Fraud Blocker
Moczenie nocne u dorosłych – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Najczęściej moczenie nocne kojarzone jest z dziećmi, jednak występuje ono również u osób dorosłych. Jest to wstydliwa przypadłość, która ma zróżnicowane przyczyny. Co najczęściej powoduje moczenie nocne u dorosłych? Jak je leczyć?

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Czym jest moczenie nocne?

Pod terminem moczenia nocnego znajduje się dolegliwość polegająca na popuszczaniu moczu w trakcie snu. Może ona polegać zarówno na wycieku niewielkiej ilości moczu, tak zwanym kropelkowym nietrzymaniu moczu, jak i na pełnym opróżnianiu pęcherza moczowego.

Moczenie nocne można podzielić na dwie kategorie:
- Moczenie pierwotne – dotyczy osób, które nigdy nie miały kontroli nad oddawaniem moczu,
- Moczenie wtórne – pojawia się u osób, które miały wcześniej kontrolę nad tym procesem.

Szacuje się, że moczenie nocne u dorosłych występuje u około 1% populacji, przy czym najczęściej pojawia się ono u osób w podeszłym wieku, chociaż może dotknąć każdego.

Jakie są przyczyny nocnego moczenia u dorosłych?

U osób dorosłych przyczyny mimowolnego oddawania moczu przez sen mogą być zróżnicowane, stąd też ważne jest udanie się do lekarza oraz dokładniejsza diagnostyka, która ma na celu wskazanie na powody występowania tej kłopotliwej dolegliwości.

Główne przyczyny moczenia nocnego u dorosłych:
- Predyspozycje genetyczne – jeżeli podobne objawy występowały u rodziców, dziadków, wtedy mogą one pojawiać się również u ich potomków.
- Zaburzenia w wydzielaniu wazopresyny – jest to hormon antydiuretyczny, który zapobiega oddawaniu moczu. Jego zwiększone wydzielanie ma miejsce podczas snu, natomiast niedobór może powodować niekontrolowane oddawanie moczu.
- Choroby układu moczowego – infekcje bakteryjne, grzybicze, kamica nerkowa, niewydolność nerek i inne.
- Choroby układu płciowego – zakażenia, przerost prostaty u mężczyzn.
- Wady rozwojowe układu moczowego i płciowego.
- Wady układu nerwowego – powodują trudności w kontrolowanym oddawaniu moczu.
- Demencja starcza.
- Wypicie zbyt dużej ilości alkoholu – alkohol rozluźnia mięśnie i powoduje większe trudności w kontrolowaniu cewki moczowej.
- Stosowanie środków nasennych.
- Czynniki psychogenne.

Aby wskazać na przyczyny nocnego moczenia u dorosłych, zaleca się diagnostykę. W tym celu rekomenduje się wizytę u lekarza urologa. Wskazana może być też konsultacja z neurologiem i ginekologiem.

Diagnostyka obejmuje głównie badanie ogólne moczu wraz z jego posiewem, USG jamy brzusznej, a także badania krwi, w tym paramentów nerkowych jak mocznik i kreatynina, glukozy oraz poziomów elektrolitów. Ponadto wskazane mogą być badania urodynamiczne, cystouretrografia mikcyjna.

Moczenie nocne u dorosłych – leczenie

W pierwszej kolejności leczenie moczenia nocnego u dorosłych powinno polegać na ustaleniu i wyeliminowaniu potencjalnych przyczyn dolegliwości. Ponadto powinno ono obejmować również innego rodzaju działania skupione na zapobieganiu moczeniu oraz na ochronie przed jego skutkami.

Metody leczenia i zapobiegania mimowolnemu moczeniu nocnemu u dorosłych:

Zmiana stylu życia
Zaleca się rezygnację z alkoholu oraz unikanie picia dużych ilości napojów bezpośrednio przed snem. Ryzyko moczenia podwyższają także picie kawy, napojów gazowanych.

Trening pęcherza moczowego i mięśni dna miednicy
Polega na prowadzeniu ćwiczeń umożliwiających uzyskanie większej kontroli nad procesem opróżniania pęcherza moczowego.

Leczenie farmakologiczne
Stosowane jest wtedy, gdy inne metody leczenia nie dadzą oczekiwanych efektów. Polega na zażywaniu leków zawierających syntetyczny analog wazopresyny lub oksybutyninę, która zmniejsza kurczliwość pęcherza moczowego.

Środki ochronne
Aby zapobiegać skutkom moczenia nocnego, zaleca się używanie środków ochronnych. Wśród nich znajdują się głównie wkładki urologiczne stosowane przy lekkim nietrzymaniu moczu, a także majtki chłonne, pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki stosowane przy średnim i ciężkim natężeniu choroby. Są one oferowane w wariantach dla kobiet i mężczyzn oraz w różnych rozmiarach.

Można również zdecydować się na zastosowanie specjalnego wodoodpornego podkładu na łóżko, który zapobiega przemoczeniu materaca.

 

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...