- Liczba wyświetleń: 21837
Odleżyny są rodzajem ran, które pojawiają się na skórze oraz na błonach śluzowych jako skutek nadmiernego ucisku na tkanki. Na powstawanie odleżyn narażone są osoby obłożnie chore, mające trudności z samodzielnym poruszaniem się. Jakie są stopnie odleżyn? Jak powinno przebiegać ich leczenie?
Kiedy dochodzi do powstawania odleżyn?
Bezpośrednią przyczyną odleżyn jest niedokrwienie tkanek, które jest rezultatem zaburzenia krążenia tętniczego i żylnego na skutek długiego ucisku. Najczęściej widoczne są w miejscach, w których części kostne stykają się z powierzchnią, na przykład łóżkiem.
Odleżyny powstają w poniższych okolicach:
- plecy
- pośladki
- łokcie
- kostki i pięty
Nieleczone odleżyny prowadzą do martwicy tkanek – dochodzą nawet do warstwy tkanki mięśniowej i kostnej. Są podatne na infekcje, które mogą wywołać sepsę.
Klasyfikacja stopni odleżyn
Odleżyny klasyfikowane są na podstawie skali Thorrance’a. Jakie są stopnie odleżyn u chorych?
1 stopień – skóra jest lekko zaczerwieniona, po nacisku blednie.
2 stopień – zaczerwienienie na skórze nie blednie nawet przy nacisku. Pojawiają się dolegliwości jak ból, obrzęki, pęcherze.
3 stopień – rana otwiera się na całej grubości skóry, można zauważyć w niej żółte masy tkankowe i ziarninę w kolorze czerwieni. Dookoła owrzodzenia pojawia się obrzęk, zaczerwienienie.
4 stopień – rana dochodzi do tkanki podskórnej, widać w niej martwicze zmiany w czarnym kolorze.
5 stopień – martwica rozszerza się i dochodzi do warstwy mięśni, stawów, kości. W dnie rany widać czarne tkanki martwicze.
Jak leczy się odleżyny?
Odleżynom najlepiej zapobiegać. W tym celu zaleca się częstą zmianę pozycji chorego – co około 2 godziny. Gdy doszło już do powstania ran, wdraża się odpowiednie leczenie. Jednocześnie konieczne jest wyeliminowanie przyczyny – ucisku tkanek.
Leczenie odleżyn jest zależne głównie od ich stopnia i fazy gojenia się rany. Inne postępowanie wdraża się przy odleżynach 1 i 2 stopnia, natomiast inne przy wyższych stopniach, gdy dochodzi już do pojawienia się rany.
Przy zmianach martwiczych konieczne jest również oczyszczenie rany przez chirurga. Stosuje się też zabiegi przeszczepiania skóry, a nawet terapię larwami much, które żywią się zmienionymi chorobowo tkankami.
Aby rana goiła się dobrze, niezbędne jest wybranie właściwych opatrunków. Ważne jest, aby zmiana cały czas była chroniona i wilgotna, ponieważ takie środowisko przyspiesza procesy tworzenia się nowych tkanek, a także minimalizuje ból.
Fazy gojenia się odleżyn
Procesy gojenia się skóry w przypadku odleżyn następują powoli. Im wyższy stopień odleżyn, tym trudniejsze ich leczenie, dlatego konieczna jest troskliwa opieka nad chorym i zapobieganie pojawianiu się kolejnych ran.
Pierwsza faza gojenia odleżyn trwa 3-4 dni. To tzw. faza wysiękowa, gdy rana jest zaczerwieniona, sączy się z niej wydzielina. Rana oczyszcza się – dochodzi do usuwania zmienionych chorobowo tkanek.
Druga faza gojenia odleżyn trwa przez około 14 dni. To tzw. faza ziarnowania. W ranie dochodzi wtedy do pojawienia się ziarniny, czyli nowej tkanki o czerwonym kolorze, bogatej w naczynia włosowate.
Trzecia faza gojenia odleżyn jest fazą naskórkowania. W miejscu rany tworzy się naskórek. To najdłuższa faza, która może trwać od kilku tygodni do paru lat.
Rodzaje opatrunków na odleżyny
W leczeniu odleżyn stosowane są różne rodzaje opatrunków, które dobiera się indywidualnie do ich stopnia. Nowoczesne opatrunki pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych rezultatów – przyspieszają procesy gojenia, chronią ranę, zapobiegają jej infekcjom i zanieczyszczeniu.
Opatrunki z folii poliuretanowej – błony półprzepuszczalne
Wykonane z cienkiej, nieprzepuszczalnej folii, która umożliwia obserwację rany. Polecane na niesączące rany lub rany z niewielkim wysiękiem, ponieważ mają niskie właściwości absorpcyjne.
Opatrunki hydrokoloidowe
Mają postać plastrów, płytek lub past, które zabezpieczają ranę przed drobnoustrojami i wodą, ale jednocześnie umożliwiają odparowywanie z niej nadmiaru wilgoci bez jej nadmiernego wysuszenia. Przy kontakcie z raną zaczynają wytwarzać żel, a przez to wspomagają ziarnowanie – tworzenie nowych naczyń włosowatych w ranie. Sprawdzają się jako opatrunki na odleżyny 2 stopnia oraz wyższych stopni, także w przypadku pojawienia się tkanek martwiczych.
Opatrunki alginianowe
Mają postać płytek i sznurów – wytwarzane są z alg brunatnic morskich. Silnie wchłaniają wysięki, tworząc żelowe, włókniste struktury. Hamują krwawienie.
Opatrunki hydrożelowe
Oferowane są w formie żelu, który zbudowany jest z polimerów karboksymetylocelulozy z dodatkami. Są nanoszone bezpośrednio na rany. Sprzyjają usuwaniu tkanki martwiczej, strupów, nawilża. Nie powodują uszkodzenia tkanki ziarnującej. Stosowane są z opatrunkiem wtórnym.
Opatrunki hydrowłókniste
Produkowane z włókien karboksymetylocelulozy sodowej, wzbogacone o jony srebra, które zwalczają drobnoustroje i zapobiegają infekcjom. To plastry na odleżyny ze srebrem tworzące wilgotne środowisko wspomagające gojenie ran. Wchłaniają wysięki i produkują żel, który wypełnia wnętrze rany.
Opatrunki dekstranomery
Do ich wytwarzania używany jest kopolimer dekstranu, który wspomaga gojenie się trudnych ran. Opatrunki te mają formę sprayu lub proszku umieszczanego w ranie i przykrywanego zewnętrznym opatrunkiem. Przy kontakcie z wysiękiem tworzą żel i wspomagają ziarnowanie.
Produkty powiązane
iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy
3.02zł / 1 szt.
TENA Flex Super pampersy z pasem mocującym dla seniora ProSkin
3.35zł / 1 szt.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.