Fraud Blocker
Zapalenie dróg moczowych – kto najczęściej choruje, jak je rozpoznać i leczyć

Drogi moczowe człowieka, czyli nerki, moczowody, pęcherz moczowy oraz cewka moczowa, są narażone na różnorodne schorzenia. Kogo dotykają one najczęściej? Jakie są ich objawy? W jaki sposób prowadzi się leczenie infekcji?

Infekcje dróg moczowych – czynniki ryzyka

Kobiety chorują na infekcje dróg moczowych znacznie częściej niż mężczyźni. Ma to związek z budową kobiecego układu moczowego, a dokładnie z krótszą cewką moczową i niewielkim dystansem między nią a odbytem. Zakażenia mogą wtedy również wywoływać infekcje narządów rodnych.

Najczęściej za zapalenie drog moczowych odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne, które przedostają się do układu moczowego. W większości przypadków za dolegliwości odpowiadają bakterie E.Coli, które bytują w jelicie grubym i mogą przedostawać się do cewki moczowej.

Również infekcja dróg moczowych może być wywołana przez inne drobnoustroje – pozostałe gatunki bakterii, a także grzyby.

Zapaleniom dróg moczowych najczęściej sprzyjają:

  • obniżona odporność
  • nadmierna lub niewystarczająca higiena
  • nieprawidłowe podcieranie okolic intymnych
  • stosowanie bielizny z tworzyw sztucznych
  • cewnikowanie
  • częsta zmiana partnerów seksualnych
  • choroby przewlekłe, w tym kamica nerkowa, cukrzyca, choroby prostaty
  • stosowanie określonych metod antykoncepcji, na przykład środków plemnikobójczych, krążków

Jakie są objawy zapalenia dróg moczowych?

Objawy zakażeń dróg moczowych mogą być bardzo nieprzyjemne i mogą przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu.

W przypadku zapaleń pęcherza moczowego najczęściej pojawiają się bóle podbrzusza, konieczność częstego oddawania moczu, czemu towarzyszy pieczenie.

Gdy pojawia się zapalenie cewki moczowej, wtedy to na niej koncentrują się nieprzyjemne dolegliwości. Pojawiają się wtedy uczucie pieczenia, swędzenia, bólu przy oddawaniu moczu, uczucie niecałkowitego oddania moczu.

Natomiast wtedy, gdy infekcja dróg moczowych objęła nerki, mogą pojawić się bóle w ich okolicy, gorączka, nudności, wymioty.

Leczenie infekcji dróg moczowych

Gdy zauważane są objawy wskazujące na zapalenie drog moczowych, wtedy warto udać się do lekarza, który będzie mógł zalecić odpowiednią metodę leczenia.

Najczęściej zapalenia układu moczowego leczy się za pomocą odpowiednich leków – antybiotyków, leków przeciwgrzybiczych. Należy stosować je zgodnie z ulotką i zaleceniami lekarza, aby uzyskać najlepsze efekty. Zazwyczaj stosuje się wtedy leki o szerokim spektrum działania na różne drobnoustroje.

Gdy leki nie przynoszą jednak optymalnych efektów, wtedy zalecane jest wykonanie wymazu z cewki moczowej, pochwy z antybiogramem. Na postawie wyników badań można wtedy dobrać odpowiednie antybiotyki, które dadzą najlepsze efekty leczenia.

W cięższych przypadkach, na przykład przy dolegliwościach nerek, konieczna może być hospitalizacja.

Należy też pamiętać o profilaktyce, czyli o odpowiedniej higienie. Warto po każdym stosunku odwiedzić toaletę, co pozwoli na wypłukanie drobnoustrojów z dróg moczowych i zmniejszy ryzyko infekcji. Zaleca się również picie dużej ilości płynów, aby dzięki temu wspierać naturalne oczyszczanie się dróg moczowych.

Loading...