Fraud Blocker
Czym jest urostomia ??

Urostomia to przetoka pęcherza moczowego, która bywa niezbędna w przypadku wielu chorób związanych z układem moczowym. W tym przypadku drogi moczowe wyprowadzane są przez brzuch. Oznacza to pominięcie cewki moczowej, a także pęcherza. Taką stomię wykonuje się pomiędzy układem moczowym a skórą. Dzięki temu mocz może być swobodnie odprowadzany.

Czym jest urostomia ?

Urostomię wykonuje się jedynie w skrajnych przypadkach, gdy naturalne oddawanie moczu zostało zakłócone. Powodów takiego zjawiska może być wiele. Należy zaznaczyć, urostomię wykonuję się różnymi metodami, a więc wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Kluczowe jest to, aby wybrać odpowiednie miejsce, gdzie będzie znajdować się przetoka. Istnieje możliwość założenia cewnika do pęcherza poprzez powłoki brzuszne. Często bywa tak, że moczowód wyprowadzany jest na zewnątrz.

W niektórych przypadkach wprowadza się cewnik do moczowodu. Niekiedy należy pominąć pęcherz moczowy, a tym samym umieścić dren bezpośrednio w nerce. Warto podkreślić, że omawiane rozwiązanie może mieć charakter stały lub tymczasowy.

Kiedy wykonuje się urostomię?

Jak już wspomniano, urostomię wykonuje się tylko w szczególnych przypadkach, gdy mocz nie może być odprowadzany poprzez cewkę moczową. Zwykle jest to wywołane rozmaitymi schorzeniami oraz chorobami, taki jak np.:
- kamienie zalegające w drogach moczowych,
- urazy skutkujące zwężeniami światła przewodów moczowych (np. na skutek radioterapii),
- nowotworów w obrębie układu moczowego,
- wady wrodzone,
- uszkodzenie cewki moczowej na skutek przerostu prostaty,
- gruźlica dróg moczowych,
- nephrostomia,
- cystomia.

Jakie są rodzaje urostomii ?

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje urostomii. Należy podkreślić, że to lekarz podejmuje ostateczną decyzję dotyczącą typu przetoki. Oczywiście jej wykonanie wymaga złożonej operacji. Jej efekty są odwracalne (ureterocutaneostomia  tymczasowa).
- Urostomia otwarta - nie gwarantuje ona trzymania moczu. Zazwyczaj jest to przetoka stała, jednak wszystko zależy od konkretnego przypadku. Warto wspomnieć o przetoce moczowodowo-skórnej, która polega na zespojeniu jednego lub obu moczowodów z przetoką na brzuchu. Dzięki temu mocz odprowadzany jest bezpośrednio z nerek. Innym rodzajem urostomii otwartej jest zespolenie moczowodu z wybraną częścią jelita. Nie można zapomnieć o urostomii pęcherzowo-skórnej, dzięki której możliwe jest odprowadzanie moczu bezpośrednio z pęcherza. Należy jednak zaznaczyć, że taka przetaka ma na ogół charakter tymczasowy.
- Urostomia szczelna lub kontynentalna - pod względem budowy różni się od przetoki otwartej. Podstawową różnica jest fakt, że zapewnia ona trzymanie moczu.

Czy po urostomii występują powikłania?

Urostomia jest poważnym zabiegiem, a więc trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia licznych powikłań. Jej wyłonienie może skutkować m.in.:
- obrzęki,
- wypadnie oraz wciąganie,
- przepuklina,
- zwężeniem
- reakcje alergiczne,
- wyprysk kontaktowy,
- martwica,
- niedokrwistość.

Niezwykle istotne jest to, aby pacjent stale kontrolował stan przetoki. Powinna ona znajdować się miej więcej 2-3 cm nad poziomem brzucha. Urostomia posiada zazwyczaj kolor różowoczerwony, jednak skóra wokół nie nie zmienia swojego pierwotnego odcienia. Warto dodać, że jest ona dość miękka, a zarazem lepka. Wynika to z faktu, że przez przetokę sączy się mocz oraz śluz.

Jak postępować po zabiegu?

Wyłonienie urostomii wiąże się ze zmianą dotychczasowego stylu życia. Bardzo ważne jest to, aby zadbać o optymalną higienę. Zmniejsza ryzyko infekcji, czy też zakażeń. W przypadku zaobserwowaniu niepokojących zmian w obrębie przetoki należy bezwzględnie skontaktować się z lekarzem. Mowa tutaj o m.in. zmianach rozmiaru, czy też koloru.

Zaleca się dietę lekkostrawną, a także minimum 2 l płynów dziennie. Najlepiej zrezygnować z produktów spożywczych o zasadowym odczynie. Jest to np. czerwone mięso, czy też jaja kurze. Oprócz tego należy kontrolować ilość wapnia. Rekomenduje się także wyłącznie z codziennego menu szczawianów, czyli np. zielonych warzyw. Warto także całkowicie zrezygnować z alkoholu. Dopuszcza się spożywanie jedynie bardzo małych ilości.

 

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...