, gdy prawo do niego uzyskuje w grudniu danego roku.
  2. Prawo do urlopu wypoczynkowego dla osoby niepełnosprawnej przyznawane jest również wtedy, gdy nie wykonywała ona pracy ze względu na chorobę oraz w tym okresie otrzymywała zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne, była na urlopie macierzyńskim albo rodzicielskim. Wyjątkami są urlopy zdrowotny, bezpłatny oraz odbywanie służby wojskowej lub kary pozbawienia wolności.
  3. Jeżeli osoba mająca stopień niepełnosprawności znaczny albo umiarkowany zostanie zaliczona do stopnia lekkiego lub utraci status niepełnosprawnego, nie traci ona prawa do urlopu, które nabyła przed tą zmianą. W takim przypadku traci ona dopiero prawo do kolejnego dodatkowego urlopu.
  4. Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy przechodzi na kolejny rok.
  5. Prawo do dodatkowego urlopu wypoczynkowego przysługuje nawet wtedy, gdy pracownik nie wystąpił o jego udzielenie do pracodawcy.
  6. Prawo do dodatkowego urlopu przysługuje niezależnie od momentu, w którym osoba niepełnosprawna przedstawiła orzeczenie pracodawcy.

Produkty powiązane

MoliCare Premium Elastic 8K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 8K pieluchomajtki na rzepy dla seniora

87,10 zł

3.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
TENA Slip ProSkin Super...
Refundacja NFZ

TENA Slip ProSkin Super pieluchomajtki dla dorosłych

88,50 zł

2.95zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...