Fraud Blocker
Pobieranie moczu u niemowlaka – praktyczny poradnik!

Chcesz pobrać mocz u niemowlęcia, ale nie wiesz, jak to zrobić? Zapraszamy do sprawdzenia naszego poradnika, w którym znajdziesz dokładne informacje i porady, jak pobrać mocz u niemowlaka w celu jego zbadania!

Kiedy konieczne jest pobranie moczu u niemowlaka?

W określonych sytuacjach lekarz zaleca pobranie moczu u niemowlaka w celu jego dalszej diagnostyki, na przykład wykrycia zmian w składzie moczu albo przeprowadzenia posiewu w celu wykrycia bakterii w moczu.

Głównymi wskazaniami do przeprowadzenia badania moczu u niemowlęcia są:
- Objawy ze strony układu moczowego, na przykład krwiomocz – czerwone zabarwienie moczu krwią, częstomocz – częste oddawanie moczu, skąpomocz – rzadkie oddawanie moczu,
- Zmiana koloru i zapachu moczu, na przykład mocz jest znacznie ciemniejszy, ma słodki albo nieprzyjemny zapach,
- Diagnostyka chorób metabolicznych, w tym cukrzyca,
- Diagnostyka chorób nerek,
- Gorączkowanie bez wyraźnej przyczyny przez dłuższy okres.

Jak pobrać mocz u niemowlęcia?

Pobieranie moczu u niemowlęcia może wydawać się dość trudnym zadaniem. Na szczęście, rodzice mają do dyspozycji pomocne akcesoria. Jak pobrać mocz u niemowlaka?

Obecnie najprostszym sposobem, aby pobrać mocz u niemowlęcia, jest zastosowanie specjalnych woreczków przeznaczonych do tego celu. Sprawdzają się one bardzo dobrze w przypadku najmłodszych dzieci, które nie potrafią kontrolować mikcji. Taki woreczek na mocz dla niemowląt można bez problemów zastosować w warunkach domowych, a następnie przekazać go do przeprowadzenia badań w laboratorium.

Woreczki do pobierania moczu u niemowląt można kupić w dwóch wariantach – dla dziewczynek i dla chłopców. Warto zaopatrzyć się w kilka z nich, ponieważ często zdarza się, że pobranie moczu za pierwszym razem nie jest skuteczne.

Warto jednak wskazać, że woreczek może nie dać wiarygodnego wyniku w przypadku wykonania posiewu moczu, ponieważ może on zebrać również bakterie bytujące na skórze. Właśnie dlatego zaleca się wtedy pobieranie moczu do jałowego pojemnika.

Pobieranie moczu u niemowlęcia – krok po kroku

Aby pobrać mocz u niemowlęcia do wykonania badania, warto postępować według następujących kroków:

1. Oczyszczenie okolic narządów płciowych
W pierwszej kolejności warto oczyścić okolice narządów płciowych u dziecka, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Do tego celu warto zastosować delikatny środek myjący i wodę. Należy obmyć okolice i następnie osuszyć je czystym ręcznikiem jednorazowym. Najlepiej wykonać czynności te dość szybko, ponieważ mogą one nasilić chęć oddawania moczu przez dziecko.

2. Napojenie dziecka
Aby łatwiej pobrać mocz, warto wcześniej napoić dziecko, ponieważ wtedy może ono szybciej oddać mocz.

3. Pobranie moczu
Mocz można pobrać za pomocą woreczka na mocz albo pojemnika do zbiórki moczu. Jak pobrać mocz u niemowlaka z użyciem tych akcesoriów?

Jak założyć woreczek na mocz? W tym celu należy nakleić woreczek na skórę w odpowiedniej pozycji, by dziecko mogło oddać do niego mocz. Otwór woreczka powinien znajdować się nad ujściem cewki moczowej. Należy unikać umieszczania go w pobliżu odbytu, aby nie zanieczyścić go bakteriami. Po oddaniu przez dziecko moczu do woreczka należy jak najszybciej go odkleić.

W przypadku pojemnika na mocz konieczne będzie „złapanie” moczu podczas oddawania go przez dziecko.

4. Przekazanie próbki do laboratorium
Po pobraniu moczu należy jak najszybciej przekazać pobraną próbkę do laboratorium. Gdy nie jest to możliwe od razu, można przechowywać ją do 2 godzin w temperaturze pokojowej i do 24 godzin w lodówce.

Pojemnik na mocz należy dokładnie zakręcić oraz opisać go z użyciem imienia i nazwiska dziecka. Można także umieścić na nim datę i godzinę pobrania moczu.

O jakiej porze pobierać mocz u niemowlęcia?

W przypadku niemowląt można pobrać mocz o dowolnej porze. Zazwyczaj u niemowląt do oddawania moczu dochodzi po 20-30 minutach od karmienia. Właśnie wtedy warto zdecydować się na jego pobranie.

Ile moczu potrzebne jest do badania?

Kolejnym często pojawiającym się pytaniem jest – ile ml moczu do badania niemowlą jest potrzebne?

Nie musi być to duża ilość, dlatego też najczęściej zaleca się, aby było to około 50-100 ml. Na pojemnikach i woreczkach przeznaczonych do pobierania moczu znaleźć można podziałki, co pozwoli na jego pobranie odpowiedniej ilości.

Pobieranie moczu u niemowlęcia – o czym warto pamiętać?

W trakcie pobierania moczu u niemowlęcia do wykonania badania warto pamiętać o poniższych zasadach:
- Przed rozpoczęciem pobierania moczu należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem.
- Nie zaleca się dezynfekowania okolic intymnych dziecka przed pobraniem moczu.
- Podczas pobierania moczu nie należy dotykać wewnętrznej powierzchni woreczka albo pojemnika na mocz.
- Do wykonania badania moczu z posiewem konieczne jest stosowanie pojemników jałowych.
- W przypadku stosowania woreczka na mocz jego kontakt z ciałem dziecka nie powinien być dłuższy niż 60 minut.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...