Fraud Blocker
Odleżyny 4 stopnia – jak wyglądają i jak je pielęgnować?

Odleżyny są poważnym powikłaniem pojawiającym się u osób obłożnie chorych, do którego dochodzi na skutek długotrwałego leżenia. Czym charakteryzują się odleżyny 4 stopnia? W jaki sposób należy o nie zadbać?

Czym są odleżyny?

Odleżyny to stan zapalny skóry i tkanek podskórnych, który może rozwinąć się na miejscach ciągłego ucisku, takich jak pośladki, uda, ramiona, łokcie, stopy i kolana.

Powstawanie odleżyn jest głównie spowodowane brakiem ruchu u osób, które przebywają w pozycji leżącej przez długi czas, na przykład ze względu na chorobę lub niepełnosprawność.

Odleżyny są bolesne i mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, jeśli nie są leczone. Jednym z poważnych skutków odleżyny jest pojawienie się miejscowej infekcji, która może prowadzić do sepsy.

Można ich uniknąć, stosując odpowiednią opiekę, taką jak:
- regularne przewracanie pacjenta
- specjalne materace i poduszki, które zmniejszają ucisk
- kosmetyki obniżające ryzyko pojawienia się tych zmian skórnych

Odleżyny 4 stopnia – jak wyglądają?

W zależności od wyglądu odleżyn wyróżnia się ich stopnie według skali Torrance’a. Najniższy stopień to stopień 1, natomiast najwyższy to stopień 5. Czym cechują się odleżyny 4 stopnia?

Odleżyny 4 stopnia są ciężkim stadium odleżyn. Określane są one również jako odleżyny głębokie. W tej fazie skóra i tkanki podskórne są znacznie uszkodzone, czemu towarzyszą zmiany martwicze. Może dojść do rozległych ubytków tkanek, zgorzeli oraz poważnych infekcji.

W przypadku odleżyn 4 stopnia skóra jest zwykle czarna lub ciemnofioletowa, a tkanka podskórna jest rozlana lub pojawiają się jej braki. Wnętrze rany może przybierać również kolor białawy, zielonkawy. Odleżyny te być suche albo mogą mieć mniejszy lub większy wysięk.

Takim odleżynom może towarzyszyć też wiele innych objawów, takich jak:
- ból
- obrzęk
- wysoka temperatura
- przyspieszone tętno
- niskie ciśnienie krwi
- nieprzyjemny zapach rany

Odleżyny 4 stopnia są poważnym problemem zdrowotnym i wymagają pomocy lekarskiej.

Jak pielęgnować odleżyny 4 stopnia?

Leczenie odleżyn 4 stopnia wymaga interwencji lekarskiej i odpowiedniej pielęgnacji. W przypadku tego typu odleżyn stosuje się poniższe czynności:

Oczyszczenie i dezynfekcja ran
Rany należy oczyścić z martwej tkanki, a następnie zdezynfekować, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Takie czynności powinien wykonać lekarz.

Stosowanie opatrunków
Opatrunki mogą pomóc w gojeniu się rany i zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Stosuje się różne opatrunki na odleżyny 4 stopnia, które dobierane są w zależności od typu odleżyny.

Stosowane są między innymi opatrunki hydrokoloidowe, które pobudzają procesy ziarnowania, czyli tworzenia się nowych tkanek, a także wspomagają ich uwodnienie i oczyszczenie. Także wykorzystuje się opatrunki piankowe, które chronią rany przed czynnikami zewnętrznymi.

Nawilżanie skóry
W przypadku zmian jak odleżyna 4 stopnia proces pielęgnowania powinien uwzględniać także nawilżanie skóry.

Skóra wokół rany powinna być nawilżana, aby zapobiec pękaniu i dalszemu uszkodzeniu. Można to zrobić, stosując specjalne kremy lub maści nawilżające przeznaczone dla skóry z odleżynami.

Leczenie farmakologiczne
W niektórych przypadkach może być konieczne leczenie farmakologiczne, aby zwalczyć infekcję lub złagodzić ból. Stosowane są wtedy preparaty z antybiotykami, substancjami o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym.

Zmiana pozycji
Ważne jest, aby regularnie zmieniać pozycję osoby z odleżynami, by zmniejszyć ucisk, który przyczynia się do tworzenia tych zmian.

Stosowanie specjalnych materaców i poduszek
Można też korzystać z przeciwodleżynowych materaców piankowych lub zmiennociśnieniowych oraz poduszek, aby zmniejszyć ucisk na skórę.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...