Fraud Blocker
Moczenie nocne u dzieci i nastolatków – jakie ma przyczyny?

Moczenie w nocy u dzieci i nastolatków może mieć zróżnicowane powody, które nie zawsze jednak oznaczają poważną chorobę. Jakie są główne przyczyny moczenia u dzieci i młodzieży?

Jakie są główne przyczyny moczenia u dzieci i nastolatków?

Zasadniczo przyczyny moczenia u dzieci i młodzieży podzielić można na dwie kategorie – pierwotne oraz wtórne.

W pierwszym przypadku moczenie się jest stałe i dziecko nie potrafi kontrolować oddawania moczu od urodzenia, natomiast w drugim dziecko potrafiło już kontrolować pęcherz, ale z różnych przyczyn przestało.

Do głównych przyczyn moczenia się u dzieci i nastolatków zaliczane są:

Czynniki rozwojowe
W przypadku wielu dzieci moczenie nocne jest kwestią fizjologiczną, czyli jest ono naturalne na pewnym etapie ich życia. Wynika to z faktu, że ich system kontroli pęcherza nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, jak u osób starszych.

Właśnie dlatego młodsze dzieci od czasu do czasu moczą się w łóżku, a większość z nich wyrasta z tego w późniejszym wieku. Warto jednak wskazać, że jeśli moczenie nocne utrzymuje się po ukończeniu 5. lub 6. roku życia, może to wskazywać na inne problemy wymagające konsultacji z lekarzem.

Czynniki genetyczne
Warto wskazać, że moczenie nocne zwykle występuje rodzinnie, co sugeruje podłoże genetyczne tej dolegliwości. Jeśli jedno lub oboje rodzice doświadczyli moczenia nocnego w dzieciństwie, prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska u ich potomstwa jest większe.

Nieprawidłowe nawyki
Jako przyczyny moczenia u dzieci często wskazuje się również nieprawidłowe nawyki, głównie praktykowane przez rodziców.

Przykładowo większe ryzyko moczenia się występuje wtedy, gdy dziecko wypija dużą ilość płynów przed snem, nie chodzi regularnie do toalety, przez długi czas korzystało z pieluszek dla dzieci i nauka higieny była przeprowadzona u niego później niż u rówieśników.

Wady lub opóźnienia w rozwoju centralnego układu nerwowego
U niektórych dzieci mogą wystąpić wady w budowie albo opóźnienie w rozwoju centralnego układu nerwowego, który kontroluje czynność pęcherza podczas snu.

W efekcie następuje moczenie nocne na tle nerwowym, ponieważ dziecko nie budzi się w odpowiedzi na pełny pęcherz.

Zaburzenia gospodarki hormonalnej
Hormon określany wazopresyna, znany również jako hormon antydiuretyczny (w skrócie ADH – ang. antidiuretic hormone), odgrywa kluczową rolę w regulacji wytwarzania moczu podczas snu.

Niektóre dzieci na skutek zaburzeń hormonalnych mogą doświadczać niewystarczającego poziomu wazopresyny w nocy, co prowadzi do zwiększonej produkcji moczu i moczenia nocnego.

Czynniki psychologiczne
Stresujące wydarzenia, takie jak rozpoczęcie szkoły, przeprowadzka do nowego domu, konflikty rodzinne, przemoc, rozwód rodziców, śmierć rodzica, mogą przyczyniać się do moczenia nocnego u dzieci.

Infekcje dróg moczowych
Moczenie nocne u dzieci i nastolatków często powodują także infekcje dróg moczowych. Powodują one nieprzyjemne objawy, takie jak swędzenie, pieczenie cewki moczowej, ból, zwiększoną częstotliwość oddawania moczu, co w efekcie może prowadzić do moczenia nocnego.

Kamica dróg moczowych
Również moczenie nocne u dzieci i młodzieży może być powiązane z kamicą dróg moczowych, w tym z kamieniami nerkowymi i kamieniami pęcherza moczowego. Powodują one zapalenie układu moczowego, co sprzyja mimowolnemu moczeniu się, zwłaszcza nocą.

Zaparcia
Przewlekłe zaparcia mogą wywierać nacisk na pęcherz, zmniejszając jego pojemność i zwiększając prawdopodobieństwo moczenia podczas nocy.

Cukrzyca
W rzadkich przypadkach moczenie nocne może być objawem niezdiagnozowanej cukrzycy, zwłaszcza jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak zwiększone pragnienie, częste oddawanie moczu w ciągu dnia i niewyjaśniona utrata masy ciała.

Nocne moczenie dzieci i nastolatków – co zrobić w takiej sytuacji?

Jeśli moczenie nocne utrzymuje się po 5. lub 6. roku życia lub jeśli towarzyszą mu inne niepokojące objawy, na przykład wskazujące na infekcje, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Dokładna diagnostyka może pomóc w ustaleniu przyczyny i dobraniu odpowiednich metod leczenia, które mogą obejmować stosowanie farmaceutyków w celu leczenia schorzeń przyczyniających się do moczenia nocnego, zabiegi, psychoterapię prowadzoną przez psychoterapeutę dziecięcego.

Produkty powiązane

ABENA Pants Premium Junior...
Refundacja NFZ

ABENA Pants Premium Junior XS2 majtki chłonne dla dzieci

37,62 zł

2.09zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka do 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...