Krwiomocz – przyczyny, objawy i leczenie krwi w moczu

Krwiomocz, czyli krew w moczu jest dolegliwością, która dotyka układu moczowego i może mieć zróżnicowane przyczyny. Gdy wystąpi, warto udać się jak najszybciej do lekarza, który wykona niezbędną diagnostykę oraz zaleci właściwe leczenie. Kiedy najczęściej dochodzi do krwiomoczu? Jakie objawy mogą mu towarzyszyć? Jak się go leczy?

Czym jest krwiomocz?

Krwiomocz, także określany jako hematuria, odnosi się do dolegliwości, w której dochodzi do pojawienia się krwi w moczu.

W tej dolegliwości mocz uzyskuje zabarwienie czerwone albo brunatne i niekiedy można zobaczyć w nim skrzepy krwi, które mogą powodować problemy z oddawaniem moczu.

Krwiomocz a krwinkomocz – czym się różnią?

Warto wskazać krwiomocz nie oznacza tego samego, co krwinkomocz. Co różni te dwie dolegliwości?

W krwinkomoczu, inaczej krwiomoczu mikroskopowym, dochodzi do pojawienia się w ogólnym badaniu moczu więcej niż 3 erytrocytów, czyli czerwonych krwinek, w polu widzenia. Jednocześnie mocz zachowuje wtedy swoją standardową barwę, dlatego do stwierdzenia krwinkomoczu konieczne jest przeprowadzenie badania laboratoryjnego.

Z kolei w krwiomoczu dochodzi do pojawienia się tak dużej ilości erytrocytów w moczu, że powodują one zmianę zabarwienia moczu.

Krwiomocz – jakie ma przyczyny?

W przypadku dolegliwości takie jak krwiomocz przyczyny mogą być zróżnicowane, dlatego kluczowe znaczenie ma diagnostyka pacjenta, by ocenić, co mogło doprowadzić do pojawienia się krwi w moczu.

Do krwiomoczu najczęściej dochodzi na skutek zaburzeń pracy układu moczowego, lecz warto wskazać, że mogą również powodować go inne dolegliwości.

Najczęstsze przyczyny krwiomoczu to:

- Zapalenia układu moczowego, w tym zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza,

- Zawężenie lub obecność ciała obcego w cewce moczowej,

- Polipy pęcherza moczowego,

- Schorzenia nerek, w tym torbiele nerek, gruźlica nerek, ostre kłębuszkowe zapalenie nerek, odmiedniczkowe zapalenie nerek,

- Kamica nerkowa,

- Kamica moczowa,

- Zapalenie prostaty i rak prostaty,

- Nowotwory nerek i układu moczowego,

- Urazy, na przykład pęknięcie nerki,

- Cewnikowanie,

- Nadciśnienie złośliwe,

- Zaburzenia krzepliwości krwi,

- Stosowanie określonych leków, na przykład aspiryny – kwasu acetylosalicylowego rozrzedzającego krew,

- Zakażenia pasożytnicze układu nerwowego,

- Endometrioza,

- Wysoka gorączka,

- Intensywny wysiłek fizyczny.

Warto też wskazać, że czerwony kolor moczu może wynikać ze spożycia dużej ilości buraków, rabarbaru albo wypicia soku buraczanego, stosowania produktów zawierających czerwony barwnik, a także z zabarwienia go krwią miesiączkową w trakcie menstruacji lub po stosunku seksualnym, gdy doszło do drobnych uszkodzeń śluzówki.

Jakie są objawy krwiomoczu?

Głównym objawem krwiomoczu jest pojawienie się ciemniejszego zabarwienia moczu, w kolorze czerwonym albo brunatnym.

W przypadku zakażeń często pojawia się z kolei mocz z krwią i pieczenie oraz bolesność podczas oddawania moczu. Przy kamicy nerkowej i moczowej mogą pojawić się także poważne dolegliwości bólowe w okolicy lędźwiowej, promieniujące w kierunku narządów płciowych. W chorobach zapalnych i podczas infekcji mogą pojawić się też stany podgorączkowe, gorączka, dreszcze i ogólne złe samopoczucie.

Jak leczy się krwiomocz?

Gdy u pacjenta wystąpi krwiomocz leczenie dobierane jest indywidualnie na podstawie przyczyny dolegliwości. Właśnie dlatego konieczna jest wcześniejsza diagnostyka, między innymi badanie moczu oraz badanie USG nerek i układu moczowego.

Najczęściej stosowane są poniższe metody leczenia:

- Infekcje układu moczowego i nerek – stosowanie odpowiednio dobranych antybiotyków,

- Kamica nerkowa i kamica moczowa – zabiegi, na przykład litotrypsja – rozbijanie kamieni, endoskopowe usuwanie kamieni lub operacje, a także leczenie objawowe w postaci leków przeciwbólowych i rozkurczających,

- Schorzenia nerek – leki przyczynowe, na przykład diuretyki,

- Nowotwory – operacje chirurgiczne oraz chemioterapia, radioterapia zależnie od rodzaju nowotworu.

Należy również pamiętać wtedy o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz pomocniczo stosować można preparaty na bazie żurawiny, nasiadówki zawierające rumianek, aby złagodzić dolegliwości.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...