Fraud Blocker
Jak radzić sobie z cukrzycą podczas upałów?

Osoby chorujące na cukrzycę mogą mieć większe problemy z utrzymaniem prawidłowego poziomu cukru we krwi w trakcie upalnych dni. Dlaczego wysokie temperatury są niebezpieczne dla diabetyków? W jaki sposób należy wtedy postępować, by uniknąć nasilenia problemów zdrowotnych?

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca zaliczana jest do kategorii chorób metabolicznych, w których dochodzi do nieprawidłowej ilości cukru, a dokładnie glukozy we krwi.

W cukrzycy ma miejsce hiperglikemia, czyli nadmierny poziom cukru, a także hipoglikemia, czyli spadek poziomu cukru. Wahania glikemii, czyli poziomu cukru we krwi, są niebezpieczne dla organizmu i mogą sprzyjać poważnym problemom, a nawet mogą zwiększać ryzyko śmierci.

Dlaczego upały są niebezpieczne dla cukrzyków?

Osoby chorujące na cukrzycę muszą dbać o to, aby ich poziom cukru we krwi nie wahał się nadmiernie. Jak prezentuje się kwestia cukrzyca a upały?

Wysokie temperatury oraz wysoka wilgotność powietrza pojawiające się podczas upalnych dni mogą powodować problemy z przyswajaniem insuliny – hormonu odpowiedzialnego za utrzymywanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Dodatkowo sprzyja temu wysiłek fizyczny. Właśnie dlatego pojawia się wtedy wyższe ryzyko związane z hipoglikemią oraz hiperglikemią, czego efektem mogą być zasłabnięcia i omdlenia.

Osoby przyjmujące preparaty z insuliną oraz leki diabetologiczne muszą również pamiętać, że są one wrażliwe na wysokie temperatury i światło, dlatego może to przekładać się na ich mniejszą efektywność.

Diabetycy są też w wyższym stopniu narażeni na pojawianie się problemów skórnych na skutek ekspozycji na słońce. To nie tylko zwiększone ryzyko oparzeń skórnych, ale również innych chorób, na przykład pęcherzycy cukrzycowej.

Cukrzyca a upały – o czym warto pamiętać?

Diabetycy w trakcie upalnych dni mogą wykorzystać różne sposoby, by zadbać o swoje zdrowie i zredukować ryzyko wahań poziomu cukru we krwi. Jak radzić sobie z cukrzycą latem?

Często kontroluj poziom cukru we krwi
W trakcie upałów rekomenduje się przede wszystkim częste kontrolowanie cukru we krwi. Należy regularnie sprawdzać jego poziom i w razie potrzeby zareagować, aby go ustabilizować.

Systematyczne kontrolowanie poziomu cukru we krwi pozwala na uzyskanie kontroli nad organizmem, dlatego najlepiej robić to częściej podczas swoich wakacji niż w trakcie innych pór roku.

Zabezpiecz leki i sprzęt do pomiaru glikemii
Leki, w tym insulina oraz leki przeciwcukrzycowe, a także sprzęt stosowany do pomiaru glikemii, są wrażliwe na promieniowanie słoneczne i wysokie temperatury. Mogą one prowadzić do problemów w ich działaniu, na przykład do nieaktywności insuliny oraz nieprawidłowych pomiarów poziomu cukru we krwi.

Rekomenduje się odpowiednie zabezpieczenie leków oraz sprzętu poprzez przechowywanie go w cieniu i w niskich temperaturach, bez ekspozycji na światło słoneczne. Dokładne zalecenia można znaleźć w ulotkach producentów.

Odepnij pompę insulinową nad wodą
W trakcie plażowania oraz pływania nie należy korzystać z pompy insulinowej, która może uszkodzić się na skutek kontaktu z wodą, piaskiem. Dodatkowo może ona powodować nieprawidłowe dozowanie insuliny ze względu na nadmierne wystawienie na słońce i wysiłek. Należy zatem ją odpiąć na ten czas.

Pamiętaj o nawodnieniu
Należy pamiętać o regularnym piciu wody lub napojów izotonicznych. Dodatkowo warto mieć pod ręką napój z glukozą, który pozwoli na szybkie uzupełnienie poziomu cukru we krwi w razie jego spadku.

Ogranicz opalanie się
Latem opalanie się jest jedną z najpopularniejszych aktywności, jednak nie jest ona rekomendowana dla cukrzyków, ponieważ w ich przypadku pojawia się zwiększone ryzyko poparzeń i schorzeń skórnych na skutek kontaktu z promieniowaniem UV.

Właśnie dlatego osoby z cukrzycą powinny unikać długiego przebywania na słońcu i wypoczywać w cieniu. Rekomenduje się również stosowanie kremów z filtrami UV, by chronić skórę przed poparzeniami.

Korzystaj z opaski informującej o chorowaniu na cukrzycę
Osoby chorujące na cukrzycę mogą również nosić specjalne opaski, które informują o tym, że są chore. Dzięki temu mogą szybciej uzyskać właściwą pomoc w razie pojawienia się problemów zdrowotnych.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...