Fraud Blocker
Jakie są rodzaje stomii ?

Stomia zwana przetoką lub odbytem brzusznym jest niezbędna w przypadku całkowitego lub częściowego usunięcia jelit. Dzięki niej możliwy jest powrót do normalnego funkcjonowania. Należy wiedzieć, że istnieją trzy podstawowe rodzaje stomii. Wybór jest kwestią indywidualną, a wszystko zależy od stanu pacjenta. To specjalista dopasowuje właściwy typ przetoki, a priorytetem jest to, aby utrzymać pożądaną sprawność układu pokarmowego.

Kolostomia

Kolostomia polega na doprowadzeniu części okrężnicy do powierzchni brzucha. Jest to konieczne w przypadku usunięcia kawałka jelita grubego. Stomia zwykle znajduje się po lewej stronie brzucha. Trzeba wiedzieć, że stolec znajdujący się na tym odcinku układu pokarmowego ma formę stałą. Kolostomia nie posiada mięśni, a więc nie ma zdolności do zmiany konsystencji kału. Trafia on bezpośrednio do worka stomijnego. Pacjent nie ma kontroli nad procesami trawiennymi. Średnica stomii nie powinna być większa niż 2-5 cm. Powinna ona wystawać nad skórę mniej więcej 1-1,5 cm. Należy również dodać, że wyróżnia się dwa typy kolostomii: końcową oraz pętlową.

1. Kolostomia końcowa stosowana jest w przypadku częściowego usunięcia jelita grubego lub odbytnicy. Pozostała część doprowadzana jest drogą operacyjną do powierzchni brzucha. W ten sposób możliwe jest utworzenie przetoki brzusznej. Trzeba podkreślić, że opisywany rodzaj kolostomii może być zarówno stały, jak i tymczasowy. Stomię tymczasową stosuje się zwykle w przypadku, gdy zdrowe części jelita grubego czekają na ponowne połączenie. Na pewien czas pozostają one w spoczynku. Jeśli zabieg złączenia odcinków jelita grubego nie jest możliwy, to stosuje się stomię stałą.
2. Kolostomia pętlowa polega na podniesieniu położenia jelita. Znajduje się ono nad powierzchnią skóry. Jest ono utrzymywane w pożądanym położeniu za pomocą specjalnego uchwytu. Odsłonięta pętla jelita jest nacinana, a następnie odwijana i przyszywana do skóry. Efektem zabiegu są dwie stomie, które są ze sobą połączone. Należy zaznaczyć, że ten typ kolostomii jest zwykle wybierany, jako rozwiązanie tymczasowe. Sprawdza się on w przypadku nagłych przypadków, kiedy nie można wykonać szczegółowych badań.

Ileostomia

W tym przypadku to część jelita cienkiego zostaje doprowadzona do powierzchni brzucha. Stomia najczęściej znajduje się po prawej stronie brzucha. Wykonuje się ją zwykle w sytuacji, gdy końcowa część jelita cienkiego jest objęta zmianami chorobowymi. Kał gromadzony jest w worku stomijnym. Zwykle posiada on płynną konsystencję. Średnica ileostomii wynosi 2-6 cm. Powinna ona wystawać nad skórę 2,5-3 cm. Wyróżnia się dwa typy opisywanej stomii.

1. Ileostomia końcowa występuje w przypadku usunięcie części jelita grubego lub odbytnicy. Pozostałą część znajduje się w spoczynku, a do powierzchni brzucha doprowadzane jest jelito cienkie. Takie rozwiązanie może mieć zarówno charakter trwały, jak i tymczasowy. Tymczasowa ileostomia końcowa jest możliwa, jeśli zdrowe części jelita muszą przez pewien okres pozostać w spoczynku, jednak po czasie możliwy będzie zabieg złączenia obu odcinków. Po przywróceniu sprawności układu pokarmowego stomia może zostać usunięta.
2. Ileostomia pętlowa polega na wyłonieniu pętli jelita cienkiego nad powierzchnię skóry. Znajduje się ona na specjalnym uchwycie. Odsłonięta część jelita jest nacinana, a następnie przyszywana do skóry. Najczęściej jest to rozwiązanie tymczasowe. W późniejszym czasie stomia może zostać zamknięta lub usunięta drogą operacyjną.

Urostomia

Urostomia jest niezbędna w przypadku uszkodzenia układu moczowego. Część jelita cienkiego przeciągana jest na prawą stronę brzucha, a część zostaje zaszyta. Odcina się moczowody od pęcherza moczowego, a następnie przyłącza się je do odizolowanego jelita cienkiego. Trzeba jednak zaznaczyć, że nie posiada on mięśni, a więc pacjent nie może kontrolować procesu oddawania moczu. Trafia on bezpośrednio do worka stomijnego. Warto wspomnieć, że urostomia stanowi pewnego rodzaju zakłócenie dla pracy organizmu. Z tego względu mocz wydalany jest częściej niż dotychczas.

Produkty powiązane

Loading...