Fraud Blocker
Choroby układu moczowego u dzieci: rodzaje, objawy i leczenie

Dolegliwości układu moczowego mogą pojawić się już u niemowląt. Im młodsze dziecko, tym trudniejsze wykrycie choroby. Stąd każdy rodzic powinien wiedzieć, jakie są objawy chorób układu moczowego u dzieci, a także jak powinno się je leczyć. Zapraszamy do lektury!

Schorzenia układu moczowego u dzieci – rodzaje

U dzieci choroby układu moczowego można podzielić na różne rodzaje. Wśród najczęściej diagnozowanych dolegliwości znajdują się poniższe:

Zakażenia układu moczowego (ZUM)

Najczęściej zarówno zakażenie układu moczowego u niemowlaka, jak i u nastolatka powodują bakterie Gram-ujemne. Jednym z głównych drobnoustrojów wywołujących infekcje jest Escherichia coli, ale również mogą być to bakterie Proteus, Enterococcus, Enterobacter. Rzadziej infekcje wywołane są przez grzyby, zwykle rodzaju Candida.

Kłębuszkowe zapalenie nerek

Pojawia się najczęściej jako wtórna dolegliwość po zakażeniach, na przykład infekcjach bakteryjnych i wirusowych wywołanych przez wirusa ospy wietrznej, pneumokoki, meningokoki, paciorkowce, gronkowce. Towarzyszy mu rzadkie oddawanie moczu – skąpomocz, obrzęki twarzy.

Kamica nerkowa

Tworzenie się kamieni w nerkach, czemu towarzyszy kolka nerkowa – silny ból w okolicy nerek i całych pleców.

Jakie są objawy chorób dróg moczowych u dzieci?

Schorzenia układu moczowego u dzieci mogą być wywołane przez różne czynniki, które wywołują również zróżnicowane objawy.

Najczęściej choroby układu moczowego u dzieci w wieku niemowlęcym można rozpoznać po poniższych symptomach:
- płaczliwość
- tkliwość brzucha
- skąpomocz – rzadkie oddawanie moczu
- częstomocz – częste oddawanie moczu
- zmiana wyglądu moczu
- brak łaknienia
- wymioty
- kolka jelitowa
- biegunka
- gorączka

Starsze dzieci najczęściej same sygnalizują lokalizację dolegliwości, co ułatwia jej rozpoznanie. Dziecko skarży się głównie na uczucie pieczenia cewki moczowej, ból przy oddawaniu moczu. Mogą pojawić się również moczenie się, drażliwość, zmęczenie.

W razie zaobserwowania powyższych objawów kluczowe jest jak najszybsze udanie się do lekarza pediatry, który następnie może skierować rodziców lub opiekunów z małym pacjentem do urologa dziecięcego.

Jak leczy się choroby układu moczowego u dzieci?

Leczenie choroby układu moczowego u dzieci zależne jest od jej przyczyny, stąd tak ważna jest odpowiednia diagnostyka. Polega ona głównie na wykonaniu wywiadu, na badaniach fizykalnych oraz badaniach diagnostycznych jak badania moczu, krwi, badania USG. Bardzo ważne jest wykonanie posiewu moczu, które pozwala na określenie przyczyny zakażenia i właściwe dobranie skutecznych leków przez specjalistę.

Zapalenie dróg moczowych u dzieci najczęściej leczy się za pomocą antybiotyków. Powinny być one dopasowane do przyczyny infekcji – rodzaju bakterii wykrytej podczas posiewu, co pozwala na uzyskanie najlepszych efektów terapii. W przypadku infekcji wywołanych przez grzyby stosuje się leki przeciwgrzybicze. Leczenie niemowląt najczęściej odbywa się w warunkach szpitalnych ze względu na ryzyko uogólnienia się infekcji, natomiast starsze dzieci mogą być leczone w domu.

W przypadku kłębuszkowego zapalenia nerek leczenie dobierane jest do typu choroby oraz jej przebiegu.

Kamica nerkowa u dzieci leczona jest operacyjnie w przypadku dużych i średnich kamieni, natomiast mniejsze z nich mogą być rozkruszone, a następnie wydalone naturalnie.

Ponadto podczas leczenia choroby układu moczowego u dziecka wskazane jest regularne picie dużej ilości płynów, prowadzenie zdrowej, zbilansowanej diety, stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwgorączkowych, gdy są ku temu wskazania.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...