Fraud Blocker
Jak wstrzyknąć cukrzykowi glukagon ?

Stanu hipoglikemii obawia się wielu cukrzyków. Faktem jest, że stanowi on realne zagrożenie dla zdrowia oraz życia. Z tego powodu należy reagować szybko. Oczywiście nie zawsze konieczne jest wzywanie karetki pogotowia, jednak wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest pacjent.

Czym jest hipoglikemia?

Z hipoglikemią mamy do czynienia w sytuacji, gdy stężeni cukru we krwi spadnie poniżej ustalonego poziomu (≤70 mg/dl, czyli ≤3,9 mmol/l). Jest to alertowe stężenie glukozy. Należy wspomnieć, że niepożądane objawy mogą pojawić się dopiero wraz z dalszym spadkiem. Nie zawsze występują one natychmiast. Można wyróżnić klinicznie istotną glikemię (<54 mg/dl (<3 mmol/l) oraz ciężką glikemię. W drugim przypadku konieczna jest pomoc osoby trzeciej, ponieważ stan chorego zwykle jest poważny.

Jak objawia się hipoglikemia ?

Hipoglikemię można relatywnie łatwo rozpoznać, jeśli wiemy, że dana osoba choruje na cukrzycę. Można odnotować szereg niepokojących zachować, nadmierną senność, brak koordynacji ruchowej, kołatanie serca, bóle i zawroty głowy, problemy z widzeniem, głód, a także wiele innych. W skrajnych przypadkach może dojść do śpiączki. Na uwagę zasługuje fakt, że nawet jednorazowa hipoglikemia może doprowadzić do zmian w ośrodkowym układzie nerwowym, narządzie wzroku, czy też układzie sercowo-krwionośnym.

Co wywołuje hipoglikemię ?

Przyczyną hipoglikemii jest bardzo często podanie niewłaściwej dawki leku m.in. insuliny pokarmowej oraz wysiłkowej. Trzeba mieć świadomość, że sporym zagrożeniem dla cukrzyka jest także alkohol, który może doprowadzić do spadku stężenia glukozy. Czasami przyczyną omawianego stanu jest zwiększona wrażliwość na insulinę np. na skutek wyrównania cukrzycy, czy tez redukcji masy ciała.

Jak należy postępować w przypadku hipoglikemii ?

Z hipoglikemią lekką można szybko sobie poradzić. Podstawowym atutem jest fakt, że cukrzyk zachowuje racjonalne myślenie. Wystarczy dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę cukrów prostych. Należy więc spożyć słodzony napój, czy też spożyć 15-20g glukozy w postaci żelu, czy też pastylek. Kolejnym krokiem jest spożycie węglowodanów złożonych w postaci dowolnej przekąski np. kanapki. Oczywiście istotne jest także kontrolowanie stężenia glukozy we krwi - pierwszego pomiaru należy dokonać po upływie około godziny od spożycia pokarmu. Nieco inaczej jest w przypadku ciężkiej hipoglikemii. Przytomnemu cukrzykowi można spróbować podać cukry proste i złożone. Jeśli jednak utracił on świadomość, to należy ułożyć go w bezpiecznej pozycji oraz zadzwonić na pogotowie. W przypadku cukrzycy typu 1 konieczny jest glukagon zastrzyk.

Glukagon zastrzyk - jak go zrobić?

Osoby, które cierpią na cukrzycę typu 1 zawsze powinny mieć przy sobie glukagon lek. Warto podkreślić, że to właśnie on może uratować życie w stanie ciężkiej hipoglikemii. Powszechnie spotykany jest GlucaGen 1mg HypoKit®, który może być podawany zarówno domięśniowo, jak i podskórnie. Sporym plusem jest prosta obsługa, która sprawia, że nawet osoby bez doświadczenia poradzą sobie z wykonaniem zastrzyku. Jest to niewielkie, pomarańczowe pudełeczko. Znajduje się w nim strzykawka z przezroczystym płynem, a także fiolka z białym proszkiem. Warto także wspomnieć o instrukcji obsługi, która może stanowić ułatwienie.

1. Pierwszym krokiem jest ściągnięcie zabezpieczeń z fiolki oraz igły.
2. Wprowadzamy igłę do fiolki, a następnie wtłaczamy do niej roztwór poprzez naciśnięcie tłoku.
3. Nie rozłączając fiolki oraz igły należy delikatnie potrząsnąć strzykawką.
4. Fiolkę odwracamy do góry dnem, a następnie "zasysamy" mieszaninę do strzykawki poprzez podnoszenie tłoku do góry.
5. Lek wstrzykujemy choremu pod skórę lub domięśniowo.

Jeśli cukrzyk odzyskał przytomność, to należy podać mu około 10-15g glukozy pod postacią żelu lub pastylek. Oczywiście nie należy rezygnować z pomocy medycznej. W przypadku, gdy chory nie odzyskał przytomności można ponownie wykonać zastrzyk. Dopuszcza się wprowadzenie igły nawet przez spodnie, czy też rajstopy. Kluczowe jest to, aby szybko udzielić niezbędnej pomocy i nie dopuścić do nieodwracalnych zmian.

 

Produkty powiązane

Loading...