- Liczba wyświetleń: 10096

Zgodnie z zapisami ustawy podpisanej przez prezydenta RP 15 marca 2023 roku osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności przedłużonym automatycznie w okresie pandemii nie będą musiały ubiegać się o nowy dokument.
Automatyczne przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności specustawą covidową
Ustawa z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji, która także określana jest jako specustawa covidowa albo koronawirusowa, spowodowała automatyczne przedłużenie ważności wydanych już orzeczeń o niepełnosprawności.
Zapisy ustawy wskazują jednocześnie, że jeśli dojdzie do zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego, niepełnosprawni z automatycznie przedłużonymi dokumentami będą mieli 60 dni na to, aby uzyskać nowe dokumenty. Data ta przypadałaby na 1 czerwca 2023 roku. Oznaczałoby to, że w krótkim czasie tysiące osób z niepełnosprawnością musiałyby ubiegać się o nowe orzeczenia.
O konsekwencjach ustawy dla osób z niepełnosprawnościami informowali między innymi posłowie oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.
Wniosek o nowe orzeczenie o niepełnosprawności niepotrzebny
15 marca 2023 roku do podpisu prezydenta RP trafiła ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, która zawiera zapisy dotyczące sytuacji osób niepełnosprawnych.
Ustawa ta zakłada, że w przypadku osób, których orzeczenia o niepełnosprawności zostały automatycznie przedłużone w okresie pandemii, nie będzie potrzeby ubiegania się o nowe.
Taka decyzja oznacza, że osoby, którym przedłużono ważność orzeczenia, nie będą musiały w krótkim czasie gromadzić dokumentów potrzebnych do otrzymania nowego dokumentu oraz składać kolejnego wniosku. Wobec tego na razie nie ma konieczności prowadzenia żadnych działań dotyczących wydania orzeczenia.
Uzyskanie i przedłużenie orzeczenia o niepełnosprawności w Polsce
W Polsce orzeczenia o niepełnosprawności są głównymi dokumentami stwierdzającymi niepełnosprawność.
Dokumenty te wydawane są w celach rentowych przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), a także w określonych przypadkach przez komisje, które podlegają Ministerstwom Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych i Administracji.
W celach niezwiązanych z uzyskaniem renty orzeczenia o niepełnosprawności są wydawane przez powiatowe oraz wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Przedłużenie ważności wydanego orzeczenia o niepelnosprawności wymaga przekazania wniosku do organów wraz z konieczną dokumentacją.
Produkty powiązane
iD Expert Form Plus pieluchy anatomiczne wkłady wkładki chłonne...
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.