Fraud Blocker
Nietrzymanie moczu u dzieci - jakie są najczęstsze przyczyny?

 Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Popuszczanie moczu u dziecka to powszechny problem, który często jest bagatelizowany. Wiadomym jest, że w początkowych latach życia maluch nie posiada pełnej kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Zadaniem rodziców jest utrzymanie optymalnego poziomu higieny. Jeśli jednak przypadłość pojawia się w wieku, gdy smyk korzysta już samodzielnie z toalety, to warto jest zaczerpnąć porady specjalisty. Najważniejsze jest to, aby właściwie zdiagnozować przyczynę - jest to niezbędne do tego, aby określić dalsze postępowanie.

Wiek dziecka, a nietrzymanie moczu

Nie można jednoznacznie wskazać wieku, od którego dziecko powinno panować nad czynnościami fizjologicznymi. Faktem jest, że tempo rozwoju to kwestia bardzo indywidualna. Podczas procesu nauki korzystania z nocnika lub toalety może pojawić się nieumyślne popuszczanie moczu. Nie jest to jednak powód do niepokoju.

Najczęściej dziecko utrwala w sobie umiejętność kontroli nad pęcherzem w wieku 3-5 lat. Zazwyczaj z toalety korzysta ono w ciągu dnia, przez co w nocy może dojść do mimowolnego oddawania moczu. W dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia. Maluch musi przywyknąć do właściwych nawyków. Nietrzymanie moczu u dziecka 8 lat może oznaczać wiele poważnych dolegliwości.

Zaburzenia nietrzymania moczu u dzieci

Nietrzymanie moczu u dzieci może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy zaburzeń:
- Nietrzymanie moczu - proces ten nie jest kontrolowany. Wyciek moczu następuje zwykle małymi porcjami w bliżej nieokreślonych momentach. Dziecko jest tego świadome.
- Mimowolne moczenie - w tym przypadku następuje niekontrolowane, a zarazem pełne opróżnienie pęcherza moczowego np. podczas snu. Warto zaznaczyć, że o problemie mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko nauczyło się już korzystać z toalety zarówno w dzień, jak i w nocy. Częstym powodem jest uszkodzenie układu moczowego.

Do przyczyn niekontrolowanego oddawania moczu można zaliczyć m.in.:
- stres,
- lęk i strach,
- cukrzycę,
- otyłość,
- zaparcia,
- alergie pokarmowe,
- zaburzenia psychiczne,
- epilepsję,
- zaburzenia neurologiczne,
- wrodzone wady układu moczowego,
- uszkodzenie lub zakażenie układu moczowego,
- nowotwory pęcherza moczowego,
- niepełnosprawność,
- dziecięce porażenie mózgowe.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...