- Liczba wyświetleń: 45815

Perimenopauza jest naturalnym etapem, który następuje przed menopauzą i po jej wystąpieniu. To właśnie wtedy większość kobiet zauważa u siebie szereg objawów wynikających z następujących zmian hormonalnych. Czym jest perimenopauza? Jakie powoduje objawy? Jak można je złagodzić?
Czym jest perimenopauza?
Perimenopauza, także określana jako okres okołomenopauzalny, to etap poprzedzający menopauzę w życiu reprodukcyjnym kobiety oraz obejmujący okres po jej zakończeniu.
Menopauzę definiuje się jako moment, w którym kobieta nie miesiączkuje przez 12 kolejnych miesięcy, co oznacza koniec jej płodności.
Okres okołomenopauzalny obejmuje okres poprzedzający menopauzę i trwa zazwyczaj kilka lat, obejmując premenopauzę i postemenopauzę. Co to jest premenopauza? Są to lata następujące przed ostatnią miesiączką. Czym jest postmenopauza? To z kolei okres po ostatniej miesiączce.
W jakim wieku zaczyna się perimenopauza?
Czas trwania okresu okołomenopauzalnego jest różny u każdej kobiety i może trwać od kilku lat do nawet ponad 10 lat.
Średni wiek wystąpienia okresu okołomenopauzalnego przypada zwykle na okres od połowy do późnych lat 40. , chociaż może rozpocząć się wcześniej lub później, na przykład już około 35. roku życia czy około 50. roku życia.
Jakie są objawy perimenopauzy?
W okresie okołomenopauzalnym jajniki stopniowo wytwarzają mniej estrogenu – głównego żeńskiego hormonu płciowego. Prowadzą to do wahań poziomu hormonów, co przekłada się na szereg symptomów występujących w tym czasie.
Warto przy tym wskazać, że gdy pojawia się perimenopauza objawy występujące w tym okresie mogą być zróżnicowane i zależne od kobiety. Najczęściej są to:
Nieregularne cykle miesiączkowe
Jednym z charakterystycznych objawów okresu okołomenopauzalnego są zmiany w cyklu menstruacyjnym. Okresy mogą stać się nieregularne, ze zmianami w długości cyklu miesiączkowego i ilości krwawienia miesiączkowego.
Uderzenia gorąca
Nagłe uczucie ciepła, któremu często towarzyszy pocenie się i zaczerwienienie skóry, jest częste w okresie okołomenopauzalnym.
Nocne poty
Uderzenia gorąca występujące podczas nocy, prowadzące do pocenia się i powodujące zakłócenia snu.
Nietrzymanie moczu
Związane jest ono z osłabieniem mięśni dna miednicy oraz zmianami w tkankach urogenitalnych spowodowanymi spadkiem poziomu estrogenów. W celu zaradzenia temu problemowi i poprawy komfortu życia, wiele kobiet znajduje ulgę, korzystając z pieluchomajtek dla kobiet, które zapewniają dyskrecję i ochronę, pozwalając na prowadzenie aktywnego trybu życia bez obaw o niekontrolowane wycieki.
Zmiany nastroju
Wahania hormonalne mogą przyczyniać się do wahań nastroju, drażliwości i zwiększonej podatności na stres.
Zaburzenia snu
Niektóre kobiety mogą doświadczać problemów ze snem, w tym bezsenności, co może przyczyniać się do uczucia większego zmęczenia i rozdrażnienia.
Nadmierna suchość pochwy
Obniżony poziom estrogenów może powodować zmiany w tkankach pochwy, prowadząc do suchości, swędzenia i dyskomfortu podczas stosunku. W celu redukcji dyskomfortu zaleca się stosowanie lubrykantów na bazie wody.
Zmiany gęstości kości
Estrogen odgrywa rolę w utrzymaniu gęstości kości, a zmiany hormonalne w okresie okołomenopauzalnym mogą przyczyniać się do stopniowej utraty masy kostnej.
Perimenopauza – o czym warto pamiętać w jej trakcie?
W tym okresie warto prowadzić zdrowy tryb życia, który obejmuje zbilansowaną dietę, regularne ćwiczenia i odpowiednią ilość snu. Warto też pić dużo wody, co może pomóc w opanowaniu takich objawów, jak uderzenia gorąca.
Ponieważ estrogen odgrywa rolę w utrzymaniu gęstości kości, w okresie okołomenopauzalnym warto też zadbać o odpowiednią podaż wapnia i witaminy D poprzez dietę lub suplementy, by zapobiegać osteopenii i osteoporozie.
W przypadku zaburzeń nastroju pomocne może być stosowanie technik relaksacyjnych, na przykład medytacji, podejścia mindfulness, treningów oddechu.
Niektóre kobiety w celu złagodzenia objawów stosują też hormonalną terapię zastępczą (HTZ) obejmującą przyjmowanie estrogenu lub połączenia estrogenu i progesteronu. Decyzję o rozpoczęciu terapii hormonalnej należy podjąć po konsultacji z lekarzem, po rozważeniu korzyści i potencjalnego ryzyka na podstawie indywidualnego stanu zdrowia.
Produkty powiązane
Dailee Lady Slim Premium Maxi wkładki chłonne damskie na ntm
Dailee Lady Slim Premium Mini wkładki higieniczne dla kobiet
Dailee Lady Slim Premium Normal wkładki anatomiczne damskie
iD Expert Form Plus pieluchy anatomiczne wkłady wkładki chłonne...
iD Expert Protect Plus podkłady chłonne na materac 60x90
MoliCare Premium Lady Pad 3,5K podpaski na nietrzymanie moczu...
MoliCare Premium Lady Pad 5K wkłady anatomiczne chłonne dla kobiet
Seni Lady Extra Plus wkładki urologiczne dla kobiet
Seni Lady Slim Extra wkładki urologiczne chłonne dla kobiet
TENA Lady Pants Plus Crème bielizna chłonna dla kobiet
TENA Lady Pants Plus Noir majtki chłonne dla kobiet
TENA Lady Protect+ Maxi podpaski na nietrzymanie moczu dla kobiet
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.