Fraud Blocker
Jak często zmieniać worek stomijny ?

Stomia, inaczej stomia wydalnicza to wytworzone sztucznie, chirurgiczne połączenie układu pokarmowego lub układu moczowego ze skórą brzucha. Połączenie to pozwala na wydalanie kału i moczu osobom, które z różnych przyczyn nie są w stanie wydalać ich naturalnie. Dzięki zastosowaniu stomii chorzy mogą funkcjonować w społeczeństwie i realizować podstawowe procesy fizjologiczne.

Dla kogo worek stomijny?

Stomia stosowana jest u pacjentów z różnymi schorzeniami. Najczęściej są to schorzenia związane z nowotworami, wadami wrodzonymi lub urazami. Zwykle jest to rozwiązanie stałe, jednak wykonuje się je również dla odbarczenia chorych części jelita i wówczas wykonuje się stomie czasową. Po zakończeniu leczenia przywraca się naturalną pracę przewodu pokarmowego.

Jak często zmieniać worek stomijny?

Częstotliwość zmiany worka stomijnego zależna jest między innymi od jego typu. Istnieją stomie jednoczęściowe, w których na powłoki wyprowadzany jest przekrój jednego odcinka jelita Takie worki jednoczęściowe zmienia się codziennie po napełnieniu. Worki dwuczęściowe to takie, w których wyprowadzeniu podlega fałd utworzony z całej pętli jelita oraz na zewnątrz widoczne są dwa otwory. Worki dwuczęściowe wymieniać powinno się co 3-4 dni, w zależności od potrzeb.

Użytkowanie stomii wymaga odpowiedniej pielęgnacji i higieny. Worki powinny być wymieniane kiedy występuje taka potrzeba, okolice dobrze dezynfekowane, zachowana powinna być odpowiednia higiena. Oczywiście równie ważna jest stała opieka lekarska. Opieką nad takimi pacjentami zajmują się  specjalne poradnie stomijne, w których zazwyczaj dyżurują lekarze chirurdzy oraz pielęgniarki. Ważne są przede wszystkie regularne badania i kontrole a w wypadku nagłych problemów konsultacja specjalistyczna właśnie w takiej poradni. Worki stomijne to nadal rozwiązanie dość wstydliwe dla pacjentów, pozwala ono jednak zachować prawidłową pracę układu pokarmowego i wydalać z organizmu kał oraz mocz. To podstawowe funkcje fizjologiczne, które dzięki stomii są u pacjentów zachowane.

 

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...