Fraud Blocker
Mycie i pielęgnacja okolic intymnych u chorego – praktyczny poradnik

Krocze to obszar pomiędzy odbytem a narządami płciowymi. Jego właściwa pielęgnacja pomaga zapobiegać infekcjom, dyskomfortowi i innym problemom zdrowotnym. Jest ona także istotnym aspektem higieny osobistej, zwłaszcza u osób starszych, leżących, niepełnosprawnych i chorych, które mogą mieć ograniczenia w samodzielnym wykonywaniu tych czynności. Wyjaśniamy, jak zadbać o pielęgnację okolic intymnych!

Pielęgnacja krocza – czego potrzebujesz?

Pielęgnacja krocza dla osób starszych i chorych wymaga zastosowania odpowiednich produktów kosmetycznych i akcesoriów. Co warto mieć pod ręką?

Do pielęgnacji potrzebne będą:
• Ciepła woda,
• Łagodny, bezzapachowy środek myjący, na przykład w żelu, piance,
• Miękkie myjki wielorazowe, myjki jednorazowe lub chusteczki jednorazowe,
• Ręczniki do osuszania,
• Rękawiczki jednorazowe – w razie potrzeby,
Podkłady chłonne – w razie potrzeby,
Krem nawilżajacy, o właściwościach ochronnych, regenerujących.

Wybierając produkty do mycia i pielęgnacji okolic intymnych zalecane jest stosowanie przeznaczonych do tego kosmetyków. Zawierają one w składzie delikatne substancje myjące, które nie powodują podrażnień, ale skutecznie usuwają zanieczyszczenia, a także substancje nawilżające, ochronne i regenerujące, na przykład pantenol, alantoinę, oleje i ekstrakty roślinne, kwas mlekowy, glicerynę. Polecane są one także przy nietrzymaniu moczu i kału, gdy ryzyko podrażnień krocza jest większe.

choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.

Mycie i pielęgnacja okolic intymnych – krok po kroku

Prawidłowa pielęgnacja okolic intymnych u pacjenta albo u bliskiej osoby powinna odbywać się w następujący sposób:

1. Umyj dłonie
Przed pielęgnacją krocza dokładnie umyj ręce wodą ze środkiem myjącym, aby zadbać o higienę. Dodatkowo możesz zastosować jednorazowe rękawiczki dla większej ochrony.

2. Zadbaj o komfort podopiecznego
Upewnij się, że w pomieszczeniu, w którym chcesz umyć osobę chorą, jest wystarczająco ciepło, aby uniknąć dyskomfortu podczas procesu. Warto też zadbać o prywatność, na przykład zamknąć drzwi albo zasłonić łóżko parawanem albo kotarą.

3. Przygotuj się
Zbierz wszystkie niezbędne produkty, których potrzeba do pielęgnacji okolic intymnych. Również możesz zabezpieczyć łóżko osoby chorej, umieszczając na nim jednorazowy albo wielorazowy podkład.

4. Wyjaśnij proces
Porozmawiaj się z osobą, u której wykonujesz czynności. Wyjaśniaj każdy etap procesu pielęgnacji krocza, co zmniejszy stres i dyskomfort, a także ułatwi jego wykonanie. Dodatkowo należy zawsze mieć na uwadze jej godność i prywatność.

5. Wybierz dogodną pozycję
Pomóż osobie przyjąć wygodną pozycję, na przykład może ona leżeć na plecach z ugiętymi kolanami lub w pozycji bocznej.

6. Umyj okolicę intymną
Następnie można rozpocząć mycie krocza u chorego. Do oczyszczenia okolicy użyj łagodnego, bezzapachowego środka myjącego i ciepłej wody. Delikatnie umyj obszar od przodu do tyłu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Po umyciu obmyj go czystą wodą. Wytrzyj do sucha miękkim ręcznikiem albo ręcznikiem jednorazowym.

W przypadkach, gdy tradycyjna pielęgnacja krocza może być utrudniona, dobrym rozwiązaniem może być użycie jednorazowych chusteczek przeznaczonych do higieny intymnej.

7. Zastosuj krem nawilżający
W kolejnym kroku zastosuj krem nawilżający, aby chronić skórę i zapobiec podrażnieniom lub złagodzić je. Kosmetyk należy nanieść na okolice narządów płciowych i doły pachwinowe, omijając błony śluzowe.

8. Załóż pieluchę
W przypadku, gdy osoba chora korzysta z wyrobów chłonnych, takich jak majtki chłonne, pieluchy dla dorosłych, należy założyć je na tym etapie.

9. Zutylizuj odpady
Zużyte chusteczki, rękawiczki i inne materiały należy zutylizować w prawidłowy sposób.

10. Monitoruj zmiany skórne
Podczas pielęgnacji należy obserwować okolicę krocza pod kątem oznak zaczerwienienia, podrażnienia, obrzęków, ran lub innych nieprawidłowości. W razie ich pojawienia się warto skonsultować się z lekarzem.

Należy pamiętać o tym, aby dopasować pielęgnację krocza danej osoby do jej specyficznych potrzeb i skonsultować się z lekarzem albo pielęgniarką w celu uzyskania dodatkowych wskazówek.

choroby nerek, ale tak naprawdę dolegliwości te wywołane są przez kręgosłup.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...