Najczęstsze wyzwania związane z używaniem worków stomijnych

Osoby ze stomią narażone są na wiele wyzwań związanych z korzystaniem z worków stomijnych. Jakie z nich pojawiają się najczęściej i jak można sobie z nimi poradzić?

Dobór sprzętu stomijnego

Pierwszym problemem, z którym spotyka się wielu stomików, jest właściwe dobranie sprzętu stomijnego do indywidualnych potrzeb. Na rynku dostępne są różne marki i warianty wyrobów stomijnych, dlatego też ich dopasowanie do własnych wymagań ma kluczowe znaczenie dla codziennego komfortu i bezpieczeństwa.

Wyroby stomijne dzielone są na dwie główne kategorie:
• Sprzęt stomijny jednoczęściowy – ma formę worka z przymocowanym do niego przylepcem, dlatego nie trzeba stosować go osobno.
• Sprzęt stomijny dwuczęściowy – składa się z worka i płytki naklejanej przy stomii, dlatego też stanowią one osobne elementy. Płytka może pozostać na skórze na dłużej, a worek wymienia się częściej.

Dodatkowo worki dzielone są na warianty zamknięte i otwarte, które pozwalają na odpuszczanie treści jelitowej bez potrzeby zdejmowania worka.

Odpowiedni dobór sprzętu polega na wybraniu typu systemu i rodzaju worka, co można zrobić samodzielnie lub ze specjalistą w tej dziedzinie – lekarzem, pielęgniarką stomijną.

Przeciekanie stomii

Również najczęstsze wyzwania związane z używaniem worków stomijnych związane są z podciekaniem oraz z przeciekaniem stomii. Dochodzi wtedy do wycieku treści jelitowej spod płytki lub przylepca, co może powodować podrażnienia skórne. Jak sobie radzić z przeciekaniem sotmii?

Główne przyczyny przeciekania stomii i metody postępowania to wówczas:
• Nieprawidłowo dobrany otwór przylepca lub płytki – należy przycinać je w inny sposób, zwykle problemem jest zbyt duży otwór, dlatego należy stosować mniejszy,
• Nieodpowiednio oczyszczona, wysuszona i wyrównana skóra – należy stosować odpowiednie kosmetyki do jej pielęgnacji i przygotowania do zastosowania sprzętu,
• Skóra pokryta kremami, maściami – należy zmyć je przed naklejeniem sprzętu,
• Niedokładne naklejenie przylepca lub płytki – należy zadbać o to, aby nie były widoczne na nich pofałdowania,
• Nieprawidłowo dobrany sprzęt stomijny – należy poprawnie go dobrać.

Zaleganie stolca w worku

Do tego problemu dochodzi wtedy, gdy stolec zalega w górnej części worka i nie spływa dalej. Zwykle przyczyną jest wtedy próżnia w worku stomijnym, co może powodować podciekanie.

Aby rozwiązać ten problem, należy poprawnie naklejać worek do stomii, rozchylając jego ścianki, aby do środka dostało się nieco powietrza. Również rozwiązaniem może być zaklejenie filtra w worku oraz lubrykanty poprawiające spływ stolca w worku.

Należy też pamiętać o tym, że duże znaczenie ma dieta. Większa ilość płynów może poprawić konsystencję stolca.

Balonowanie worka stomijnego

Następuje na skutek nadmiernej produkcji gazów w układzie pokarmowym, co prowadzi do rozdęcia worka. Jest on wtedy bardziej widoczny pod ubraniem, a także może powodować nieprzyjemny zapach.

W takim przypadku rozwiązaniem jest wprowadzenie zmian w diecie, aby zredukować ilość gazów.

Brzydki zapach

Wielu stomików skarży się także na przydki zapach podczas korzystania ze sprzętu stomijnego.

Przyczyn takiego stanu może być kilka, na przykład:
• Nieodpowiednio dobrane worki stomijne,
• Niedokładne zamocowanie worka stomijnego,
• Zbyt rzadka wymiana worków,
• Brak właściwej higieny.

Rozwiązaniem problemów mogą być worki stomijne zawierające filtr węglowy, używanie neutralizatorów zapachu do stomii, a także prawidłowe zakładanie i pielęgnacja stomii.

Dolegliwości skórne

U osób ze stomią mogą również pojawiać się zmiany skórne na skutek podciekania stomii, infekcji bakteryjnych, grzybiczych czy alergii.

Aby zapobiegać takim dolegliwościom, należy odpowiednio dobrać wyroby stomijne, a w szczególności przylepiec lub płytkę i wielkość otworu. Należy też delikatnie odklejać przylepce lub płytki, by uniknąć urazów skórnych.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...