- Liczba wyświetleń: 5983
Proces demineralizacji w organizmie człowieka może mieć poważne skutki. Dotyka on głównie układu kostnego i diagnozowany jest najczęściej u seniorów. Wyjaśniamy, czym jest demineralizacja kości, a także doradzamy, w jaki sposób można zapobiegać i spowolnić tę dolegliwość.
Czym jest demineralizacja kości?
Demineralizacja polega na obniżaniu ilości substancji w określonych tkankach, szczególnie substancji mineralnych, w tym wapnia i fosforu. Jest to proces odwrotny do mineralizacji. Do demineralizacji dochodzi głównie w przypadku szkieletu, czyli układu kostnego człowieka. Również może ona dotyczyć zębów, a dokładnie szkliwa zębowego, dla którego również substancje mineralne są niezwykle istotne. Gdy dochodzi do demineralizacji kości, może ona powodować niebezpieczne schorzenia. W przypadku kości efektem jest osteoporoza, czyli choroba polegająca na stopniowym ubytku masy kostnej, co prowadzi do osłabienia struktury kośćca oraz większej podatności kości na złamania. Szacuje się, że osteoporoza jest dolegliwością dotykającą nawet 1/3 kobiet po 50. roku życia, ponieważ to właśnie one najbardziej są na nią narażone. Wynika to ze zmian hormonalnych, do których dochodzi na skutek menopauzy. Demineralizacja kości u seniorów może również dotykać mężczyzn. Wobec tego duże znaczenie ma odpowiednia profilaktyka, dzięki której można zmniejszyć ryzyko demineralizacji oraz wynikających z niej chorób, a w przypadku jej pojawienia się spowolnić postępy. Aby określić poziom mineralizacji kości, wykonuje się specjalne badanie densytometryczne. Jest to rodzaj badania obrazowego, które może mieć formę zdjęć RTG, badania USG lub tomografii komputerowej.
Demineralizacja kości – jak jej zapobiegać i ją spowolnić?
Procesowi demineralizacji w dużej mierze można zapobiegać, a także dzięki odpowiedniemu postępowaniu sprawić, że nie będzie on przebiegał tak szybko. Współczesna medycyna może zatem z powodzeniem leczyć choroby wywołane demineralizacją kośćca. Warto przy tym pamiętać o tym, jak duże znaczenie ma profilaktyka, ponieważ do demineralizacji dochodzi w ciągu wielu lat i przez długi czas może ona w ogóle nie dawać żadnych objawów. W jaki sposób zapobiegać i jak spowolnić demineralizację kości? Zdrowa dieta Podstawą zdrowia kości jest odpowiednia dieta, która powinna obfitować w składniki zapobiegające ich demineralizacji. Zaleca się, aby dieta zawierała odpowiednią ilość pierwiastków jak wapń i fosfor, a także witamin K2 oraz D3. To właśnie te związki mają kluczowe znaczenie dla wzmocnienia kości. - Wapń obecny jest przede wszystkim w nabiale, na przykład w twarogu, mleku, serach. - Fosfor również w dużych ilościach znajduje się w mleku i jego przetworach, a ponadto w rybach, mięsie, roślinach strączkowych, kaszach, produktach pełnoziarnistych. - Witamina K2 jest obecna głównie w warzywach, między innymi w pomidorach, brokułach, groszku, a także w przetworach mlecznych i mięsie. - Witamina D3 znajduje się przede wszystkim w rybach morskich, a także w olejach roślinnych, jajkach, mleku. Suplementy diety Jako że dostarczanie niezbędnych składników zapobiegających demineralizacji kości w organizmie w formie diety może być trudne, warto pomyśleć o stosowaniu suplementów diety z niezbędnymi związkami. Obecnie w sprzedaży można znaleźć wiele preparatów, które potrafią zapobiegać demineralizacji kości. Bazują one na wspomnianych wcześniej witaminach i minerałach, które są dostarczane w odpowiednich dawkach. Do wyboru jest pełna gama środków w postaci tabletek, kapsułek, płynów. Aktywność fizyczna Demineralizacja kości u seniorów może być również opóźniona lub uniknięta wtedy, gdy zadba się o odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Dzięki niej można również zredukować ciężar ciała, ponieważ nadwaga i otyłość znacznie obciążają kości i powodują ich osłabienie. Odstawienie używek Osoby, które chcą zapobiegać chorobie jak osteoporoza, powinny także zdecydować się na rzucenie używek, w szczególności papierosów oraz alkoholu, które zaburzają wchłanianie składników aktywnych i mają ogólny negatywny wpływ na zdrowie. Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) Stosowana jest u kobiet w okresie menopauzy, aby utrzymać odpowiedni poziom hormonów, zwłaszcza estrogenów. Zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.