Menopauza – kiedy się zaczyna i jakie ma objawy?

Menopauza jest naturalnym etapem w życiu każdej kobiety i nie należy traktować jej jak choroby. Jakie zmiany zachodzą wtedy w organizmie? Kiedy rozpoczyna się menopauza? Po jakich objawach można ją rozpoznać?

Czym jest menopauza?

Menopauza, określana także jako klimakterium albo przekwitanie, jest oznaką końca płodności u kobiety. W tym okresie dochodzi do zaprzestania miesiączkowania oraz utraty zdolności do zajścia w ciążę. Jest ona spowodowana fizjologicznymi, czyli naturalnymi zmianami hormonalnymi, a dokładnie spadkiem produkcji estrogenu i progesteronu przez jajniki. Na skutek menopauzy u kobiet dochodzi do pojawienia się szeregu zmian w organizmie, które dotykają między innymi jej układu płciowego, nerwowego, kośćca, skóry.

Kiedy zaczyna się menopauza?

Kiedy jest menopauza? Menopauza zazwyczaj następuje między 45. a 55. rokiem życia. Warto jednak wskazać, że u niektórych kobiet może rozpocząć się wcześniej lub później. Zdarza się, że do przekwitania dochodzi w okresie po 60. roku życia. Wtedy menopauza określana jest jako późna. Czy w wieku 40+ lat mozna miec menopauze? Tak, może ona następować również w tym wieku, a nawet jeszcze wcześniej. Określana jest ona wtedy jako menopauza przedwczesna. Pierwsze objawy menopauzy, które składają się na okres premenopauzalny, mogą nastąpić kilka lat przed menopauzą, dlatego nie pojawia się ona nagle i organizm sygnalizuje jej nadejście różnymi objawami.

Co może wywołać przedwczesną menopauzę?

U niektórych kobiet menopauza pojawia się bardzo wcześnie, nawet przed 40. rokiem życia. Zwiększone ryzyko przedwczesnej menopauzy dotyczy głównie kobiet z zaburzeniami poziomu hormonów oraz pracy układu immunologicznego, na przykład w przebiegu chorób tarczycy, cukrzycy. Także mogą powodować ją chemioterapia oraz zabiegi chirurgiczne polegające na wycięciu jajników, jajowodów, macicy. Przedwczesnej menopauzie sprzyjają również nadmierny stres, niezdrowy styl życia.

Objawy menopauzy – po czym ją rozpoznać?

Menopauza u kobiet wywołuje szereg nieprzyjemnych objawów, które wpływają na jakość życia. Oto wszystkie objawy menopauzy, jakie mogą pojawić się u kobiety: - Zmiany u miesiączkowaniu – pojawiają się zaburzenia miesiączkowania, a miesiączki są coraz rzadsze. W końcu ma miejsce zaprzestanie miesiączkowania. Może też dochodzić do skąpych lub obfitych miesiączek w okresie przekwitania. - Skoki temperatury – wiele kobiet doświadcza nagłych skoków temperatury odczuwanych jako uderzenia gorąca, co jest spowodowane niewystarczającym wydzielaniem estrogenu, który reguluje temperaturę ciała. - Zlewne poty – nadmierne pocenie się, odczuwane szczególnie w nocy. - Zmiany nastroju – menopauza prowadzi do takich objawów jak poirytowanie, drażliwość, lęki, zaburzenia depresyjne, huśtawki nastroju. - Przemęczenie – odczuwane jest ogólne osłabienie, zmęczenie, brak chęci do działania. - Zmiany skórne – na skutek niewystarczającej produkcji estrogenu klimakterium prowadzi do suchości skóry, jej łuszczenia się, przebarwień skórnych, obniżonej elastyczności, jędrności, a także odczuwanego uczucia pieczenia skóry, jej zaczerwienienia. - Zwiększone wypadanie włosów, osłabienie włosów. - Zaburzenia snu – trudności z zasypianiem, częste budzenie się w nocy, ale również nadmierna senność. - Zmiany libido – dochodzi do zmniejszenia popędu seksualnego. - Atrofia pochwowa – charakteryzuje się zmianą pH pochwy, jej suchością, co powoduje objawy jak świąd, podrażnienia, większe ryzyko infekcji intymnych. - Problemy z pamięcią i koncentracją – spowodowane zmianami hormonalnymi, stanem emocjonalnym. - Bóle głowy – pojawia się ryzyko częstszych bólów głowy, migren, zawrotów głowy. - Objawy ze strony serca – odczuwane są palpitacje, czyli kołatanie serca. - Objawy ze strony układu moczowego – trudności w oddawaniu moczu, nietrzymanie moczu, bardzo częste oddawanie moczu, infekcje dróg moczowych. - Zaburzenia metaboliczne – zwiększa się ryzyko nadwagi i otyłości na skutek spowolnienia metabolizmu w organizmie. Można zredukować niektóre objawy menopauzy poprzez odpowiednią dietę, ćwiczenia fizyczne i leczenie hormonalne – HTZ, czyli hormonalną terapię zastępczą.

Produkty powiązane

iD Pants Normal majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu

32,90 zł

2.35zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...