- Liczba wyświetleń: 84

Tracheotomia to zabieg polegający na wytworzeniu otworu w tchawicy, który umożliwia oddychanie, gdy drogi oddechowe z różnych powodów stają się niedrożne. W jego wyniku wyłaniana jest tracheostomia. Choć znacząco poprawia ona komfort życia i często je ratuje, niesie ze sobą nowe wyzwania w codziennym funkcjonowaniu. Jak sobie z nimi radzić?
1. Pielęgnacja tracheostomii
Głównym wyzwaniem, z jakim stykają się pacjenci z tracheostomią, jest konieczność jej regularnej pielęgnacji.
Rurka tracheostomijna umieszczana w tracheostomii powinna być systematycznie czyszczona z zalegającej w niej wydzieliny i wymieniana według zaleceń lekarza. Obszar wokół stomii należy również dokładnie oczyszczać.
Przed rozpoczęciem pielęgnacji należy pamiętać o zasadach higieny i dokładnie umyć ręce, aby zapobiec powstaniu infekcji.
2. Problemy z mową po tracheotomii
Pacjenci z tracheostomią doświadczają problemów z mową, ponieważ wykonanie otworu w tchawicy uniemożliwia prawidłowy przepływ powietrza przez tchawicę. Nie oznacza to jednak, że komunikacja werbalna nie jest wtedy niemożliwa.
Mówienie ze stomią jest możliwe, a w tym celu zaleca się korzystanie ze specjalnych akcesoriów – zastawek fonacyjnych, które określane są także jako zastawki Passy-Muir. Dzięki nim można poprawić wymowę i porozumiewać się łatwiej.
Gdy wykorzystanie zastawki nie jest możliwe, alternatywą jest nauka mowy przełykowej, która polega na generowaniu dźwięku poprzez odpowiednie drgania przełyku i ułożenie języka i warg.
Wskazane są także ćwiczenia mowy, które mogą odbywać się pod okiem logopedy. Zaleci on wtedy, jakie ćwiczenia prowadzić, aby wymowa była wyraźniejsza.
3. Jedzenie z tracheostomią
Pacjenci, którzy mogą jeść doustnie, mogą spożywać posiłki normalnie albo stosować rurkę tracheostomijną z balonikiem. Balonik przed posiłkiem musi być napompowany powietrzem, dlatego pokarm nie dostaje się wtedy do dróg oddechowych. Po zakończeniu posiłku odsysa się powietrze z balonika.
Należy pamiętać o poniższych zasadach:
• Jeść powoli, zwracając uwagę na poprawne przełykanie,
• Jeść dania półpłynne, a dopiero po opanowaniu ich prawidłowego przełykania przejść do posiłków stałych,
• Unikać picia napojów gazowanych, które zwiększają niebezpieczeństwo zachłyśnięcia.
Niektórzy pacjenci po wykonaniu tracheostomii mogą wymagać założenia sondy żołądkowej, jeśli pojawia się ryzyko zachłyśnięcia się jedzeniem.
Jeśli mięśnie gardła i krtani są nadmiernie osłabione, co uniemożliwia jedzenie doustne, wówczas zalecane są ćwiczenia pod okiem logopedy, co pozwoli na poprawę ich stanu.
4. Wysychanie tracheostomii
Kolejnym problemem, jaki dotyka osób z tracheostomią, jest jej nadmierne wysychanie, które może powodować trudności z oddychaniem. Do dróg oddechowych dostaje się wtedy zimne, suche i nieprzefiltrowane powietrze, co zwiększa potrzebę kaszlu, wytwarzanie śluzu oraz podwyższa ryzyko infekcji.
Aby zapobiegać takim problemom, zaleca się usuwanie wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych, która może blokować przepływ powietrza i duszności.
Również zalecane jest używanie wymiennika ciepła i wilgoci (HME). To rodzaj zaworu, który dba o ciepło i wilgoć w drogach oddechowych.
W domu należy zadbać o to, aby powietrze było czyste i nawilżone. Do tego celu stosować można oczyszczacze i nawilżacze powietrza. Powinno się też unikać miejsc, gdzie powietrze jest zanieczyszczone.
5. Higiena z tracheostomią
Podczas kąpieli należy pamiętać o tym, aby zabezpieczyć tracheostomię przed dostawaniem się do niej wody, co mogłoby wywołać zachłyśnięcie. Do tego celu stosowane są specjalne osłony.
Należy również pamiętać o myciu zębów i jamy ustnej, ponieważ brak higieny może zwiększać ryzyko infekcji.
6. Wsparcie psychiczne
Pacjenci z tracheostomią często doświadczają również problemów natury psychicznej. W nowej sytuacji czują się niepewnie, są zestresowani, a niekiedy popadają w depresję.
Bardzo pomocne jest wtedy wsparcie najbliższych, a także korzystanie z grup wsparcia, czy to online, czy stacjonarnie, co pozwoli na łatwiejsze poradzenie sobie z nowymi wyzwaniami.
W razie poważniejszych problemów zaleca się także konsultację z psychologiem albo psychiatrą.
Źródła:
Poradnik pielęgnacji pacjenta z rurką tracheostomijną w warunkach domowych: https://www.wss.com.pl/images/Programy_edukacyjne/PORADNIK_PIEL%C4%98GNACJI_PACJENTA_Z_RURK%C4%84_TRACHEOSTOMIJN%C4%84_W_WARUNKACH_DOMOWYCH.pdf
Tracheotomia w oddziałach intensywnej terapii, Magdalena Korpas-Wasiak, Katarzyna Śmiechowicz, Waldemar Machała, Paweł Lesiak, Anestezjologia i Ratownictwo 2014; 8: 181-188.
Produkty powiązane
Demed Rurka Tracheostomijna Bez Otworu IIA L
Opaska Do Rurki Tracheostomijnej Sumi 45-0002
Rurka Bez Otworu Tracheotomia Zestaw IVA S Demed
Rurka Tracheostomijna Bez Otworu Zestaw IIA LL Demed
Rurka z Otworem Tracheostomijna ZESTAW IIB L Demed
Szczotka Do rurek Tracheostomijnych Duża 10mm
Tracheostomijna Rurka z otworem zestaw IIB S Demed
Wymiennik Ciepła i Wilgoci Do Rurki Tracheostomijnej TRACHEOLIFE...
Wymiennik ciepła i wilgoci po tracheotomii HME mini z zaczepem...
Zestaw IVB Rurka Tracheostomijna Z Otworem Demed S
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.