- Liczba wyświetleń: 3964
Stomia inaczej nazywana sztucznym odbytem jest to chirurgicznie utworzonym połączeniem światła jelita ze skórą. Stomię wytwarza się w celu wprowadzeniu substancji odżywczych do przewodu pokarmowego nazywamy taką stomię ( Gastrostomią ) lub wytwarza się ją w celu odprowadzeniu kału zastępczą drogą ( z jelita grubego ( Kolostomią ) lub jelita cienkiego ( Ileostomią ). Osobną grupę stanowią wytwarzanie zespolenia omijające ( gastroenterostomia ) te połączenia można uznać za stomię, jednak nie są one połączone ze skórą pacjenta, a z innym odcinkiem jelita.Z kolei kiedy stomia zlokalizowana jest bliżej dróg moczowych możemy mieć do czynienia z bezpośrednim odprowadzaniem moczu przez skórę. Czy to przez wszycie do skóry moczowodu ( urostomia ) lub zbiornik zbierający mocz lub bezpośrednio pęcherz ( cystostomia )Także jak widać rodzai stomii jest wiele a każdy rodzaj charakteryzuje się inną formą pielęgnacji. Stomia to nie koniec aktywności czy zbiór wyrzeczeń, wiele pacjentów żyje z stomią i aktywnie korzysta z życia. Kluczem jest odpowiednia pielęgnacja. Jako że nie mamy kontroli a wypływ wydzieliny jest w głównej mierze pozbawiony woli pacjenta, konieczne jest częste czyszczenie lub wymiana worków przetoki. Zależnie od rodzaju stomii wyróżnia się różne metody i rodzaje pielęgnacji.
Ale kiedy tak naprawdę mamy do czynienia z koniecznością założenia stomii?
Powodów założenia stomii jest wiele, głównym powodem jest niestety choroba nowotworowa która blokuje oddawanie moczy czy kału. Gdy droga moczowa lub jelito grube nie pozwala na odpowiedni przypływ. W takiej sytuacji chirurg decyduje się na założenie stomii. Stomia nie jest stała, w niektórych przypadkach jest czasowa, jednak niestety przeprowadzenie zabiegu zamknięcia stomii i przywrócenie pierwotnej drogi pokarmowej jest bardzo trudne a bardzo często niemożliwe z powodu wycięcia wcześniej końcówki jelita grubego lub moczowodu.
Jak dbać o stomię ?
Pielęgnacja stomii różnych rodzai jest dość zbliżona do siebie, każdy pacjent przed opuszczeniem szpitala powinien zostać odpowiednio przeszkolony z zakresu pielęgnacji i wymiany worka stomijnego. Jeżeli natomiast z jakiegoś powodu pacjent nie jest w stanie samodzielnie wykonać odpowiedniej pielęgnacji. Szkoli się wtedy opiekuna przeważnie osobę z rodziny która zadba o odpowiednią pielęgnację worka i jego wymianę. Jest to bardzo ważne ponieważ jest to główna przeszkoda w codziennym funkcjonowaniu. Należy niestety unormować rytm dnia właśnie pod wymianę i pielęgnację worków stomijnych co dla niektórych jest tragedią, jednak przy odrobinie dobrej woli można bez przeszkód poradzić sobie z tą trudnością i żyć pełnią życia zdrowo i aktywnie.
Zobacz także :
Stomia, a stosowanie odpowiedniej diety - co i kiedy jeść?
Stomia - kiedy zbieg, powikłania i właściwa higiena i pielęgnacja
Produkty powiązane
032105 Brava Płytka Ochronna Pod Płytkę Stomijną 10X10CM Coloplast
15.95zł / 1 szt.
120305 Brava Pierścień Uszczelniający 2,0 mm Coloplast Kołnierz
7.70zł / 1 szt.
892-12 Worek Nova1 Urostomia X3 Long Wear 15-46 mm 330 ml Convex...
18.30zł / 1 szt.
XMHDM513 Worek Jednoczęściowy Otwarty Aurum Drainable...
19.80zł / 1 szt.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.