Fraud Blocker

Urazy i zwichnięcia kończyn górnych mogą powodować trudności w codziennym życiu, a także przeszkadzać w aktywności fizycznej. Problemy ze stawami mogą być spowodowane zwyrodnieniami, stanami zapalnymi lub w wyniku zabiegów ortopedycznych. Kluczową rolę w radzeniu sobie z tymi problemami odgrywają ortezy, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb i wspomagają leczenie oraz rehabilitację poprzez tymczasowe stabilizowanie stawu. Ich zakup może wiązać się z nieoczekiwanymi kosztami, dlatego istnieje możliwość refundacji dla osób ubezpieczonych.

Od 1 stycznia 2024 roku zmieniła się refundacja na ortezy m.in. kończyn górnych, np. ręki, łokcia, ramienia czy barku.

Grupa J - ortezy kończyn górnych produkowane seryjnie

Niestety, jak widać w tabelce znajdującej się poniżej tekstu, niektóre wartości limitu refundacji zostały obniżone lub pozostały bez zmian.

Nowością jest wprowadzenie refundacji na ortezę stawu łokciowego (dotychczas nie było refundacji na ortezę samego stawu łokciowego), gdzie limit refundacji dla dzieci i dorosłych wynosi 200 zł, osoby do 18 r.ż. mają 100% refundacji do limitu, tj. 0 zł dopłaty, a osoby powyżej 18 r.ż. mają 90% refundacji, tj. 20 zł dopłaty do limitu.

Refundacja ortezy stawu łokciowego z regulacją kąta zgięcia bez ujęcia ręki została poszerzona o wersję z ujęciem ręki, gdzie wcześniej obie ortezy znajdowały się pod jednym kodem L.049. Od 01.01.2024 r. ortezy zostały rozdzielone na osobne kody refundacji.

Orteza odwodząca stawu barkowego została poszerzona o ortezę odwodzącą stawu barkowego z regulacją kąta odwiedzenia w zakresie min. 60° oraz możliwością ustawienia kąta rotacji, gdzie wcześniej obie ortezy znajdowały się pod jednym kodem L.053. Od 01.01.2024 r. ortezy zostały rozdzielone na osobne kody refundacji.

Zapraszamy do zapoznania się z tabelką znajdującą się poniżej, gdzie szczegółowo przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące refundacji ortez kończyn górnych produkowanych seryjnie:

Grupa I - ortezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie

Od 1 stycznia 2024 roku ortezy kończyn górnych wykonywane na zamówienie mają zwiększone kwoty limitu refundacji. Przykładowo, limit refundacji ortezy na przedramię i ramię z ujęciem ręki typu EWHO z przegubami został zwiększony z 400 zł do aż 2.250 zł.

Nowością jest wprowadzenie refundacji na ortezę na rękę i przedramię typu WHO z przegubami (poszerzony zakres kodu I.01.01), gdzie wartość limitu dla dzieci i dorosłych wynosi 1.500 zł. Osoby do 18 r.ż. dopłacą 0% do limitu tj. 0 zł a osoby powyżej 18 r.ż. dopłacą 10% do limitu, tj. 150 zł.

Zapraszamy do zapoznania się z tabelką znajdującą się poniżej, gdzie szczegółowo przedstawiliśmy najważniejsze informacje dotyczące refundacji ortez kończyn górnych wykonywanych na zamówienie:

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...