Fraud Blocker
Problemy urologiczne - jak sobie z nimi radzić?

Urolog - czym się zajmuje, co leczy i jak wygląda badanie urologiczne? Urolog posiada szczegółową wiedzę na temat chorób części układu moczowego, a także prostaty, jąder i prącia.

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Głównym zajęciem urologa jest leczenie chorób układu moczowego i płciowego u mężczyzn, ale także (czego wielu ludzi nie wie) leczenie układu moczowego kobiet. Niestety dolegliwości tych układów są często ignorowane przez pacjentów z powodu leku i wstydu przez wizytą. Skutkuje to tym, że schorzenia są często diagnozowane dopiero w późnym stadium, a jak wiemy im wcześniej coś zostanie wykryte, tym mamy większe szanse na wyzdrowienie.

Co leczy urolog?

Urolog jest również chirurgiem dlatego oprócz leczenia farmakologicznego wykonuje operacje występujących wad i schorzeń. W swojej pracy nie działa sam, bo współpracuje także z innymi lekarzami specjalistami. Przykładowymi zaburzeniami, które leczy urolog są:

- nietrzymanie moczu

- kamica nerkowa

- przerost prostaty

- zapalenie pochwy u kobiet

- choroba Peyroniego

- nowotwór prostaty, jąder

Urolog dziecięcy - zadania

Możemy się zdziwić, że jest również urolog dziecięcy, ale przecież nie tylko w wieku dorosłym występują schorzenia układu płciowego i moczowego. Oczywiście występuje różnica w charakterze schorzeń u przyjmowanych pacjentów, ale praca polega na tym samym. U młodych osób diagnozuje się najczęściej zakażenia z braku higieny (już w wieku niemowlęcym), a także stulejkę, które to schorzenie należy wyleczyć przed osiągnięciem dorosłości.

Jak wygląda wizyta u urologa w przypadku mężczyzn?

Wizyta będzie się oczywiście różniła w zależności od rodzaju schorzenia u pacjenta, jednak czynnościami, które może wykonać urolog są:

- kontrola narządów zewnętrznych

- usg jąder i podbrzusza

- ocena badania moczu

- badanie prostaty przez odbyt (najmniej przyjemny zabieg dla pacjentów, jednak konieczny by urolog mógł określić rozmiar i kształt prostaty)

Jak wygląda badanie urologiczne u kobiet?

Ze względu na odmienność w budowie układów płciowego i moczowego u mężczyzn i kobiet wizyta u urologa również jest inna. W przypadku kobiet urolog wykorzystuje badanie palpacyjne podbrzusza i okolic nerek, a także bazuje na zrobionych wcześniej wynikach badań na krew i mocz.

Przygotowanie do wizyty - o czym pamiętać?

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest dokumentacja medyczna naszego schorzenia i jego ewentualnego wcześniejszego leczenia. Przygotujmy się do tej wizyty układając sobie w głowie co chcemy powiedzieć lekarzowi, odnośnie naszej choroby, nowych objawów oraz tego co nas zaniepokoiło, ponieważ lekarz na pewno będzie chciał z nami przeprowadzić wywiad na podstawie którego zaplanuje plan naszego leczenie. Tak więc nasze przygotowanie w tym zakresie znacznie usprawni ten proces. Kwestią równie ważną jest zachowanie higieny okolic intymnych. W razie wątpliwości dotyczących wizyty warto zadawać pytania, bo kto pyta nie błądzi.

Wizyta u urologa na NFZ

Pierwszą możliwością wizyty u urologa jest bezpłatna wizyta na NFZ. Jednak aby dostać się na taką wizytę musimy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Takie skierowanie trzeba przynieść do poradni w przeciągu 14 dni od rejestracji telefonicznej.

Wizyta prywatna

Druga opcją jest wizyta prywatna, która wiąże się z kosztami rzędu 100- 200 zł. Plusem jest jednak to, że szybko zostaniemy przyjęci a diagnoza jest bardzo ważna jeśli jesteśmy nagłym przypadkiem. Na wizytę bezpłatną z NFZ-tu trzeba zazwyczaj długo czekać, dlatego pacjenci mimo ceny często decydują się na tą opcję.

Produkty powiązane

iD Pants Maxi majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Maxi majtki chłonne wciągane dla dorosłych

30,30 zł

3.03zł/sztukę

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...